EdirneGezi Turları

Edirne Müze Rehberi: Edirne Gezilebilecek Müzeler

Edirne’nin En Güzel Müzeleri

Antik Çağ’dan günümüze kadar birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan Edirne ülkemizin sosyokültürel açıdan en zengin şehirleri arasında yer almaktadır. 92 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış olması Edirne’nin tarihsel gelişimine ayrı bir zenginlik katmıştır. Bu bağlamda Edirne gezilebilecek müzeler konusunda çeşitlilik göstermektedir. İşte Edirne müze rehberi:

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne Gezilebilecek Müzeler

Selimiye Camii’nin yaklaşık 50 metre yakınında, Osmanlı Dönemi mezar taşlarının sergilendiği alanın bitişiğinde yer alan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi şehrin en köklü müzelerinden biridir. Müzede 2 ayrı bölüm ve bir de bahçe yer almaktadır. Sergilenen eserlerin büyük bir çoğunluğunu etnografik ve arkeolojik eserler oluştursa da yöresel kıyafetler, hat sanatından farklı örnekler, halı ve kilimler de sergilenmektedir. Bu eserler etnografya salonunda sergilenmektedir. Arkeoloji salonunda ise Edirne ve çevre illerde yer alan at ve benzeri türdeki hayvanların dişleri, omurgaları ve çene kemikleri sergilenmektedir. Ayrıca yine bu bölümde Enez kazısından elde edilen değerli heykelcikler de sergilenmektedir. Haftanın her günü saat 09.00 – 19.00 aralığında hizmet vermektedir. Girişler ücretli olup 15 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

Selimiye Vakıf Müzesi

Edirne Gezilebilecek Müzeler

Edirne gezilebilecek müzeler içerisinde Türk – İslam mimarisinin şaheserlerinden kabul edilen Selimiye Vakıf Müzesi şehrin en değerli müzeleri arasındadır. Selimiye Vakıf Müzesi, Sultan Selim Külliyesi ya da bir diğer bilinen ismiyle Selimiye Külliyesi içerisinde yer almaktadır. 1569 senesinde inşasına başlanan bu yapının tamamlanması yaklaşık olarak 6 sene sürmüştür. Yapı, Koca Sinan tarafından Sultan II. Selim adına inşa edilmiştir. Müze içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı cami ve mescitlerden elde edilen tarihi eser niteliğindeki örnekler sergilenmektedir. Eserlerin büyük bir çoğunluğu rahleler, çini parçaları, hat levhalar ve şamdanlardan oluşmaktadır. Haftanın her günü saat 18.00’e kadar hizmet vermektedir.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Edirne Gezilebilecek Müzeler

Tunca Nehri’nin hemen kıyısında yer alan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, şehrin başyapıt sayılan eserleri arasındadır. II. Bayezid tarafından Mimar Hayreddin’e 1484 senesinde yaptırılan bu eserin yapım süresi 4 yılı bulmuştur. Külliyenin oldukça etkileyici bir mimarisi bulunmaktadır. Külliyenin küçüklü büyüklü olmak üzere 100’e yakın kubbesi bulunmaktadır. Külliyenin içerisindeki “Şifahane ve Tıp Medresesi” adlı bölüm Trakya Üniversitesi tarafından Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne dönüştürülmüştür. 2004 senesinde de Avrupa Konseyi tarafından “Avrupa Müze Ödülü” verilmiştir. Haftanın her günü saat 09.00 – 17.30 arasında ziyarete açık olup girişler 15 TL kadar bir ücrete tabidir.

Lozan Anıtı ve Müzesi

Edirne Gezilebilecek Müzeler

Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde yer alan Lozan Anıtı ve Müzesi, 1988 senesinde Karaağaç Tren İstasyonu’nun yanında açılmıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan sonraki dönemde imzalanan Lozan Antlaşması’nı simgeleyen önemli bir anıt ve müzedir. Müze içerisinde Lozan Antlaşması’na ait belgeler, kitaplar ve dokümanlar sergilenmektedir. Müzenin giriş katında Millî Mücadele dönemine ait eserler, birinci katında Trakya’nın Kurtuluşu ve Lozan’a ait eserler sergilenmektedir. Müze hafta içi her gün açık olup saat 08.30 ile 17.30 arasında ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşları Müzesi

Edirne Gezilebilecek Müzeler

Edirne gezilebilecek müzeler içerisinde bir diğeri de Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşları Müzesi’dir. Burası aynı zamanda bir anıttır. 26 Mart 1913 Balkan Savaşı şehitlerinin anısına yaptırılmıştır. Savaş esnasında büyük bir yokluk içerisinde Edirne’yi müdafaa eden Şükrü Paşa’nın cenazesi Edirne’nin savunma bölgelerinden biri olan Kıyık Tabya’ya taşınmıştır. Bu bağlamda Şükrü Paşa Anıtı ile birlikte Balkan Savaşları’nı tasvir eden ve Edirne halkının ellerindeki eşyalardan oluşan bir müze oluşturulmuştur. Müze ve anıt haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretsizdir. Merkeze bağlı Şükrüpaşa Mahallesi sınırlarında yer alır.

Fatih Sultan Mehmet Müzesi

Edirne Gezilebilecek Müzeler

İstanbul fethinin 568. yıl dönümü şerefine, henüz 2021 senesinde açılan Fatih Sultan Mehmet Müzesi, Türkiye’nin Fatih Sultan Mehmet’e adanmış ilk tematik müzesi olma özelliğine sahiptir. Fatih Sultan Mehmet’in ilk eğitim gördüğü “Saatli Medrese” adlı bina, Edirne Valiliği ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından onarılmıştır. Yapının onarılmasından sonra ise tematik müze olarak ziyarete açılmıştır. Müzede Fatih’in şehzadeliğinden İstanbul’u fethine kadar olan süreç minyatürler ve çeşitli resimler aracılığıyla ziyaretçilere aktarılmaktadır. Ayrıca videolar yardımıyla da desteklenen bu tarihsel süreç; FSM’nin hayatına, fetihlerine, edebi ve sanatsal kişiliğine de ışık tutmaktadır.

Müze içerisinde “Mehter Marşı” gibi çeşitli marşlar çalınmakta ve yaratılan atmosfer oldukça ilgi çekici hale getirilmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in doğup büyüdüğü bu topraklarda, her ince detayına kadar düşünülmüş ve büyük emek harcanmış olan bu müzenin mutlaka gezilip görülmesi gerekmektedir. Edirne’nin merkeze bağlı mahallelerinden Babademirtaş Mahallesi sınırlarında yer alan müze şehir merkezinden yaklaşık 7 km mesafede yer alır. Pazartesi haricinde haftanın her günü açık olup saat 08.30 ile 17.30 arasında hizmet vermektedir. Girişler ücretsizdir.

Bu içeriğimizde Edirne gezilebilecek müzeler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri