Gastronomi Gezileriİzmir

İzmir’in En İyi Sokak Lezzetleri: İzmir’in Nesi Meşhur?

İzmir Sokak Lezzetleri

Sokak lezzetleri aslında bir şehrin kimliğini ifade etmektedir. Bir yeri tanımak için o yerde insanların damak zevklerine bakmak gerekir. İzmir’in mutfak kültürüne bakıldığında kahvaltılarını ayaküstü boyozla, gevrekle yaptıklarına; akşamları midye, bira, kokoreç ya da pide, uykuluk gibi lezzetlerle beslendiklerine sıklıkla rastlanmaktadır. Görüldüğü gibi rahat ve salaş bir beslenme kültürleri vardır. İşte bu içerikte İzmir sokak lezzetleri nelerdir sorusu cevap bulacaktır.

Gevrek

İzmir sokak lezzetleri

İzmir dışında herkesin “Simit” olarak bildiği “Gevrek”, şehrin en popüler atıştırmalıkları arasındadır. İzmir’in her yerinde, her sokağında gevreğe rastlamak mümkündür. Gevreği özel kılan hususlardan biri 2 kez pişirilmesidir. Bu nedenle diğer simitlere oranla daha çıtır, daha ince ve daha gevrek bir yapısı vardır. Yanında çay, zeytin ve peynirle lezzetli ve oldukça salaş bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Boyoz

Boyoz ismi İspanyolca kökenli bir isimdir. Türkçedeki karşılığı “Küçük Somunlar” olup 1492 senesinde bölgede popüler bir lezzet olmaya başlamıştır. Bunun nedeni, o dönemlerde İzmir’e yoğun bir Yahudi göçünün olmasıdır. Seferad Yahudileri böylesi güzel bir lezzeti şehre kazandırmışlardır. Tıpkı gevrek gibi kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Mayasız bir hamuru vardır. Milföy hamuruna oldukça benzerdir ve içerisinde bolca yağ vardır. Her köşe başında boyoza rastlayabilir, kahvaltı mekanlarında bulabilirsiniz. Boyoza eşlik edebilecek en güzel lezzet ise haşlanmış yumurta olacaktır. İzmir gezinizde boyoz yemeden dönmemelisiniz.

Kumru

İzmir sokak lezzetleri

İzmir sokak lezzetleri listesinde olmazsa olmaz lezzetlerden biri de kumrudur. Kumru İzmir’de çok popüler olsa da artık ülkemizin her şehrinde yaygınlık kazanmış durumdadır. İzmir menşeili bir fast food ürünü olan kumru çoğunlukla kahvaltılarda tercih edilse de her öğüne uygun bir lezzettir. İzmir’in yerlileri kumruyu akşam yemeklerinde bile tüketmektedir. İçerisinde; salam, sucuk, peynir, sosis, domates ve çeşitli soslar bulunmaktadır. Çok sağlıklı bir yiyecek olmasa da aşırıya kaçmadan tüketilmesinden bir zarar gelmeyecektir.

Söğüş

İzmir sokak lezzetleri

Şehrin parmak ısırtan lezzetlerinden biri de söğüştür. İzmir sokak lezzetleri denince akla ilk olarak söğüş gelir çünkü netice itibariyle bir sakatat çeşididir. İçerisinde; beyin, dil ve yanak gibi kuzu parçaları yer alır ve ince ince kıyıldıktan sonra baharatlarla harmanlanır. Tüm malzemeler bir lavaşa sarılarak tüketilen söğüş, soğuk olarak da yenebilmektedir. Sakatat sevmeyenlerin ön yargıyla yaklaşacağı bir yiyecek olsa da her yiyeni müdavimi yapmayı başarmaktadır. İzmir’de özgün bir lezzet tatmak istiyorsanız söğüş doğru bir tercih olabilecektir.

Sübye

İzmir sokak lezzetleri için bir içecek tavsiyesi verilecekse bu kesinlikle sübyedir. Bu içecek, unutulmaya yüz tutan lezzetler arasındadır. 1500’lü senelerde İspanya’dan kaçan Yahudilerin göç esnasında keşfettikleri bir içecektir. İçeceğin yapımı kavun çekirdeklerinin kurutulması başlamaktadır. Kıyma makinesinde çekilen çekirdekler daha sonra şekerle ovuluyor ve bir hamur elde ediliyor. Hamur 8 saat kadar bekletildikten sonra su ile karıştırılarak süzgeçle süzülüp şişeleniyor. Süt beyazı rengine gelen içecek daha sonra soğuk bir şekilde tüketiliyor. Genellikle boyoz ile birlikte içilmektedir.

Kokoreç

İzmir sokak lezzetleri

İzmir sokak lezzetleri arasında bir diğer sakatat türü kokoreçtir. Kokoreç, ülkemizin dört bir yanında meşhur bir lezzet olsa da İzmir’deki kokoreç biraz daha farklıdır. Çünkü İzmir kokoreci satırla kıyılmamaktadır. Kokoreçler halka ya da madalyon biçiminde kesilmektedir. Ardından halka şeklindeki kokoreçler biraz daha büyükçe doğranarak servis edilmektedir.

Buna benzer daha birçok içerik ve tatil önerileri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca İzmir’in en iyi 5 yöresel lezzeti nelerdir, tıklayarak göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri