Plaj Önerileri

Sedir Adası Plajı: Kleopatra’nın Ayak Bastığı Topraklar

Sedir Adası Gezi Rehberi

Efsanelere konu olmuş Sedir Adası, plajlarıyla da kendini bir efsane haline getirmiştir. Sedir Adası plajı tatil için deniz sevdalılarını bekliyor.

Sedir Adası Plajı

Sedir Adası, Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlıdır. Marmaris merkezinin 12 kilometre kuzeyinde bulunur. Sedir Adası plajı, tertemiz bir denize ve altın rengi kumsala sahip.

Adaya verilen bir diğer isim ise Kleopatra Adası’dır. Bir efsaneye göre Kleopatra’nın buraya gelip yüzdüğüne inanılıyor. Yine efsaneye göre Kleopatra’nın altın rengi kumları Afrika’dan getirttiğine inanılıyor. Tabii ki durum efsaneden ibaret; kumlar jeolojik oluşumlar ile meydana geliyor. Ve her geçen yıl daha da azalıyor. Bundan dolayı Sedir Adası kumsalı kumlarından almak, duş almadan kumsala giriş yapmak ve kumsalın üzerinde güneşlenmek yasaklanmış durumda.

Sedir Adası Gezilecek Yerler

Sedir Adası’nın tarihi, MÖ 6. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Sedir Adası plajı sadece kendi güzelliği ile değil çevresinde bulunan birçok tarihi turizm noktaları ile de meşhur. Adada birçok sur kalıntıları, kale duvarlarına rastlayabilirsiniz. Adada görünmesi gereken yerlerden biri de antik tiyatro. Antik tiyatronun 2500 kişilik kapasitesi bulunmaktadır. Adada bulunan bir diğer antik merkez ise Cedrae Antik kenti. Bölgenin batı kısmının ucunda bulunan antik kentte Romalılardan kalma iyi korunmuş kalıntılar bulunmakta.sedir adası plajı

Adaya tekneyle gelebilmek için uğramanız gereken Çamlık Köyü de bölgede bulunan ziyaret edinilmesi gereken yerlerden. Karia bölgesinin ilk yerleşim yeri olarak bilinen Çamlık Köyü, temiz havası ve suyu ile meşhur. Çamlı Köyü’nün 10 km uzağındaki Boncuk Koyu’nda da tatilciler için birçok sosyal tesis bulunmakta. Ayrıca koy, tertemiz denizi ile de ünlü. Burada Mayıs aylarından itibaren su altı dalış yarışmalarına rastlamanız da mümkün.

Sedir Adası’nda Konaklama ve Gezi

Sedir Adası plajı, güzel bir piknik ve yürüyüş alanı. Fakat adada konaklama imkânı bulunmuyor. Otel, apart otel gibi konaklama yerleri bulunmuyor. Ayrıca kamp yapmak ve çadır kurmak da yasak. Sedir Adası kumsalı, bölgedeki diğer tüm turizm merkezleri gibi oldukça pahalı. Yeme, içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler olsa da birçok tatilci fiyatlardan mustarip.

Sedir Adası Plajı Ulaşımı, Nasıl Gidilir?

Sedir Adası kumsalı ulaşımı için öncelikle Çamlık beldesine ulaşılmalı. Çamlık beldesinde bulunan Çamlık İskelesinden tekneler Sedir Adasına 30-40 dakika sürede ulaşabiliyor. Gidiş geliş ücret ödemelisiniz fakat ücretler her yıl değiştiği için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Eğer Ege bölgesinde tekne turu yapma planınız varsa tekne turunuzun rotasına Sedir Adası kumsalı da dahil etmenizi tavsiye ederiz. Adaya giriş için yine ücret alınmakta. Müze kart sahiplerine ve MEB’e bağlı bulunan öğretmenler için ücretsiz giriş hakkı tanınıyor.

Sedir Adası hakkında daha detaylı bilgi ve Sedir Adası gezisi bilgileri için: Sedir Adası Gezisi: Tarihi ve Doğal Bir Cennet

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri