Dini-Kültür TurlarıİstanbulKeşfet

Ramazan’da İstanbul’da Gezilecek Cami ve Türbeler

İstanbul'un Cami ve Türbeleri

Ramazan ayı yaklaşırken birçok insan Ramazan’da İstanbul’da gezilecek cami ve türbeler hakkında araştırma yapmaktadır. İstanbul, bu yönüyle harika alternatiflere sahip bir şehirdir.

Ramazan ayı boyunca insanlar farklı yerlerde iftar açma isteği duyabilirler. İstanbul’un en hareketli aynı zamanda da manevi yönden en ulvi mekanlarında iftar açmak isteyenler için GeziLinki’nin hazırlamış olduğu listeye göz atılabilir.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

eyup-sultan

Ramazan’da İstanbul’da gezilecek cami ve türbeler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Eyüp Sultan Camii’dir. Bahçesindeki çınar ağacının ve çeşmenin kutsal olduğuna inanılan bu bölge ziyaret edilebilir ve çevresindeki mekanlarda iftar açılabilir. Ramazan boyunca 24 saat açık olması da burayı ideal bir ziyaret noktası haline getiriyor.

Sultanahmet Camii

İstanbul’un simge yapılarından biri olan Sultanahmet Camii, Ramazan ayında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Mahyaları ve görsel şölen sunan minareleriyle çok güzel bir havası vardır. Buradaki toplu iftar etkinliklerine katılabilir ve Ramazan ayını güzel bir şekilde geçirebilirsiniz.

Ortaköy Camii

ortakoy-camii

Boğaz’a sıfır bir noktada yer alan Ortaköy Camii de Ramazan ayında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 1854 senesinden beri varlığını koruyan İstanbul’un sembol camilerinden Ortaköy Camii’ne karşı iftar açabilir ve sevdiklerinizle güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Oruçbaba Türbesi

Oruçbaba Türbesi, özellikle Ramazan ayının ilk ve son günleri oldukça yoğun bir kalabalığa sahip olmaktadır. Oruçbaba Türbesi’nde orucunuzu büyük kalabalıklar içerisinde açabilir ve eski Ramazan aylarındaki o havayı yakalayabilirsiniz. Burası diğer yerlere göre biraz daha farklıdır çünkü Oruç Baba isimli dervişin orucunu yalnızca sirke ve ekmekle açtığına inanıldığı için ziyaret edenler de orucunu bu şekilde açmaktadır.

Beyazıt Camii

bayezid-camii

Beyazıt Camii, 1505 senesinde inşa edilmiştir ve II. Bayezid’in mezarı burada yer almaktadır. Ramazan’da İstanbul’da gezilecek yerler denilince ilk akla gelen yerlerden biridir. Ramazan akşamlarındaki atmosferi ve ortamı oldukça dikkat çekici olmaktadır.

Yuşa Tepesi ve Camii

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Yuşa Tepesi ve Camii, Hz. Yuşa’nın kabrinin de yer aldığı şehrin manevi değeri en yüksek yerlerinden biridir. Ramazan ayında özel etkinliklere ev sahipliği yapması, daha çekici hale getirmektedir. Ramazan aylarında kalabalık cemaat ve ziyaretçiler eşliğinde dualar edilerek iftar açılmaktadır.

Ayasofya Camii

ayasofya

Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasıyla birlikte Ramazan ayında birçok insan bu çevrede iftar açmayı tercih etmektedir. Birçok yerli ve yabancı ziyaretçiyi kendine çeken Ayasofya Camii’nde görülmeye değer çok sayıda yapı vardır. Ayrıca çevrede iftar açabileceğiniz birçok mekan da bulunmaktadır.

Büyük Selimiye Camii

İstanbul’un sembol camilerinden biri olan Büyük Selimiye Camii Üsküdar’da yer almaktadır. Ramazan ayı boyunca çok yoğun bir ilgi görmektedir. İstanbul’un yerli ve yabancı turistlerinin genellikle ilk tercihi olmaktadır. Ayrıca burada kurulan iftar çadırları da büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır.

Topkapı Sarayı

topkap

İstanbul’da yerli ve yabancı turistlerin en çok sevdiği ve ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi de Topkapı Sarayı’dır. Topkapı Sarayı’ndaki “Kutsal Emanetler” odası en ilgi gören yerlerden biridir. Saray içerisinde; Hz. Muhammed’in sakalı, ayak izi, dişinin parçası, kabir toprağı ve kılıçları yer almaktadır.

Yahya Efendi Türbesi

Ramazan’da İstanbul’da gezilecek cami ve türbeler listesinin son sırasında Yahya Efeni Türbesi yer almaktadır. Yahya Efendi’nin, Hızır (a.s.) ile görüştüğü yönündeki inanış nedeniyle özellikle Ramazan ayında birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Beşiktaş’ta yer alan türbeyi ziyaret edebilir ve ardından çevredeki çok sayıdaki güzel mekanlardan birinde iftar açabilirsiniz.

Ramazan ayında manevi değerler yönünden önemli sayılan listedeki yerleri ziyaret edebilir ve aynı zamanda iftarınızı açabilirsiniz. Ayrıca buna benzer çok sayıdaki dini ve kültür gezileri hakkında fikir almak için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu