Dini-Kültür Turlarıİstanbul

İstanbul’da Gezilecek Camii ve Türbeler

Gezilecek Camii ve Türbe

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık ve en turistik şehridir. Osmanlı dönemimde çok uzun bir süre başkentlik yapması bakımından da tarihi önem arz eden sembol eserleri bulunmaktadır. İstanbul, tarihi camileri, türbeleri, sarayları ve müzeleri ile zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu nedenle, İstanbul’a gelen turistlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler arasında camiler ve türbeler bulunmaktadır. Bu makalede, İstanbul’da gezilecek en güzel camii ve türbeler hakkında bilgi verilecektir.

Sultanahmet Camii

sultanahmet
sultanahmet

Sultanahmet Camii, İstanbul’daki en ünlü ve en çok ziyaret edilen camidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük camilerinden biridir ve 1609 – 1616 yılında inşa edilmiştir. İç kısmı süslemeleri ve devasa kubbesi ile oldukça etkileyicidir. Camii, her gün ziyaretçilere açıktır ve turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Süleymaniye Camii

suleymaniye-camii
suleymaniye-camii

Süleymaniye Camii, İstanbul’daki en büyük camilerden biridir ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük mimari eserleri arasındadır. 1557 yılında inşa edilmiştir. İç kısmı oldukça gösterişlidir ve güzel sanatlarla bezenmiştir. Camii, İstanbul Boğazı’ndan muhteşem manzaralar sunar ve turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı bir noktadır.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

eyup-sultan-turbesi
eyup-sultan-turbesi

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, İstanbul’daki en kutsal yerlerden biridir. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) arkadaşı olan Eyüp Sultan’ın türbesi burada bulunmaktadır. Camii, İstanbul’un tarihi yarımadasında yer almaktadır ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en eski camilerinden biridir. Camii ve türbe, turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı yerlerden biridir.

Fatih Camii

fatih-camii
fatih-camii

Fatih Camii, İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan en eski camilerden biridir. İstanbul’un fethedilmesinden sonra, Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmıştır. İç kısmı oldukça gösterişlidir ve güzel sanatlarla bezenmiştir. Cami, turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı İstanbul’un en güzel camilerinden biridir.

Rüstem Paşa Camii

rustem-pasa-camii
rustem-pasa-camii

Rüstem Paşa Camii, İstanbul’un tarihi yarımadasında yer alan en güzel camilerden biridir. Cami, Osmanlı veziri Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. İç kısmı mozaiklerle kaplanmış olup oldukça etkileyicidir. Cami, turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı yerlerden biridir.

Yavuz Sultan Selim Türbesi

yavuz-sultan-selim-turbesi
yavuz-sultan-selim-turbesi

İstanbul’da Gezilecek Camii ve Türbeler listemizde Yavuz Sultan Selim Türbesi de ilk sıralardadır. İstanbul’daki en önemli tarihi yerlerden biridir. Türbe, Osmanlı İmparatorluğu’nun dokuzuncu padişahı Yavuz Sultan Selim’in mezarını barındırmaktadır. Türbe oldukça etkileyicidir ve turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı yerlerden biridir.

II. Mahmud Türbesi

2.mahmud-turbesi
2.mahmud-turbesi

II. Mahmud Türbesi, İstanbul’daki en önemli tarihi yerlerden biridir. Türbe, Osmanlı İmparatorluğu’nun 30. padişahı II. Mahmud’un mezarını barındırmaktadır ve Çemberlitaş divan yolu üzerinde bulunmaktadır. Türbe, oldukça etkileyicidir ve turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı yerlerden biridir.

Pertevniyal Valide Sultan Camii

valide-sultan-camii
valide-sultan-camii

Valide Sultan Camii, 1869-1871 yılları arasında inşa edilmiş bir camidir. Cami, İstanbul’un tarihi yarımadasında yer almaktadır ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde inşa edilmiştir. Camii Sultan II. Mahmut’un eşi ve Sultan Abdülazizz ‘in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Cami, İstanbul’da ziyaret edilebilecek en güzel camilerden biridir.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

kanuni-turbesi
kanuni-turbesi

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, İstanbul’un en önemli tarihi yapıları arasındadır. Türbe, Süleymaniye Camii’nin avlusunda yer almaktadır. Türbe, Osmanlı dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Kanuni Sultan Süleyman’ın kabrinin bulunduğu yerdir.

Emir Sultan Külliyesi

İstanbul’da gezilecek türbeler arasında en önemlilerinden biri, Bursa’dan İstanbul’a göç eden Emir Sultan’ın türbesidir. Türbe, Üsküdar ilçesinde, Kısıklı Mahallesi’nde yer alır. Osmanlı döneminde yapılmış olan türbe, oldukça ilgi çekicidir. Türbenin içinde Emir Sultan’ın sandukası bulunmaktadır. Ayrıca türbenin bahçesinde de tarihi eserler bulunmaktadır.

İstanbul’da gezilecek camii ve türbeler oldukça fazladır. Ancak, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Fatih Camii, Rüstem Paşa Camii, Yavuz Sultan Selim Türbesi ve II. Mahmud Türbesi, turistlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler arasında yer almaktadır. Bu camiler ve türbeler, İstanbul’un zengin kültürel mirasını yansıtmakta ve turistlerin İstanbul’da unutulmaz anılar biriktirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda İstanbul’da Gezilecek Camii ve Türbeler ‘e yakıdan göz attık. Daha fazla gezi ve tatil fikri için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir : Bursa Çekirge Kaplıcaları ile Beden Sağlığınızı Yenileyin ve Ramazan Ne Zaman Başlıyor? İstanbul İmsak ve İftar Vakitleri 2023

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri