AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Konyaaltı Gezilecek Yerler – Konyaaltı Gezi Rehberi

Antalya Konyaaltı Plajları - Konyaaltı Nereler Gezilir ?

Konyaaltı, Antalya’nın batı kesimlerinde bulunan bir ilçedir ve en çok plajlarıyla ünlüdür. Konyaaltı Plajı yaklaşık 5 kilometrelik uzunluğuyla Antalya Limanı’na kadar uzanmaktadır. Yolu Antalya’ya düşecekler için Konyaaltı güzel bir rota olabilir. Konyaaltı gezilecek yerler açısından da birçok doğal ve tarihi güzelliğe sahiptir. İşte GeziLinki okurları için özenle hazırlanmış Konyaaltı gezi rehberi…

Konyaaltı Tarihi

Konyaaltı, 20. yüzyılın sonlarına dek “Koyaltı” biçiminde adlandırılmıştır. Bu durumun nedeni şehrin falezler üzerinde yer almasıdır. Zamanla halk dilinde günümüzdeki adına kavuşmuş ve şehrin en önemli turistik ve liman bölgelerinden biri olmuştur. Tarih boyunca Konyaaltı’nda çok sayıda Anadolu uygarlıkları yaşamıştır. Bu uygarlıkların başında Likya gelmektedir. Likyalılar milattan önce 30 senesine kadar bu bölgede yaşamış ve bu kente Olbia adını vermişlerdir. Bölgenin günümüzdeki nüfusunun 200 bin civarında olduğu bilinmektedir.

Konyaaltı Plajları

Konyaalti-Gezilecek-Yerler-plaj

Konyaaltı gezilecek yerler denince ilk olarak akla plajlar ve sahiller gelmektedir. Konyaaltı’nda çok sayıda plaj bulunmaktadır ve bu plajların neredeyse hepsi mavi bayrak sahibidir. Konyaaltı’nda yer alan plajlar; Konyaaltı Plajı, Sarısu Kadınlar Plajı, Topçam Plajı, Büyük Çaltıcak Plajı, Küçük Çaltıcak Plajı şeklindedir. Bu plajların elbette ki en ünlüsü ve en çok tercih edileni Konyaaltı Plajı’dır. Konyaaltı Plajı yaklaşık 7 buçuk kilometre uzunluktadır. Bu plajın yaklaşık 1 buçuk kilometrelik bölümü ise halk plajı olup ücretsiz giriş imkanı sunmaktadır. Plaj içerisinde soyunma kabinleri, tuvaletler, barlar, büfeler ve restoranlar bulunmaktadır.

Konyaaltı Tarihi Yapılar

tarih

Konyaaltı gezilecek yerler içerisinde tarihi yapılar da bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar arasında; Roma Hamamı, Geyikbayırı Mağarası, Kaleiçi, Karain Mağarası, Magydos, Perge, Selge, Aspendos gibi yerler mevcuttur. Perge, oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Helenistik ve Roma devirlerinde kullanılan tarihi bir hamamdır. İçerisinde tarihi açıdan müthiş kalıntılar yer almaktadır. Aspendos da yine Roma dönemine ait kalıntıların olduğu önemli bir yapıdır. Eskiden stadyum olarak kullanılan bu yapı ihtişamı ile dikkat çekmektedir

Konyaaltı Yakın Yerler

Antalya Akvaryum

Konyaaltı’na yaklaşık 4 kilometre mesafede yer alan Antalya Akvaryum bir tematik parktır. Dünyanın en kapsamlı tematik parklardan biridir. Canlı çeşitliliği bir hayli fazla olan parkın içerisinde çocukların eğlenceli vakit geçirebileceği alanlar da mevcuttur. Genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği Antalya Akvaryum girişlerin ücretli olduğu bir alandır ve giriş ücreti 50 TL’dir.

Doyran Göleti

Doyran-Goleti

Konyaaltı’nın en çok tercih edilen doğal güzelliklerinden biri Doyran Göleti’dir. Doğa ile iç içe bir ortamda vakit geçirmek isteyenlerin asla ayrılmak istemeyeceği yerlerden biridir. Gölet çevresinde herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Ancak alanda kamp ve piknik yapılabilecek yerler mevcuttur. Doyran Göleti’ne gelerek balık tutabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir, kamp yapabilir ve piknik yapabilirsiniz. Alana giriş ücretsizdir.

Sivri Dağ Milli Parkı

Konyaaltı ilçesi sınırlarında yer alan bu milli park, Beydağları’nın en yüksek koludur. Genellikle macera severlerin sıkça ziyaret ettiği alanlardan biridir. Çeşitli ekstrem sporları, kaya tırmanışları, dağ bisikleti sürüşü gibi aktiviteler yapabileceğiniz bir alandır. Adeta oksijen deposu olan milli park, Konyaaltı’nda mutlaka gezip görmeniz gereken bir yerdir.

Konyaaltı Yeme İçme

fsdf-1

Konyaaltı gezilecek yerler hakkında yeterli bilgi verdikten sonra sıra ne yemek gerektiğine gelmiştir. Burası Akdeniz mutfağının tüm özelliklerini içinde bulundurmaktadır. Akdeniz’in zengin yemek kültürü Konyaaltı’na da yansımıştır. Konyaaltı’na geldiğinizde mutlaka; Gökçesu pilavı, hibeş, haluşka, yörük kebabı, taratorlu piyaz, Toros salatası, sedik aşı, Finike muz tatlısı bağ salatası çorbası ve kırmızı tavuk gibi lezzetleri tatmalısınız.

Ayrıca, Antalya yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri için tıklayabilirsiniz.

Konyaaltı Konaklama

Konyaaltı; turistik beldelerden biri olduğu için çok sayıda butik otel, pansiyon ve tatil köylerinin yer aldığı bir bölgedir. Konyaaltı’na gelerek ister denize sıfır bir noktada isterseniz daha ormanlık bir alanda konaklama yapabilirsiniz. En iyi konaklama seçenekleri arasında otelden sonra bungalov evler gelir.

Konyaaltı Ulaşım

Konyaaltı’nda gezilecek yerler konusunda gerekli bilgileri verdikten sonra son olarak Konyaaltı’na nasıl gidilir konusu merak edilebilir. Burası şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alır. Şehir merkezinden yaklaşık 15 dakikalık bir sürüş mesafesi ile ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca, Konyaaltı; Ankara’dan 505 kilometre, İstanbul’dan 709 kilometre ve İzmir’den ise yaklaşık 475 kilometre uzaklıktadır.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri