Dini-Kültür TurlarıEskişehirGezi Turları

Yunus Emre Kimdir? Yunus Emre Türbesi Nerededir?

Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre özellikle Anadolu bölgesinde Türkçe şiirin öncüsü olmuş bir tasavvuf şairidir. Bir Türk İslam düşünürü olan Yunus Emre Anadolu’da adeta bir halk kahramanı olmuştur. Hayatı hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır. 13.yüzyılda yaşadığı biliniyor. Eskişehir’ de yaşadığı ve burada vefat ettiği bilinmektedir. Peki Yunus Emre Türbesi nerede yer alır?

Eskişehir’deki Yunus Emre Müzesi Kültür bakanlığı tarafından 1974 yılında vatandaşların ziyaretine açılmıştır. Burada o dönemi anlatan pek çok eser görebilirsiniz. Kabri de Eskişehir’ in Mihalıççık ilçesindeki külliyenin içinde bulunuyor. Burası herkesin özellikle ailesi ile gelip gezebileceği manevi havası olan harika bir yerdir.

Yunus Emre Türbesi Nerede?

Eskişehir’de bulunan Yunus Emre’ nin kabrinin hemen yan tarafından bir demir yolu geçmektedir. Kabrin herhangi bir zarar görmesini engellemek için de bir sanduka içine konmuştur. 1947 yılında devletin resmi töreni ile şuan bulunduğu yere taşınmıştır. Şuanda yattığı kabrin hemen yanındaki merdivenleri kullanarak ilk bulunduğu kabirde ziyaret edilebilmektedir.

Burası herkesin görmesi gereken ve maneviyat açısından insana çok iyi gelecek nadide yerlerden bir tanesidir. Külliyenin çok yakınında bir de müze bulunuyor. Bu müzede kendisine ait bir eşya bulunmuyor. Fakat onun yaşadığı döneme ait birçok eşya burada sergileniyor. Gezip görenleri bir hayli etkileyen bu müzeyi herkesin gezmesini tavsiye ederiz.

yunus emre

Türk İslam Düşünürü Yunus Emre Türbesi Nerede?

Yunus Emre bir Türk İslam düşünürü olmasının yanı sıra bir Allah dostudur. Türbesi de onu tanıyanlar için oldukça önemlidir. Türbe Eskişehir ilinin Mihalıççık ilçesindedir. Türbesi adını taşıdığı Külliyenin içinde yer alıyor. Manevi havanın oldukça fazla olduğu bu Külliye burası mutlaka hayatını ve şiirlerini bir kez olsun okuyanların bile gidip görmesi gereken bir mekândır.

Buraya gidip buranın manevi havasından etkilenmeyecek insan yoktur. Biz bu bölgeyi külliyesini ve müzesini gezip gördük sizlerde mutlaka gezmeli ve bu manevi havayı teneffüs etmelisiniz. Buranın etkisinden uzun zaman kurtulamayacağınızı temin edebiliriz. Sizde ziyaret edere manevi havayı koklayabilirsiniz.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu