İstanbulKeşfetYurtiçi Gezilerimiz

Arter Sanat Galerisi Nerede ve Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Daha Fazlası

Arter Sanat Müzesi

İstanbul’un Dolapdere semtinde bulunan Arter Sanat Galerisi ya da daha sık kullanılan adıyla Arter, bir çağdaş sanat müzesidir. Müze, Vehbi Koç Vakfı kuruluşudur. Yalnızca çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği bir alan değil aynı zamanda bu eserlerin üretildiği bir mekandır. Müze, 2010 senesinde ziyarete açılmış olup o senelerde; çeşitli sergilere, yayınlara, söyleşilere, performans gösterilerine ev sahipliği yapmıştır. Atölye çalışmaları ile çağdaş sanatın görünürlüğüne ve gelişimine katkıda bulunan Arter Sanat Galerisi, İstanbul’da farklı yerler gezip keşfetmek isteyenler için güzel bir alternatif olabilir. Arter Sanat Galerisi nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti nedir gibi tüm soruların cevabı yazımızın devamında GeziLinki okurlarıyla…

Arter Sanat Galerisi’nde Neler Var?

Arter Sanat Galerisi

İstiklal Caddesi’nin gözde müzelerinden biri olarak kabul edilen sanat müzesi, toplam 18 bin metrekarelik kapalı bir alandan oluşmaktadır. Arter’in ana fonksiyon alanları binanın kalbi olarak nitelendirilebilecek merkezi bir atrium etrafında toplanmıştır. Binada 6 sergi salonu ve 1 teras mevcuttur. Yaklaşık 5 bin metrekarelik bir bölüm sergileme alanı olarak kullanılmaktadır.

Performans Salonları

Arter’de bulunan bölümlerden biri performans salonlarıdır. Tam donanımlı bir Black Box performans sergi alanıdır. Burası; Karbon ile film programı, söyleşi, konuşma gibi etkinliklerin yanı sıra performans sanatının eşsiz örneklerinin, dans ve devinim çalışmalarının yer aldığı bir bölümdür. Kimi zaman çeşitli konserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Sevgi Gönül Oditoryumu adlı 2 salonu da bulunur.

Atölye

Arter Sanat Galerisi

Arter Sanat Galeri için en dikkat çekici detay atölyeleridir. Öğrenme odaklı süreçlerin sanat merkezindeki ana mekanı burasıdır. Farklı kullanımlar için özelleşmiş dört bölümü mevcuttur. Atölye’de kullanılmakta olan sistemler aracılığıyla; buluşma, konuşma, atölye çalışmaları gibi farklı türlerde etkinlikler için esnek bir kullanım alanı sunar. Ayrıca bu bölümde sanatçılar ve ziyaretçiler de üretim yapabilmektedir.

Arter Kütüphanesi

Kurumun sergi ve etkinlik programlarına paralel bir şekilde düzenlenen yayınlara, çağdaş sanat alanında yararlanılan kaynaklara, dergi ve elektronik veri tabanlarına ücretsiz erişim imkanı sunan Arter Kütüphanesi de sanat müzesinin içerisinde bulunan bölümlerden biridir.

Arter Kitabevi

Sanat galerisinin açık olduğu saatler süresince açık olan Arter Kitabevi; sanat, sosyal bilimler, kurgu dışı kitaplar, çocuk kitapları gibi çeşitli kitaplara ulaşabileceğiniz bir alandır. Sergi ve etkinlik programları ile birlikte güncellenmektedir.

Arter Koleksiyonu

Arter Sanat Galerisi

Arter Sanat Müzesi, 2007 senesinden günümüze kadar olan süreçte, sürekli bir biçimde; çağdaş sanat eserlerini korumayı, sanat eserlerini uluslararası standartlara taşımayı, yeni yapıların üretimini desteklemeyi amaçlamaktadır. 2020 senesi itibariyle 400 sanatçının yüzlerce eserlerini sergilemiş, çağdaş sanatın dünyanın farklı yerlerde sergilenen örneklerini ve ifade biçimlerini bir araya getirmiştir. Arter koleksiyonu içerisinde; 1960’lardan günümüze resim, desen, heykel, baskı, fotoğraf, film, video gibi alanlarda üretilmiş eserler bulunmaktadır.

Arter Sanat Galerisi 2023 Sergileri

OyunBu Sergisi

9 Nisan 2023 tarihine kadar devam edecek OyunBu isimli serginin küratörü Emre Baykal’dır. Gökçen Dilek Acay, Nevin Aladağ, Volkan Aslan ve daha birçok sanatçının çalışmalarıyla hazırlanmıştır. Sergi, Arter Koleksiyonu’ndan derlenen yapıtları çocukluk ve otun kavramları etrafından bir araya getirmiştir. Oyun ve oyuna ilişkin unsurların, sanatçıların zihninde başlayıp sanat yapıtıyla bütünleşen yolculuğuna sergi boyunca farklı düşünme, yorumlama ve üretim süreçleri ile birlikte tanıklık etmenize olanak tanıyor.

Ahmet Doğu İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hâle

Arter Sanat Galerisi

12 Şubat 2023 tarihine kadar sürecek olan Ahmet Doğu İpek: Başımızda Siyahtan Bir Hâle isimli sergi, Selen Ansen küratörlüğünde sanatseverlerle buluşuyor. Ahmet Doğu İpek’in 2020 – 2022 yılları arasında farklı mecraları kullanarak sergi bağlamında ürettiği eserler, bu sergide yer almaktadır. Kum fırtınası, yanardağ patlaması, heyelan ve güneş tutulması gibi doğal afetlerden yola çıkan; çizimler, resimler, video eserler büyüleyici ve ürkütücü bir soyut dille izleyicilerle buluşturuluyor.

Koyun Koyuna

29 Ocak 2023 tarihine kadar devam edecek olan Koyun Koyuna sergisinin küratörlüğünü Eda Berkmen üstleniyor. Sergide bulunan eserler; uyku teması ile bağlantılı, mahremiyet ve paylaşım, birey ve topluluk, kucaklanma ve kısıtlanma, direniş ve teslimiyet gibi zıt kavramların etrafında toplanıyor. Uykunun geçmiş ve bilinçdışıyla bağı, çağdaş sanat yapıtlarının yanı sıra arkeolojik nesneler aracılığıyla da sergiye dahil ediliyor.

Arter Sanat Galerisi Nerede?

Arter Sanat Galerisi

Sanat müzesi oldukça merkezi sayılabilecek bir noktada, ulaşımın kolay olduğu bir konumda yer almaktadır. Arter’e özel araçları ile gelecek olanlar İstanbul Kongre Merkezi otoparkını (Inter Park) ile Divan Elmadağ ve Beyoğlu Tepebaşı’nda yer alan ISPARK’ları kullanabilirler.

Sanat müzesine ücretsiz servisler aracılığıyla da ulaşım sağlamak mümkündür. Müze ziyaret saatleri süresince Taksim ve Tepebaşı’ndan düzenli şekilde hareket eden servislerle müzeye ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz. Taksim servisi Gezi Parkı çıkışından hareket etmekte olup ilk sefer 10.30’da yapılır. 11.30’dan itibaren ise her 1 saatte bir Arter’den Taksim’e sefer yapar. Tepebaşı’ndan ücretsiz servisi kullanacak olanlar ise Pera Müzesi’nin önünden hareket eden servislere binmelidir. Tepebaşı’ndan Arter’e düzenlenen seferlerin saatleri; 10:30, 12:30, 13:30, 15:30, 17:30, 18:30, 19:30’dur. Arter’den Tepebaşı’na ise 12:00, 13:00, 15:00, 17:00, 18:00 seferleri vardır.

Müzeye toplu taşıma araçlarıyla gidecek olanlar Taksim metro istasyonu Gezi çıkışını ve Osmanbey metro istasyonun Dolapdere çıkışını kullanmalıdır. Bu duraklardan Arter yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Arter Sanat Galerisi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Arter Sanat Galerisi

Sanat müzesi pazartesi günlerinde ve 1 Ocak tarihlerinde ziyarete kapalıdır. Dini bayramlar ve resmi tatiller hakkında güncel ziyaret bilgileri Arter web sitesinde güncel şekilde duyurulmaktadır. Sergi girişi için tam bilet 60 TL, 65 yaş üstü ve öğretmenler için 30 TL, 24 yaş altı için ücretsiz, engelli ziyaretçiler için ücretsiz ve üyeler için de ücretsizdir.

Perşembe günlerinde sergi girişleri tüm ziyaretçiler için ücretsizdir. Engelli ziyaretçilerin 1 refakatçisi de ücretsiz şekilde giriş yapabilmektedir. Sergi giriş bileti, galerideki tüm sergileri kapsar. Arter binasında yer alan kitabevi, kütüphane, bistro gibi mekanların kullanımı için bilete gerek yoktur. Rehberli turlar her salı ve pazar saat 13.00 ve 15.00’tedir. Rehberli tur için ekstra ücret alınmaktadır. Daha detaylı bilgiler için Arter’in resmi web sitesi ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu