Gezi Turlarıİzmir

İzmir Müze Rehberi: İzmir Gezilebilecek Müzeler

İzmir'in En İyi Müzeleri

Günümüzden yaklaşık 9 bin yıl öncesine uzanan tarihi geçmişiyle İzmir hem Ege’nin hem de Türkiye’nin en nadide şehirlerinden biridir. Tarih boyunca onlarca farklı kültüre ev sahipliği yapan şehirde, söz konusu kültürlerin izlerini birçok mimari yapıda görebilmek mümkündür. İzmir gezilebilecek müzeler açısından oldukça çeşitlilik göstermektedir. GeziLinki okurları için özel İzmir müze rehberi:

Efes Arkeolojik Müzesi

İzmir Gezilebilecek Müzeler

İzmir denince akla ilk gelen yerlerden biri Efes Antik Kenti olmaktadır. Bu antik kent üzerinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda elde edilen tüm eserler Efes Arkeolojik Müzesi’nde sergilenmektedir. Selçuk ilçe merkezinde yer alan bu müzede birçok heykel de bulunmaktadır. Bu heykeller arasında en çok ilgi görenler; Sokrates, İsis, Eros, ve Artemis heykelleridir. Yakın bir geçmişte yenilenen müze, kent merkezinden yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Haftanın her günü 08.00 ile 18.30 arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Girişler ücretlidir. Yaklaşık 25 TL kadar bir ücreti bulunmakla birlikte müzekart geçerlidir.

Bergama Müzesi

İzmir Gezilebilecek Müzeler

İzmir gezilebilecek müzeler içerisinde belki de en meşhur olanı Bergama Müzesi’dir. Bergama bölgesi dünya üzerinde arkeolojik ve tarihi eserler bakımından en zengin yerlerden biridir. Bu bölgede gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda elde edilen eserler bu müzede sergilenmektedir. Özellikle 1900’lü yılların başında gerçekleştirilen kazılar neticesinde elde edilen eserler burada sergilenmektedir. Müze 1936 senesinden beri ziyarete açıktır. Ülkemizin ve dünyanın en eski müzelerinden biridir. Şehir merkezinden yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alır. Giriş ücreti 12,5 TL olmakla birlikte müzekart geçerlidir. Haftanın her günü açıktır. 08.30 ile 19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Gezilebilecek Müzeler

Şehrin bir diğer eski müzesi Arkeoloji Müzesi’dir. Burası aynı zamanda şehrin en büyük müzelerinden biridir. Konak ilçesinde Bahri Baba Parkı içerisinde yer almaktadır. İzmir çevresinde yer alan; Bergama, Efes, Milet, Klazomenai, Teos gibi çeşitli bölgelerden çıkarılan eserler sergilenmektedir. Çoğunlukla Batı Anadolu tarihine ait eserler bulunmaktadır. Burada en çok dikkat çeken eserlerin başında; Bronz Koşan Atlet Heykeli, Bronz Demetler Heykeli gelmektedir. Müze 3 katlı olsa da eserlerin sığmaması nedeniyle bazı eserler bahçede sergilenmektedir. Gitmişken bu bölümü de gezmenizde yarar vardır. Pazartesi haricinde her gün açıktır. Giriş ücreti 15 TL civarında olup müzekart geçerlidir. Ziyaret saatleri 10.00 ile 17.30 arasındadır.

Çeşme Arkeoloji Müzesi

İzmir Gezilebilecek Müzeler

İzmir gezilebilecek müzeler arasında yer alan Çeşme Arkeoloji Müzesi, 1500’lü yılların başında II. Bayezid döneminde inşa edildiği bilinen Çeşme Kalesi içerisinde yer almaktadır. Çeşitli kaynaklara göre ise kale Cenevizliler tarafından inşa edilmiştir. Zamanla Osmanlı Kalesi olarak kalan yapı günümüze kadar ulaşmıştır. 1965 senesinde Topkapı Sarayı Müzesi’nden getirilen silahlar bu kale içerisinde sergilenmiş ve zamanla burası “Silah Müzesi” olarak anılmaya başlamıştır. 1984 senesine gelindiğinde de yapı Çeşme Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermiştir. Şehir merkezinde yaklaşık 90 km mesafede yer alan müzeye özel araçlarla 1 saat içerisinde ulaşmak mümkündür. Haftanın her günü açıktır. Saat 09.00 ile 20.30 arasında hizmet vermektedir. Girişler ücretli olup 25 TL’dir.

İzmir Atatürk Müzesi

İzmir Gezilebilecek Müzeler

Kordon ya da bir diğer bilinen ismiyle Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Müzesi, 1880 senesinde bir halı tüccarı tarafından yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde karargâh olarak kullanılması sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda 17 Şubat 1923 senesinde, İzmir İktisat Kongresi esnasında Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışmalarını yürütmüş olduğu yapılar arasındadır. O dönemlerde otel olarak hizmet veren bina daha sonra İzmir Belediyesi tarafından satın alınıp ve Atatürk’e hediye edilmiştir. Müze içerisinde Atatürk’ün özel eşyaları ve İzmir tarihi için önemli eserler sergilenmektedir. Pazartesi haricinde her gün hizmet veren müze 09.00 ile 17.30 saatleri arasında açıktır. Girişler ise ücretsizdir.

İzmir Resim – Heykel Müzesi ve Galerisi

İzmir Gezilebilecek Müzeler

Alsancak’ta Kültürpark içerisinde yer alan Resim – Heykel Müzesi ve Galerisi, 1952 senesinde ziyarete açılmıştır. İçerisinde resim ve heykel alanında sanat icra eden birçok ünlü sanatçının eserleri yer almaktadır. Aynı zamanda burada amatörler için resim ve heykel dersleri de verilmektedir. Müze ve galeri sene boyunca birçok etkinliğe ve organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Etkinlik takvimi için resmi hesabı ziyaret edebilirsiniz. Alsancak’a giden tüm toplu taşıma araçlarını kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Girişler ücretsizdir. Haftanın her günü saat 09.00 ile 18.00 arasında hizmet vermektedir.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmir Gezilebilecek Müzeler

İzmir gezilebilecek müzeler listesinin son sırasında Konak’ta yer alan Radyo ve Demokrasi müzesi yer alıyor. Basmane’de 2 katlı bir eski ev içerisinde sergilenen eserlerin tamamı bağışlardan elde edilmiştir. Özellikle geçmişten günümüze kadar gelen çok sayıda radyo oldukça ilgi çekicidir. Atatürk’ün Nutku’ndan bazı demeçler radyo aracılığıyla dinletilmektedir. Pazartesi haricinde her gün açık olan müzeye girişler ücretsizdir. Saat 08.30 ile 17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde İzmir gezilebilecek müzeler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. İzmir geziniz için İzmir gezi rehberi içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri