Keşfet

En Yaşanılır Şehirler Belli Oldu! İşte O Şehirler

Türkiye'nin Yaşanabilecek En Güzel Şehirleri

Türkiye’nin tüm illerinde yapılan araştırmalar sonucu Türkiye’deki en yaşanılır şehirler belli oldu. Araştırma sonuçları sizleri bekliyor.

Türkiye’deki En Yaşanılır Şehirler

Yapılan araştırmalar ile Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri belli oldu. 81 ili içeren araştırmada Türkiye’nin yaşamak için en iyi şehirleri şöyle sıralandı:

Trabzon – Genel Endeks Puanı: 53,38

Trabzon, en yaşanılır şehirler içinde bulunan Türkiye’nin en kalabalık 27. şehridir. Trabzon’un nüfusu 2020 yılı itibari ile 811.901’dir. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Trabzon’un Karadeniz’de kıyısı bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Dağları ve Karadeniz sahili arasındadır. Batısında Giresun ili, Eynesil ilçesi; doğusunda Rize ili, İkizdere ve Kalkandere ilçeleri; güneyinde Gümüşhane ili Torul ilçesi ve Bayburt ili bulunmaktadır.

en yaşanılır şehirler

İstanbul – Genel Endeks Puanı: 68,9

İstanbul, Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık ve en çok göç alan şehridir. İstanbul, en yaşanılır şehirlerin içindedir. Tarihi, sosyo-kültürel, ekonomik açıdan gözde şehirlerden birisidir. Şehir iktisadi olarak dünyada 34. sırada yer almaktadır. Nüfuslara göre Avrupa’da birinci ve dünyada ise altıncı sıradadır.

en yaşanılır şehirler

Ankara – Genel Endeks Puanı: 66,13

Ankara, en yaşanılır şehirler içinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en kalabalık ikinci ili ve başkentidir. Nüfusu 2020 yılı itibari ile 5.663.322 kişidir. Coğrafi konumuna göre Türkiye’nin merkezine yakın konumdadır. Ancak Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey yer hariç.

en yaşanılır şehirler

İzmir – Genel Endeks Puanı: 62,39

İzmir Ege Bölgesi’nde yer alır. Türkiye’nin nüfusa göre en kalabalık üçüncü şehridir. Sosyo-kültürel, ekonomik ve tarihi açıdan önde gelen şehirlerdendir. İzmir, en yaşanılır şehirler içinde bulunmaktadır. Nüfusu 2020 yılı itibari ile 4.394.694 kişidir. Yüzölçümü olarak da Türkiye’nin yirmi üçüncü büyük ilidir. Etrafında Aydın, Balıkesir, Manisa illeri ve Ege Denizi ile Ege Adalarıyla bulunmaktadır.

en yaşanılır şehirler

Tekirdağ – Genel Endeks Puanı: 61,46

Tekirdağ, en yaşanılır şehirlerin içinde olan Türkiye’nin en kalabalık yirmi ikinci şehridir. Tekirdağ nüfusu 2021 yılı itibari ile 1.107.491 kişidir. Marmara Bölgesi’nin Trakya tarafında bulunmaktadır. Doğuda İstanbul, batıda Edirne, kuzeyde Kırklareli, kuzeydoğuda Karadeniz ile çevrilmiştir.

Türkiye’nin 30 büyükşehri içindedir. Toplam ilçe sayısı on birdir. Üç yeni ilçe kurulmuştur. Bu ilçeler, Kapaklı, Ergene ve Süleymanpaşa’dır.

tekirdağ

Kocaeli – Genel Endeks Puanı: 59,98

Kocaeli Türkiye’nin en kalabalık onuncu şehridir. Kocaeli, en yaşanılır şehirler içinde bulunmaktadır. Kocaeli, Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi şehirlerinden birisidir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en gelişmiş şehir statüsündedir.

2021 yılı itibari ile 1.997.258 kişilik nüfusa sahiptir. Adını 1320 yılında İzmit bölgesini fetheden Akça Koca’dan almıştır. İstanbul, Yalova, Bursa ve Sakarya komşularıdır.

kocaeli

Antalya – Genel Endeks Puanı: 59,1

Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehridir. 2020 yılı itibari ile 2.548.308 kişidir. Türkiye’de turizmin başkentidir. Antalya, en yaşanılır şehirler içinde yer almaktadır. Şehrin yüz ölçümü 20.177 kilometrekaredir. 19 ilçe ve belediyelerden oluşmaktadır. Bu belediyelerde toplamda910 mahalle bulunmaktadır.

antalya

Yalova – Genel Endeks Puanı: 58,07

Yalova, Yalova ilinin merkezidir. Samanlı Dağları’nın kuzey bölgesi ile Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısına kurulan Yalova, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi’nin ise güneydoğu kesiminde bulunmaktadır.

Yalova’nın batısında ve kuzeyinde Marmara Denizi, doğusunda Kocaeli, güneyinde ise Bursa ve Gemlik Körfezi bulunmaktadır. Yalova, en yaşanılır şehirlerin içindedir. Kuzeybatısından güneybatısına dek Marmara Denizi ile çevrilidir.

yalova

Bursa – Genel Endeks Puanı: 57,13

Bursa, en yaşanılır şehirler içinde göze çarpmaktadır. Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehridir. 2021 yılı itibari ile nüfusu 3.101.833 kişidir. Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara bölgesindedir. Kuzeyinde Yalova ve Marmara Denizi, kuzeydoğusunda Sakarya ve Kocaeli, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya vardır.

Diğer illerin genel endeks puanları ise şöyle:

  • Eskişehir – genel endeks puanı: 56,84
  • Çanakkale – genel endeks puanı: 53,36
  • Sakarya- genel endeks puanı: 53,35
  • Kayseri – genel endeks puanı: 52,04
  • Muğla – genel endeks puanı: 51,23
  • Karabük – genel endeks puanı: 50,31
  • Adana – genel endeks puanı: 50,23.

İlginizi çekebilecek bir başka yazı: Antalya’nın En Güzel Yerlerinden: Side Gezisi

Daha fazla gezi, seyahat haberi almak için GeziLinki’ni takip edebilirsiniz. İnternet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız her zaman sizleri bekliyor!

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri