AntalyaGezi Turları

Antalya Müze Rehberi: Antalya Gezilebilecek Müzeler

Antalya'nın En Güzel Müzeleri

Akdeniz bölgesinin en güzel ve en turistik şehirlerinden olan Antalya birçok yönden gezilip görülesi bir yerdir. Şehirde çok sayıda tarihi ve turistik güzellikler bulunmaktadır. Bununla birlikte Antalya gezilebilecek müzeler açısından da oldukça çeşitlilik göstermektedir. GeziLinki’nin bu içeriğinde detaylı bir Antalya müze rehberi sunulmuştur.

Antalya Müzesi

Antalya Gezilebilecek Müzeler

1922 senesinde Öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından açılan bu müze, şehrin en eski müzelerinden biridir. Açılma amacı 1. Dünya Savaşı’ndan sonra işgalci güçlerden kurtarılan eserlerin korunmasıdır. Müze ilk açıldığı dönemde Kaleiçi’nde Alaaddin Cami’nde kurulmuştur. Daha sonra bugünkü yeri olan Yivli Camii’ye taşınmıştır. 30 bin metre karelik bir alandan oluşan müze içerisinde sergi salonları, heykel salonları, açık hava galerileri gibi alanlar bulunmaktadır. Giriş ücreti 55 TL’dir. Sesli rehberlik hizmeti bulunmaktadır. Haftanın her günü açıktır. Açılış saati 08:30, kapanış saati 20:00 ve gişe kapanış saati ise 19:30’dur. Müzekart geçerlidir.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Antalya Gezilebilecek Müzeler

Antalya gezilebilecek müzeler arasında 1967 senesinde kurulan Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya’nın oldukça merkezi bir yerinde kalmaktadır. Alanya teleferik hattına da yakın bir konumda bulunmaktadır. İçerisinde; Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya gibi dönemlere ait eserler sergilenmektedir. Son yıllarda kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçmiştir. Özellikle bahçe düzenlemeleri oldukça başarılı sonuçlanmıştır. Müzenin simge eserlerinden biri Herakles Heykeli’dir. Çoğu kişi bu heykeli görmek için müzeyi ziyaret etmektedir. Syedra Antik Kenti’nden getirilen bu eserin yanı sına Roma Dönemi’ne ait birçok mozaikler de sergilenmektedir. Pazartesi hariç her gün 08.00-12.00 / 13.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır. Giriş ücreti 15 TL’dir. 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri ücretsizdir. Müzekart sahipleri için de ücretsizdir.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Gezilebilecek Müzeler

Burası büyük küçük demeden herkesin büyük bir keyifle gezip gördüğü müzelerden biridir. Ancak elbette ki en keyifli vakti çocuklar geçirmektedir. Antalya şehir merkezinde, Kaleiçi çevresinde yer alan bu müzeye ulaşım oldukça kolaydır. Henüz 2011 senesinden açılan müze ülkemizin üçüncü oyuncak müzesi konumundadır. İçerisinde 3 bini aşkın farklı türde oyuncaklar mevcuttur. Çoğu yerli üretim olsa da dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiş olanlar da vardır. Oyuncakların tamamı cam bölmeler içerisinde sergilendiğinden dokunmak mümkün değildir. Antalya gezilebilecek müzeler içerisinde hiç sıkılmadan, büyük keyifle gezebileceğiniz müzelerin başında gelir. Giriş ücreti 6 TL’dir. Haftanın her günü 09.00 ile 18.00 saatleri arasında açıktır.

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Antalya Gezilebilecek Müzeler

Kaleiçi’nde yer alan bu müze Antalya’nın kültürel ve tarihi duraklardan biridir. Eski Antalya denilen bölgede bulunan bu müze 1993 senesinde kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçmiştir. Müzenin karşısında yer alan Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi ise yıllardır Akdeniz kültürüne proje ve araştırma alanında katkı sunmaktadır. Müzeye giriş yaptığınızda ilk olarak mozaik zeminlerle karşılaşacaksınız. Konyaaltı Plajı’ndan toplanın çakıllar ve taşlarla zemine desenler uygulanmıştır. Müze bahçesinde yer alan bir bina tarihi bir kilisedir. Onarım ve bakımı yapılmış olan binada günümüzde koleksiyonlar sergilenmekte ve kültürel eserler düzenlenmektedir. Çarşamba günleri haricinde her gün Haziran – Eylül ayları arasında 09.00 – 12.00 / 14.00 – 19.30 ve  diğer aylar 09.00 – 12.00 / 13.00 – 18.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Atatürk Evi Müzesi

Antalya Gezilebilecek Müzeler

Antalya gezilebilecek müzeler arasında Atatürk Evi Müzesi önemli bir yere sahiptir. Atatürk’ün tarih boyunca Antalya’yı 3 kez ziyaret ettiği bilinmektedir. Beydağları ziyareti esnasında Antalya için “Hiç şüphesiz Antalya yeryüzündeki en güzel yerdir.” demiştir. Ziyaretleri esnasında Atatürk’e tahsis edilen köşk daha sonra onun anısını yaşatmak için müzeye dönüştürülmüştür. Dikdörtgen planlı ve 2 kattan oluşan köşk günümüzde, 1986 senesinden beri Atatürk Evi Müzesi olarak hizmet vermektedir. İçerisinde; Atatürk’e dair belgesellerin seyredilebileceği bir oda, yemek odası, büro, Atatürk’ün özel eşyalarının sergilendiği bir oda, toplantı odası, çalışma odaları, yatak odası gibi yerler yer almaktadır. Girişler ücretsizdir. Haftanın her günü saat 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Perge Ören Yeri

Antalya Gezilebilecek Müzeler

Şehir merkezinden yaklaşık 18 km uzaklıkta, Aksu ilçesinde yer alan Perge Ören Yeri Hititler dönemine ait bir antik kenttir. O dönemde “Parha” adıyla anılan kent Roma Dönemi’nde Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olarak bilinmekteydi. Kent, Helenistik dönemin en önemli şehir planlamacılığının yansımalarından biridir. Yapının mimarisi oldukça dikkat çekse de heykelleri de oldukça ilgi çekicidir. İçerisinde kazı çalışmaları neticesinde elde edilen birçok eser sergilenmektedir. Ayrıca; antik tiyatro, Tanrılar Salonu ve Lahitler Salonu da görülmeye değerdir. Giriş ücreti 35 TL’dir. Haftanın her günü ziyarete açıktır. Müzekart sahipleri senede 2 kez ücretsiz giriş yapabilir.

Bu içeriğimizde Akdeniz’in incisi olan Antalya’da gezebileceğiniz başlıca müzelerden söz edilmiştir. Antalya geziniz için Antalya gezi rehberi içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Otelleri ile Antalya Konaklama Bölgeleri ve Detaylar

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri