İzmirYurtiçi Gezilerimiz

Urla Gezilecek Yerler – İzmir Urla Gezi Rehberi

İzmir – Urla Gezisi

Urla, İzmir’de bulunan ve Ege denizine kıyısı olan en popüler tatil durakları arasındadır. Yaz aylarının vazgeçilmez turizm merkezlerinden olan Urla’nın nüfusu yaklaşık 70 bindir. İlçede çok sayıda gezilecek tarihi yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Sakin ve temiz bir doğa içerisinde huzurlu bir tatil için tereddüt etmeden Urla’yı tercih edebilirsiniz. İşte GeziLinki tarafından özenle hazırlanmış olan Urla gezilecek yerler rehberi…

Urla Tarihi

Urla ilçesinin tarihi oldukça eskilere dayansa da tarihi dokusunu korumayı başarmıştır. Bölgenin geçmişi, Antik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Klazomenai olarak bilinen bölgede yüzyıllar boyunca İyonyalılar yaşamıştır. İyonyalılara ek olarak; Persler, Romalılar ve Bizanslılar da yaşamıştır. 1071 senesinden sonra ise bölge Türklerin hakimiyetine geçmiştir.

Urla Plajları

Urla gezilecek yerler arasında plajlar önemli bir yere sahiptir. Zaten çoğu insan da Urla’ya plajları ve sahilleri için gelmektedir. Bu başlık kapsamında Urla’da ve çevresinde gidebileceğiniz en iyi plajlar listelenmiştir.

Altınköy Plajı

Urla gezilecek yerler

Yağcılar Köyü içerisinde yer alan Altınköy Plajı çam ormanları ile çevrelenmiş bir alanda yer almaktadır. Urla ilçe merkezinden arabayla yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk neticesinde ulaşabileceğiniz bir konumda bulunmaktadır. Plaj içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz alanlar mevcuttur. Denizi Urla içerisindeki en sıcak denizlerden biridir. Plaj çevresinde yemek yiyebileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

Bodrum Koyu

Urla gezilecek yerler

Demircili Koyu yakınlarında yer alan Bodrum Koyu, Urla’daki en sessiz ve huzurlu plajlardan biridir. Burası genellikle hafta sonlarında, günübirlik olarak tercih edilmektedir. İlçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Doğası son derece temiz ve oksijen doludur. Tertemiz denizinde yüzmek, ince taneli kumlarında güneşlenmek için Bodrum Koyu doğru bir rota olabilir.

Urla Kum Denizi Plajı

Urla gezilecek yerler önerilerinin son sırasında Urla Kum Denizi Plajı yer almaktadır. Burası Çeşmealtı güzergahında bulunmaktadır ve bu bölgenin en güzel plajlarından biri olarak gösterilmektedir. Urla otobanından çıktıktan sonra iskele tabelalarını takip ederek yaklaşık 30 dakika içerisinde plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Plaj ücretsiz olsa da otopark ücretlidir. Kumları ince taneli olup deniz sıcaklığı ılık denebilecek bir seviyededir.

Urla Tarihi Yerler

Urla gezilecek yerler olarak tarihi yapılar önemli bir yere sahiptir. Urla’da gezip görebileceğiniz oldukça güzel ve görkemli tarihi yapılar bulunmaktadır.

Klazomenai Antik Kenti

Urla gezilecek yerler

İskele güzergahında yer alan Klazomenai Antik Kenti, İyonyalıların en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Anadolu’nun en eski zeytinyağı fabrikası olarak da anılmaktadır. Geçmişi 6 bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Klazomenai Antik Kenti’ne girişler ücretsizdir ve toplu taşıma ile ulaşım için 725 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Köstem Zeytinyağı Müzesi

Uzunkuyu güzergahında bulunan Köstem Zeytinyağı Müzesi, dünyanın en büyük zeytinyağı müzesi olarak bilinmektedir. Bu müzede hem zeytinin hem de zeytinyağının büyüleyici tarihine tanıklık edebilirsiniz. En dikkat çeken yanlarından biri yüzyıllar boyunca kullanılmış zeytin presleme sistemleridir. Müze, ilçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Saat 10.00 ile 17.00 arasında burayı ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücretleri ise 30 TL civarındadır.

Urla Yakın Yerler

Urla gezilecek yerler her ne kadar fazla olsa da Urla yakınlarında da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bu başlık altında Urla ve yakınlarında gezip görebileceğiniz başlıca yerler listelenmiştir.

Çeşmealtı

Urla’nın en şirin semtlerinden biri olan Çeşmealtı, ilçe merkezinden yaklaşık 5 km mesafede yer almaktadır. Özellikle tatil sezonlarında oldukça kalabalık olmaktadır. Çeşmealtı’nda yemek yiyebileceğiniz çok güzel restoranlar, alışveriş mekanları ve barlar bulunmaktadır. Burada mutlaka görmeniz gereken yerler Güvendik Tepesi ve yat limanıdır.

Sanat Sokağı

Urla gezilecek yerler

Urla ilçe merkezinde bulunan Sanat Sokağı oldukça işlek ve hareketli bir sokaktır. Sokak boyunca çok sayıda otantik ürün satan iş yerleri, kahvaltı mekanları, kafeler ve barlar bulunmaktadır. Sanat Sokağı’na giderek Urla’nın en meşhur lezzetlerini tadabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan devlet tiyatrosu da vakit geçirebileceğiniz alanlardan biridir.

Barbaros Köyü

Barbaros Köyü, Urla’nın en ikonik köylerinden biridir. Burada çok sayıda geleneksel festivallere rastlamak mümkündür. Oyuk Festivali en ünlü festivallerinden biridir. Yörenin halkı oldukça içten ve misafirperver insanlardan oluşmaktadır. Köye giderek yöre halkının el yapımı reçellerini tadarak satın alabilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. 737 numaralı otobüslerle de ulaşım sağlamak mümkündür.

Urla Yeme İçme

Urla gezilecek yerler

Urla gezilecek yerler tamamlandıktan sonra yörenin mutfağı hakkında da bilgi vermek gerekir. Burada hem Ege’nin hem de Akdeniz’in esintilerini görmek mümkündür. Başlıca denemeniz gereken lezzetler; kabak çiçeği dolması, enginar, damat helvası ve kınalı bamyadır.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Urla Konaklama

Urla’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Lüks oteller, pansiyonlar, apartlar, bungalov evler ya da çadır/karavan kampı yapılacak alanlar bir hayli fazladır.

Urla Ulaşım

Urla şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca İstanbul’a 600 km, Ankara’ya 640 km mesafededir.

Bu yazıda Urla gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri