Dini-Kültür TurlarıGezi Turlarıİzmir

İzmir Selçuk Gezilecek Yerler

İzmir - Selçuk Gezi Rehberi

İzmir Selçuk tarihi açıdan oldukça zengin bir ilçedir. İzmir’e 80 km uzaklıkta bulunur. Arabayla gitmek isteyenler için yaklaşık 55 dakikalık bir zaman zarfında ilçeye varılabiliyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde dünyanın yedinci harikaların dan biri olan Efes antik kenti bulunuyor bunun dışında Meryem Ana’nın evi ve yedi uyuyanlar mağarasında bu ilçede bulunuyor.

Selçuk’ ta Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Efes Antik Kenti; Efes antik kenti dünyanın yedinci harikalar listesinde bulunan Romalılara ait bir şehir merkeziymiş. Selçuk ilçesinin bir kaç km dışında giriş kısmı bulunuyor giriş kısmına vardığınızda giriş ücretlerini ödeyip daha sonra antik kente gitmek için faytona binmemiz gereklidir. Çünkü antik kent yaklaşık beş kilometre ötede olduğundan gidişler faytonlarla sağlanıyor.

Faytona bindikten sonra antik kente vardığınızda karşınızda büyük bir alana yapılmış ve  çok sayıda taşlardan inşa edilmiş sütunlar vardı. Sütunların üzerinde kemerler yapılmıştır. Sadece sütunlar değil birçok taşlar oyulmuş şekillendirilmiş ve üzerinde Roma harflerinden yazılar bulunmaktadır. Büyüleyici bir havası olan antik kente herkesin gidip görmesini tavsiye ediyoruz.

2-11

Yedi uyuyanlar mağarasıRivayete göre bir köpek ve yedi kişi bir mağarada uyuyorlar Allah tarafından. Uyumalarının nedeni ise yaşadıkları dönemin kralı tarafından öldürmelerine karar verildiği için bir mağarada uyutulmuşlar tam 300 yıl boyunca. Bu yedi uyuyanlar mağarası Türkiye’de dört yerde olduğu söyleniyor.

Yedi uyuyanlar 300 yıl sonra uyanınca acıktıkları için dışarı çıkıp ellerindeki para ile biraz yiyecek almak isterken parayı alan kişi bu paranın geçersiz olduğunu 300 yıl önce bir krala ait olduğunu söyleyince onların o kadar yıl yattıkları anlaşılmış. Hikâyesi bu şekilde rivayet edilmekte mağaralar ise demir kapılarla önleri kapatılmış. Girişleri taş kemerlerle örülmüş şekilde dört beş mağara şeklindedir. Bu ilginç hikâyenin geçtiği mağarayı mutlaka görmelisiniz. İzmir Selçuk mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Meryem Ana Evinin Cazibesi

Meryem Ana Evi; Dış bahçesi oldukça güzel dizayn edilmiş girişleri belli bir ücret ile yapılmaktadır. Meryem Ana evini çok sayıda turist gelip görüyor. Vatikan tarafından kutsal sayılan bu yer rivayete göre Hz İsa çarmıha gerilmeden önce annesinin Kudüs’te güvende olmadığını anlıyor. Daha sonra Meryem anayı arkadaşına emanet ediyor onu buradan uzaklaştır diyor.

Arkadaşı da Meryem anayı o dönemler oldukça ünlü Efes’e getiriyor fakat M.S 30 yılların da bu şehir Romalıların elinde olduğu için Meryem anayı bir dağın arkasında gizlemiş bu evde saklıyor ve Meryem Ana 101 yaşında bu evde ölüyor. Hristiyanlar açısından da oldukça önemli bir yer burası ve her yıl kalabalık turist kafileleri buraya geliyor. Gelen turistler mum yakıyorlar. Merak eden herkesin görmesi gereken çok güzel bir yerdir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri