EdirneGastronomi Gezileri

Edirne’de Ne Yenir? Edirne’nin En İyi 5 Yöresel Yemeği

Edirne Yöresel Yemekleri

Trakya’nın en güzel şehirlerinden olan Edirne bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmıştır ve bu nedenle de Osmanlı mutfak kültürünün çoğu özelliğini barındırmaktadır. Özellikle et yemekleri ve hamur işleri şehirde oldukça popülerdir. Edirne’yi daha önceden gezmemiş olanlar için Edirne’de ne yenir sorusu merak konusu olabilir. İşte GeziLinki okurları için Edirne’nin en iyi 5 yöresel yemeği…

Mutancana

Edirne’de Ne Yenir?

Osmanlı mutfağının Edirne’ye kazandırmış olduğu başlıca lezzetlerden biri de mutancanadır. Bu yemeğin en ön plana çıkan özelliği besleyici ve doyurucu olmasıdır. Tavuk ya da kırmızı et kullanılan yemeğin içerisine kuru üzüm, erik ve kayısı kurusu eklenerek hazırlanan bu yemeğe çeşitli baharatlar da ilave edilir. Ayrıca mutancananın içerisine birçok yörede; sirke, bal, ceviz, badem de eklenmektedir. Geçmişte ise bu yemekte daha çok geyik etinin tercih edildiği bilinmektedir. Osmanlı mutfağının en özel lezzetlerinden biri olan bu yemek Edirne’de hemen hemen her evde pişmektedir. Siz de özellikle ev ve yöresel yemekler sunan restoranlarda bu yemeği rahatlıkla bulabilir ve deneyebilirsiniz. Fiyat olarak ortalama düzeyde bir yemektir.

Tava Ciğeri

Edirne’de Ne Yenir?

Edirne’de ne yenir sorusunun değişmez cevaplarından birisi de şüphesiz tava ciğeridir. Şehrin en meşhur yemeği olan tava ciğerini yemeden Edirne’den ayrılmamalısınız. Edirne tava ciğerini diğer tava ciğerlerinden ayıran en temel özellik ciğerlerin son derece ince dilimlenmiş olmasıdır. İncecik dilimlenen ciğerler un ve yağla buluşturulur, bolca acı eklenir. Sunumda ise kurutulmuş ya da kızartılmış biberler kullanılır. Ciğer sevmeyenlerin bile tadına doyamayacağı bu lezzeti Edirne’nin hemen hemen her yerinde bulabilmek mümkündür. Dürüm alıp ayak üstü hemen tüketebileceğiniz gibi restoranda porsiyon olarak da satın alabilirsiniz. Genellikle porsiyon olarak tüketilmesi tercih edilmektedir. Fiyat olarak ortalama düzeyde bir yemektir.

Elbasan Tava

Edirne’de Ne Yenir?

Edirne mutfağının en lezzetli yöresel yemeklerinden bir tanesi de elbasan tavadır. Bu yemek genellikle kuzu eti ile birlikte hazırlanmaktadır. İçerisinde; soğan, yeşil biber, sarımsak, tereyağı, yoğurt, yumurta, un ve çeşitli baharatlar bulunmaktadır. Yemeğin en önemli püf noktası ise ince dilimlenen kuzu etlerinin tereyağında 5 dakika kadar kavrulmasıdır. Son aşamada da hazırlanan et üzerine yoğurt eklenir ve fırınlanır. Oldukça lezzetli olan bu yemeği de Edirne’deki birçok restoranda deneyebilirsiniz. Fiyat olarak ise ortalamanın bir tık üzerinde olduğunu söylemek mümkündür.

Zerde Tatlısı

Edirne’de Ne Yenir?

Edirne’de ne yenir sorusu için bir tatlı önerisi verilecek olursa bu zerde tatlısı olacaktır. Bu tatlı Edirne’de oldukça meşhurdur. Sapsarı bir rengi olan tatlıya bu rengi veren ise safrandır. Orijinali safranla yapılmaktadır ancak safran olmadığı durumlarda zerdeçal kullanılabilmektedir. Edirne’de bu tatlıyı birçok restoran ve pastanede denemek mümkündür. Usulüne uygun en lezzetli zerde tatlısını Edirne şehir merkezinde yer alan Asma Altı Ocakbaşı Restoran’da deneyebilirsiniz. Fiyat olarak ortalama düzeyde olduğunu söylemek mümkündür.

Kandilli Mantı

Edirne’de Ne Yenir?

Edirne yöresel yemekler listesinin son sırasında kandilli mantısı yer almaktadır. Kandilli mantısını diğer mantılardan ayıran en temel özellik tavuk ciğeri kullanılıyor olmasıdır. Her damak tadına hitap etmeyen ancak deneyen birçok insanın da oldukça beğendiği yöresel lezzetler arasındadır. Geçmişte ise bu yemeğin daha çok ördek ya da kaz etiyle yapıldığı bilinmektedir. Kandilli mantı için yufkaların önceden tereyağı sürülerek fırınlanmış olması yemeği daha lezzetli hale getirmektedir.

Bu içerikte Edirne’de ne yenir sorusu için örnekler sıralanmıştır. Buna benzer daha birçok gezi ve gastronomi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu