AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya Gezi Rehberi

Akdeniz’in incisi olan Antalya gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatife sahip bir şehirdir. Bunun elbette ki en büyük nedenlerden biri şehrin adeta bir turizm cenneti olmasıdır. Akdeniz’in elverişli iklimi sebebiyle hem ülkemizin hem de dünyanın dört bir tarafından milyonlar, Antalya’da tatil yapmayı planlamaktadır. Peki Antalya gezilecek yerler nerelerdir? İşte sizler için en iyi yerlerden oluşan Antalya gezi rehberi…

Kaleiçi

kaleici

Antalya gezilecek yerler listesinin başında Kaleiçi yer alır. Kaleiçi; göz kamaştırıcı sokakları, tarih kokan konakları ve asırlık yaşanmışlıklarıyla gezilesi yerlerden biridir. Antalya şehir merkezine geldiğinizde gezinize ilk olarak buradan başlayabilirsiniz. Burası Muratpaşa ilçesinde yer alır ve şehir merkezine de yakın bir konumdadır. Kaleiçi bölgesi, tarih boyunca birçok farklı medeniyete ve imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır ve çokça kez tahrip edilmiştir. 1972 senesine gelindiğinde birçok restorasyon çalışması yapılmış ve sit bölgesi ilan edilmiştir. Kaleiçi’ne geldiğinizde; Cumhuriyet Meydanı, Yivli Minare Camii ve Külliyesi, Tarihi Saat Kulesi, Hadrian (Hadrianus) Kapısı, Suna – İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Antalya Etnoğrafya Müzesi, Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi Panoramik Asansör, Kaleiçi Yat Limanı, Kırk Merdiven, Keçili Park ve Mermerli Plajı, Hıdırlık Kulesi, Karaalioğlu Parkı gibi noktaları ziyaret edebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

Antalya gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz yerlerden biri Manavgat Şelalesi’dir. Burası Manavgat ilçesinde yer alan, eşsiz bir güzelliği olan Manavgat Şelalesi şehir merkezine yaklaşık 75 km mesafede yer almaktadır. Şelalenin bulunduğu alan hem çok büyük hem de son derece yeşildir. Şehrin ortasında gezebileceğiniz doğayla iç içe olan en güzel yerlerden biridir. Turizm sezonunda oldukça kalabalık olabilmektedir. Şelalenin çevresinde yemek yiyebileceğiniz kafe ve restoranlar bulunmaktadır. İsterseniz şelalenin yanındaki masalarda oturabilir ve kısa bir çay molası verebilirsiniz. Şelalenin çevresinde piknik yapılacak alanlar da yer almaktadır. Dilerseniz nehirde rafting ve kano da yapabilirsiniz.

Konyaaltı Plajı

konyaaltiplaji

Konyaaltı Plajı Antalya’nın en popüler plajlarından biridir. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistlerin ilk tercih ettiği plajların başında gelir. Konyaaltı Plajı’nın en önemli özelliği ülkemizin en uzun plajları arasında yer alıyor olmasıdır. Plajın uzunluğu tam 7 kilometre olup çevresinde çok sayıda konaklama yapabileceğiniz tesisler mevcuttur. Konyaaltı Plajı şehir merkezinin hemen içinde yer alır. Denizi oldukça temiz ve berrak olup mavi bayraklıdır. Konyaaltı Plajı içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz plajlar bulunmaktadır. Ancak ücretsiz plajların şezlong ve şemsiye gibi ücretleri bulunmaktadır. Konyaaltı Plajı’nın denizi çocuklar için uygun bir yapıdadır. Denizin sığ noktaları da bir hayli fazladır. Plaj çevresinde hem bölgenin yöresel yemeklerini hem de deniz mahsullerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır.

Karain Mağarası

Antalya gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler denince akla Karain Mağarası gelir. Karain Mağarası ülkemizin doğal yapılı en büyük mağaralarından biridir. Mağara şehrin 30 kilometre kadar batısında Burdur karayolu yakınlarında Yağca Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Mağara çevresinde yapılan sayısız kazılar sonucunda 500 bin yıl öncesinde buranın bir yerleşim merkezi olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda bu mağara, içinde insan yaşamış en büyük mağara oluşu sebebiyle özel bir yere sahiptir. Mağara; Paleolitik, Neolitik ve Eski Tunç gibi çağlarda çeşitli medeniyetlerce yerleşim yeri olarak benimsenmiştir. Bu bölgede Anadolu’da yaşamış en eski insan kalıntıları bulunmuştur. Çevrede Karain Mağarası dışında çok sayıda mağaralar bulunmaktadır. UNESCO dünya mirasları listesinde korunan bir sit alanıdır. Karain Mağarası’na girişler ücretlidir ancak giriş ücreti oldukça uygun fiyatlardan oluşmaktadır. Müzekart geçerli olup ziyaret saatleri sabah 8 ile akşam 19 arasındadır.

Aspendos Antik Kenti

aspends

Aspendos bir diğer bilinen ifade ile Belkıs, Serik ilçesinde bulunan ve tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan Heybetli bir antik kenttir. Antik kentin milattan önce 10. yüzyılda Akalar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Antalya’da yerli ve yabancı turistlerin En çok ziyaret ettiği tarihi yerlerden biridir. Burası zamanında antik bir tiyatro olup önemli bir ticaret noktası durumundaydı. Aspendos’un bulunduğu bölge Roma İmparatorluğu’na hem de Selçuklu Devleti’ne çeşitli dönemlerde ev sahipliği yapmıştır. Özellikle yapının dış cephesinde Selçuklu dönemi mimarisinin izleri belirgin bir şekilde görülmektedir. Günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarabilen bu yapı 1938’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından restore edilmiştir. Aspendos Antik Kenti’ne girişler ücretli olup 42 TL kadardır. Müzekart geçerlidir. Ziyaret saatleri sabah 8 ile akşam 19 aralığındadır. Antik kente Serik ilçesine geldikten sonra kolayca ulaşabilirsiniz.

Alanya Kalesi

alanya-kalesi-1

Antalya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri Alanya Kalesi’dir. Alanya Kalesi Antalya’nın en önemli simgelerinden biridir. Kale, 13. yüzyıla ait bir olup Selçuklu mimarisinin en güzel eserlerinden biridir. 1221 senesinde Selçuklu sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Anadolu döneminden kalma pek çok kale yer alsa da günümüze kadar en sağlam şekilde ulaşmayı başarabilmiş olan Alanya Kalesi’dir. Alanya Kalesi içerisinde yer alan Kızıl Kule de son derece dikkat çekici bir yere sahiptir. Kalenin surları 6,5 kilometreyi kadar bulmaktadır. Alanya Kalesi yüksek bir yamaçta yer alır ve yürüyerek çıkmak biraz yorucu olabilmektedir. Yamaç araçların çıkabileceği bir şekildedir. Kaleye çıktığımızda Alanya’nın nefes kesici manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz. Çevresinde hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.

Kleopatra Plajı

Antalya gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de Kleopatra Plajı’dır. Plaj adını Mısır kraliçesi Kleopatra’dan almaktadır. Çeşitli rivayetlere göre Mısır kraliçesi burada her gün yüzerek banyo yapmış ve güzelliğini de bu sular sayesinde almıştır. Kleopatra Plajı tertemiz ve berrak suyuyla Antalya’daki yerli ve yabancı turistlerin denize girmek için ilk tercih ettiği yerlerden biridir. Kumsalı ince kumlardan oluşmakla birlikte mavi bayraklı bir plaj durumundadır. Kleopatra Plajı’na girişler ücretsizdir. Plajda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlar ve su sporları yapabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Kızlar Pınarı mevkiinde yer alan Kleopatra Plajı’na Alanya ilçe merkezine geldikten sonra kolayca ulaşabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti

Olimpos-Antik-Kenti-1

Olympos Antik Kenti, Antalya gezilecek yerler listesinin son sırasında yer almaktadır. Burası Kumluca ilçesinin sınırlarında yer alan ve milattan önce 167 yıllarına pek uzanan geçmişiyle şehrin en önemli tarihi ve turistik mekanlarından biridir. Burası dönemin en önemli liman kentlerinden biriydi. Kent tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bir dönem sürekli korsan saldırılarına maruz kalmış ve terkedilmiştir. 15 yüzyıla gelindiğinde Osmanlı Devleti Akdeniz’i hakimiyeti altına alınca burası da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Antik kent Kumluca ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta Olympos Beydağları Milli Parkı’nın içerisinde yer almaktadır. Antik Kenti girişler ücretli olup kişi başı 30 TL’dir. Haftanın hangi günü ziyarete açıktır. Yaz döneminde saat 08.00 ile 21.00 arasında, kış Döneminde ise 08.30 ile 17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri