İzmirYurtiçi Gezilerimiz

Güzelbahçe Gezilecek Yerler – İzmir Güzelbahçe Gezi Rehberi

Güzelbahçe Gezisi

İzmir’in hem şehir merkezine hem de en revaçta olan turizm beldelerine olan yakınlığıyla Güzelbahçe, ideal bir tatil için seçenekleriniz arasında yer alabilir. Ege denizinin yanı başında yer alan Güzelbahçe gezilecek yerler açısından çok sayıda alternatife sahiptir. Yaz aylarında hayli yoğun olsa da yine de huzurlu bir doğası vardır. İşte GeziLinki okurları için hazırlanan İzmir – Güzelbahçe gezi rehberi:

Güzelbahçe Tarihi

Eski adı “Kilizman” olan Güzelbahçe, bundan yaklaşık 100 sene kadar önce Urla’ya bağlı küçük bir bucaktı. 1954 senesinde belediyeye bağlanmış ve 1957 tarihinde de günümüzde adını almıştır. Günümüzde İzmir’in en popüler turizm ilçelerinden bir haline gelmiştir.

Güzelbahçe Plajları

Güzelbahçe gezilecek yerler denildiğinde doğal olarak akla ilk deniz ve plajlar gelecektir. Güzelbahçe; Urla ve Seferihisar’a olan yakınlığı sebebiyle çok gelişmiş tatil noktalarına sahiptir. Güzelbahçe’de yer alan en güzel plajlar burada listelenmiştir:

Siteler Plajı

Güzelbahçe Gezilecek Yerler

Güzelbahçe’nin Siteler mevkiinde yer alan bu plaj ilçenin en büyük ve de en kalabalık plajlarından biridir. Mavi bayraklı bir plaj olması sebebiyle de ilk tercihlerden biri olmaktadır. Sahili tamamen ince taneli kumlarla kaplıdır. Zaman zaman denizi dalgalı olabilmektedir. Bu nedenle çocuklu ailelerin dikkatli olmasında ve temmuz aylarında gitmesinde yarar vardır. Siteler Plajı, Güzelbahçe ilçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçe merkezinden hareket eden toplu taşımalarla rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Plaja giriş ücretsizdir.

Akarca Plajı

Güzelbahçe Gezilecek Yerler

Güzelbahçe’nin en uzun sahil şeridine sahip plajı Akarca Plajı’dır. Mavi bayraklı bir plaj olup Seferihisar’a oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Daha tenha bir ortamının olduğunu söylemek mümkündür. Belediye tarafından işletilen bu plaja girişler ücretsizdir. Ancak şezlong ve şemsiye gibi olanaklar ücrete tabiidir. Deniz suyu pek sıcak değildir ve bu nedenle de çocuklu aileler için pek uygun olmayabilir. Güzelbahçe ilçe merkezinden yalnızca 25 km uzaklıkta, Sığacık Köyü bulunmaktadır. Toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşmak mümkündür.

Güzelbahçe Tarihi Yerler

Güzelbahçe gezilecek yerler arasında çok sayıda tarihi yer bulunmasa da yine de gezip görebileceğiniz birkaç yer bulunmaktadır. İşte Güzelbahçe’de gidebileceğiniz tarihi mekanlar:

İnkaya Mağarası

Güzelbahçe Gezilecek Yerler

Yelki Köyü içerisinde yer alan İnkaya Mağarası, doğal bir güzellik olmakla birlikte oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Güzelbahçe’de görmeniz gereken, doğayla iç içe bir mekandır. Alana geldiğinizde yorucu bir parkurla karşılaşsanız da sonuç olarak zahmete değecektir. Atmosferi ve doğası oldukça etkileyicidir. Dik bir yamaçta inerek mağaraya ulaşılmaktadır. Yılın her mevsiminde ziyarete uygun olmakla birlikte ücretsiz bir alandır. Güzelbahçe ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır.

Anıt Ağaç

Burası, Yarendere Fıstık Çamı Tabiat Anıtı olarak da adlandırılmaktadır. İzmir’de bulunan tabiat anıtlarından en nadide olanıdır. Tabiat parkı içerisinde çok sayıda fıstık çamları bulunmaktadır. Bu fıstık çamları 1990’lı yıllarda dikilmiştir. Ayrıca 100’lerce yaşa sahip ağaçlar da yer almaktadır. Koruma altına alınan eşsiz bir yerdir. Tabiat parkına giderek doğayla iç içe vakit geçirebilir, şehrin bunaltıcı sıcağından kurtulabilir ve doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Güzelbahçe ilçe merkezinden yalnızca 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Girişler ücretsizdir.

Güzelbahçe Yakın Yerler

Güzelbahçe gezilecek yerler açısından birçok alternatif sunmaktadır. İşte, Güzelbahçe’de ve yakınlarında yer alan gezilecek yerler:

Yaka Otantik Pazarı

Güzelbahçe Gezilecek Yerler

Burası, Güzelbahçe’nin Yaka Mahallesi’nde yer alan otantik bir pazardır. Pazar günlerinde kurulan bu pazar, bölgenin öne çıkan alışveriş noktaları arasındadır. Yöre halkı bu pazarda el emeği ürünlerini ve sebze, meyvelerini satışa sunmaktadır. Otantik pazarda sevdiklerinize veya kendinize hediye olarak alabileceğiniz; el işi şapkalar, vazolar ve tablolar bulunmaktadır. Ayrıca burada kahvaltı yapabileceğiniz küçük alanlar da bulunmaktadır. Yılın her mevsiminde sadece pazar günlerinde gezip görebileceğiniz pazar ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Yelki Köyü

Sanat köyü olarak da bilinen Yelki Köyü, İzmir geziniz için mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Köyün sokaklarında yüzlerce yıllık tarihi taş evler, binlerce yıllık ağaçlar bulunmaktadır. Tarihi dokusunu günümüze kadar başarmış olan bu köy biraz tepelik bir alan üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple de serin ve ferah bir havası vardır. Seferihisar mevkiinde yer alan Yelki Köyü, ilçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Güzelbahçe Yeme İçme

Güzelbahçe gezilecek yerler konusunda gerekli tüm bilgiler verildikten sonra sırada yeme içme konusu bulunmaktadır. Güzelbahçe, deniz kıyısına sıfır bir noktada yer aldığından deniz ürünleri yemekleri oldukça lezzetli ve çeşitlidir. Güzelbahçe’de mutlaka sütlü balık denemelisiniz.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Güzelbahçe Konaklama

Güzelbahçe turizm açısından gelişmiş bir ilçedir ve haliyle de konaklama alternatifleri gelişmiştir. İlçede her bütçeye uygun konaklama tesisi bulmak mümkündür.

Güzelbahçe Ulaşım

Güzelbahçe, İzmir şehir merkezinden yaklaşık 35 km mesafededir. Ayrıca İstanbul’a yaklaşık 525 km, Ankara’ya ise 635 km uzaklıktadır. Adnan Menderes Havalimanı da yaklaşık 40 km mesafede bulunmaktadır.

Bu yazıda Güzelbahçe gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri