İstanbulKeşfet

Abdülmecid Efendi Köşkü İsmi Lâzım Değil Sergisi: Herkesin Akın Ettiği O Sergi

Abdülmecid Efendi Köşkü Nerede?

Osmanlı İmparatorluğu döneminin önemli yapılarından olan Abdülmecid Efendi Köşkü, 17. İstanbul Bienali kapsamında ziyaretçileriyle buluşuyor. Küratörlüğünü Brigitte Pitarakis ve Selen Ansen’in üstlendiği İsmi Lâzım Değil sergisi ne zaman, nerede gerçekleşecek? İşte son dönemlerin gözde sergilerinden İsmi Lâzım Değil sergisinin detayları…

İsmi Lâzım Değil Sergisi Nedir?

İsmi Lâzım Değil Sergisi

Sergi, bilinmeyenin büyüleyiciliğini, tekinsizliğini odak noktasına almıştır. Bizans döneminden günümüze dek uzanan kültürel ve tarihsel süreçten etkilenerek, inançların ve temsillerin tarih boyunca nasıl sürdürülebilirliğini sağladığını araştırıyor. Sergide, Koç Holding desteğiyle üretilen eserlerin yanı sıra Ömer M. Koç’un özel koleksiyonuna ait eserler ile hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki çeşitli sanatçı ve kurumlardan ödünç alınan eserler sergilenmektedir. Serginin günlük hayatta kullanılan bir deyimden alınan “İsmi Lâzım Değil” başlığı ise bilinmezin anlaşılmazlığını, adlandırılamaz boyutunu yansıtmakla birlikte net ve kesin olarak bir tanımlama yapmamaktadır.

İsmi Lazım Değil Sergisi Ne Zaman?

İsmi Lâzım Değil Sergisi

Serginin hangi tarihlerde olacağı ve ne kadar süre devam edeceği ise ziyaretçilerin bir diğer merak ettiği hususlar arasında yer almaktadır. Sergi, 20 Eylül 2022 itibariyle açıktır ve 11 Aralık 2022 tarihine kadar da devam edeceği bildirilmiştir. Sanatseverler için harika bir fırsat olan bu sergi sembolik dünyaya ayrı bir bakış açısı kazandırmıştır. Sanatseverler için bu sergi birçok şekilde yorumlanmış olsa da netice itibariyle sanat sergisi olduğundan herkes tarafından sübjektif bir yargının ortaya konulması oldukça normaldir.

Köşkün zemin katında, birinci katında ve bahçe bölümünde 45ten fazla sanatçının çeşitli alanlarda ürettiği yaklaşık 100 eser sergilenmektedir. Bodrum katta bulunan “Etkileşimli Mekansal Deneyim” ise ziyaretçilere Bizans kozmolojisi ve ikonografisine ait kurucu imgeler içerisinde içine çekilecekleri bir deneyim vadediyor. “İsmi Lâzım Değil” başlığı gösterme ile gizleme, dile getirme ile getirmeme arasındaki ince dengeyi korumayı amaçlamakla birlikte serginin nasıl tasarlandığına ilişkin ipuçları da veriyor.

Abdülmecid Efendi Köşkü Nerede?

İsmi Lâzım Değil Sergisi

Sergi bilindiği üzere Abdülmecid Efendi Köşkü içerisinde yer almaktadır. Kuzguncuk’ta yer alan Bağlarbaşı Korusu içerisindedir. Şehzade Abdülmecid Efendi tarafından yazlık bir konut olarak kullanılmıştır. Onun sanatsever kişiliği sebebiyle dönemin sanatçı, siyasetçi ve edebiyatçı kişiliklerinin sık sık toplanma alanı ve bir nevi kültür merkezi olarak kullandığı mekanlardan biri olmuştur. Köşkte, harem binaları ve müştemilat gibi yapılar günümüze sağlam şekilde ulaşamamıştır. Köşk, günümüze 3 katlı olarak gelmiştir. 3 katlı selamlık binası Koç Grubu tarafından sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.

Abdülmecid Efendi Köşkü Giriş Ücreti

Köşke dair en merak edilen detaylardan biri de İsmi Lâzım Değil sergisi için giriş ücretinin olup olmadığıdır. Sergi tamamen ücretsizdir. Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü saat 11.00 ile 19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Siz de İstanbul’da farklı şeyler yapmayı düşünüyorsanız bu sergiye gitmeyi düşünebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri