Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Eyüp Sultan Türbesi – Eyüp El Ensari Kimdir Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler, özellikle Orta Asya’da yaygın olarak görülen ve tarihi değeri olan yapılardır. Türbe içerisinde genellikle önemli din adamlarının ya da din alimlerinin mezarları yer alır. Oda biçimine sahip olan bu yapıların bazıları oldukça ihtişamlıdır. Bunlardan bir tanesi de Eyüp El Ensari Türbesi’dir. Peki Eyüp El Ensari kimdir ve türbesi nerededir?

Eyüp El Ensari Kimdir?

Türbeyi ziyaret edecekler açısından Eyüp El Ensari kimdir ve türbesi ne amaçla ziyaret edilir gibi sorular türbeyi görmek isteyenler için merak edilen sorular olabilir. Eyüp El Ensari, Hz. Muhammed döneminde yaşamış bir sahabedir. Medineli olan Eyüp El Ensari ya da bir diğer bilinen ismiyle Eyüp Sultan, Neccar Zade Hanedanı’nın da reisidir. Annesinin adı Hind, babasının adı ise Zeyd’dir. Hicretten yaklaşık 2 sene önce Medine’den Mekke’ye gelmiş, burada Hz. Muhammed ile görüşmüş ve Müslüman olmuştur.

Eyup-El-Ensari-Turbesi-2-1

Eyüp Sultan bilinen en büyük sahabelerden bir tanesidir. Hz. Muhammed, Mekke’den Medine’ye göç ettiğinde onu evinde misafir eden ilk sahabelerdendir. Yaklaşık 7 ay boyunca evinde Hz. Muhammed’i ağırlamıştır. Bu nedenle de ona Mihmandar-ı Nebevi ve Mihmnadar-ı Resul isimleri verilmiştir. Eyüp El Ensari, 90’lı yaşlarına geldiğinde ikinci kez İstanbul kuşatmasına katılmış ve bu kuşatmada da şehit düşmüştür. Eyüp El Ensari Hazretleri’nin vasiyeti uygulanarak cenazesi İstanbul sırlarının altına gömülmüştür. İstanbul’un fethi gerçekleştikten sonra Akşemsettin, manevi keşif yoluyla cenazenin gömüldüğü yeri bulur ve onun adına, Eyüp semti içerisinde bir türbe yaptırır.

Eyüp El Ensari Türbesi’nde Neler Var?

Eyüp El Ensari Türbesi’nde neler var, türbede neler yapılabilir gibi sorular merak konusu olabilir. Türbe içerisinde büyük bir cami yer almaktadır. Bu cami, İstanbul’un fethinden 5 sene sonra inşa ettirilmiştir. Ancak 1766 senesinde yaşanan bir deprem sonucunda cami büyük hasara uğramıştır. Ancak daha sonra III. Selim zamanında caminin hem minareleri hem de temelleri sağlamlaştırılmış ve ciddi bir restorasyon sürecinden geçmiştir. Bu süreç yaklaşık 2 sene boyunca devam etmiş ve nihayetinde cami günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.

Eyup-El-Ensari-Turbesi-1-1

Eyüp El Ensari Türbesi içerisinde aşhaneler, hamamlar, medreseler de yer almaktadır. Esasında burası bir külliyedir. Dikdörtgen planı ile öne çıkmaktadır. Mihrap yerleri biraz çıkıntılıdır ve plan bakımından da “8 Payeli” camiler arasında yer alır. Eyüp Sultan Hazretleri’nin türbesi caminin kuzey tarafına konuşlanmıştır. Türbenin tek kubbesi olup sekiz köşeye sahiptir. Kubbelerin dışı kesme taşlarla döşenmiş ve çiniler ile süslenmiştir. Aynı zamanda caminin dış cephelerinde de kabartma sütunlar yer almaktadır. Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, haftanın her günü ziyaretlere ve ibadetlere açık şekilde hizmet vermektedir. Haftanın her günü saat 09.30 ile 16.00 arasında türbeyi ziyaret edebilir ve bu harika atmosfere sahip yeri görebilirsiniz.

Eyüp El Ensari Türbesi Nerededir? Eyüp El Ensari Türbesi’ne Ulaşım

Türbeyi ziyaret etmeyi düşünenler için Eyüp El Ensari Türbesi nerededir, ulaşım kolay mıdır gibi sorular özellikle de İstanbul’a yabancı olanlar için merak edilen sorular arasında yer alır. Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp semtinde Merkez mahallesinde yer almaktadır. Türbeye en kolay ulaşım yolu Eyüp – Üsküdar vapuruna binmek olacaktır. Eyüp iskelesine indikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüyerek türbeye ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayacaklar ise 36 CE, 37 M, 39, 39 O, 39 Y, 44 B, 48 A numaralı otobüs hatlarını kullanmalıdır.

Daha birçok dini – kültür turları, gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri