İstanbulYurtiçi Gezilerimiz

İstanbul’da Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler – İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul'un Gezilecek En Güzel Yerleri

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul gezilecek ve görülecek yerler açısından oldukça zengin alternatiflere sahip bir şehirdir. Bu yazıda İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler GeziLinki aracılığıyla sizler için listelenmiştir. İşte İstanbul’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler:

Emirgan Korusu

Istanbulda-gezilmesi-ve-gorulmesi-gereken-yerler-emirgan

İstanbul’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denince akla ilk gelen yerlerden biri Emirgan Korusu’dur.  Emirgan Korusu Sarıyer ilçesinde yer alan ve muhteşem bir boğaz manzarasına sahip olan yaklaşık 48 hektarlık bir alandan oluşan korudur. Emirgan Korusu; lale bahçeleri, köşkleri, çeşit çeşit bitkileri ile bahar aylarının en güzel yaşandığı yerlerden biridir. Temiz doğası ve muhteşem atmosferi ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Emirgan Korusu içerisinde yüzlerce bitki ve ağaç türü vardır. Bu ağaçlar arasında; fıstık çamı, Londra çamı, mavi ve konik ladinler, Lübnan sedirler, Macar meşeleri, Çin mabet ağacı, sahil sekoyası ve buna benzer ender bitki türleri bulunmaktadır. Buraya ailenizle birlikte gelerek piknik yapabilir, yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, masalı ve sandalyeli ağaçlık alanlarda çayınızı içerek kuş seslerini dinleyebilirsiniz. Emirgan Korusu içerisinde Sarı Köşk, Beyaz Köşk, büyük havuz ve çeşitli göletler yer almaktadır. Koruya gittiğinizde hem doğanın hem de muhteşem boğaz manzarasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Emirgan Korusu için girişler ücretsizdir. Yalnızca otopark ücreti bulunmaktadır. Koru haftanın tüm günlerinde hizmet vermektedir. Sabah 7 ile akşam 10 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kapalı Çarşı

Istanbulda-gezilmesi-ve-gorulmesi-gereken-yerlerkapai

İstanbul’daki en meşhur yerlerden bir diğeri de Kapalı Çarşı’dır. 45 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri konumundadır. Kapalı Çarşı Evliya Çelebi’nin çeşitli eserlerinde de geçmektedir. Kapalı Çarşı içerisinde 4 bini aşkın iş yeri bulunmaktadır. Kuyumcular, halıcılar, kumaşçılar gibi birçok alanda işletme hizmet vermektedir. Kapalı Çarşı sadece bir alışveriş noktası değil aynı zamanda tarihi bir yapıdır. Bu yapının inşası Fatih Sultan Mehmet döneminde başlamıştır. Günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmış bu çarşı hem yerli hem de yabancı turistlerin ilk ziyaret noktalarından biridir. Kapalı Çarşı haftanın her gününde açıktır Sabah 8.30’dan akşam 19’a kadar hizmet vermektedir ancak dini bayramlarda kapalıdır. Kapalı Çarşı’yı baştan sona kadar gezmek isterseniz buraya en az 3 saatinizi ayırmanız gerekecektir. Kapalı Çarşı’ya girişler ise tamamen ücretsizdir.

Taksim Meydanı

Istanbulda-gezilmesi-ve-gorulmesi-gereken-yerler-taksim

İstanbul’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denince akla ilk gelen yerlerden bir diğeri de Taksim Meydanı’dır. İstanbul’un Sultanahmet Meydanı’ndan sonra en önemli meydanlarından biri de Taksim Meydanı’dır.  Taksim Meydanı İstanbul’un en ikonik yerlerinden biridir çok eski bir tarihe dayanan geçmişiyle ve içerisinde yer alan çeşitli anıtlarıyla yerli ve yabancı turistlerin oldukça sık ziyaret ettiği yerlerden biridir Taksim Meydanı özellikle hafta sonlarında oldukça kalabalık olabilmektedir. Taksim Meydanı’na doyasıya ve sakin bir şekilde gezmek istiyorsanız hafta içinde veya akşam saatlerinde gezmeniz daha doğru olacaktır. Meydan içerisinde oteller, alışveriş merkezleri, barlar, restoranlar ve çok sayıda kafeler bulunmaktadır. İstanbul’a yolunuz düştüğünde mutlaka Taksim Meydanı’nı da görmelisiniz.

Dolmabahçe Sarayı Müzesi

Istanbulda-gezilmesi-ve-gorulmesi-gereken-yerler-dolmabahe

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Boğazı’nın en güzel noktasında yer alan oldukça heybetli ve görkemli bir yapıdır. Dolmabahçe Sarayı yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. 1843 senesinde Sultan Abdülmecit tarafından inşası başlatılmıştır. Yapının tamamlanması yaklaşık 13 sene kadar sürmüştür. Bu saray 1856 senesinden 1924 senesine kadar toplamda 6 tane padişaha ve de son Osmanlı halifesi Abdülmecit Efendi’ye ev sahipliği yapmıştır. Dolmabahçe Sarayı 1926 ile 1984 yılları arasında ziyarete tamamen kapatılmıştır. 1984 senesine gelindiğinde ise müze ve saray olarak ziyarete açılmıştır. Dolmabahçe Sarayı içinde tören salonları, selamlıklar ve haremler yer almaktadır. Selamlık bölümü sarayın en geniş yerlerinden biridir. Dolmabahçe Sarayı, pazartesi hariç haftanın her gününde ziyarete açıktır. Pazartesi haricinde ise saat sabah 9 ile akşam 18 arasında hizmet vermektedir. Dolmabahçe Sarayı’na girişler ücretsizdir. Sadece selamlık bölümünü gezmek isterseniz 50 TL, haremi gezmek isterseniz 40 TL ve de selamlık ile haremi birlikte gezmek isterseniz 80 TL kadar bir ücret ödemeniz gerekecektir. Müzekart geçerlidir ancak sadece harem bölümünde geçerlidir. Burası Kabataş ile Beşiktaş arasında yer alan sahilde bulunmaktadır. Kabataş tramvay durağından buraya yaklaşık 5 dakikalık bir yürüme ile ulaşabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

belgrad-ormani

Belgrad Ormanı, Sarıyer ilçesinde bulunan İstanbul’un en büyük ormanlık ve yeşil alanlarından biridir. Orman özellikle hafta sonlarında birçok İstanbullunun kaçamak yaptığı yerler arasındadır. İçerisinde hem piknik yapılacak yerler hem de yürüyüş yapılacak yerler mevcuttur. Ormanlık alan içerisinde büyük bir göl bulunmaktadır. Göl çevresinde oturabilir ve bu uçsuz bucaksız yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz. Belgrad Ormanı’nda Doğa yürüyüşü yapabilir, dağ bisikleti sürebilir, piknik yapabilir, mangal ateşi yakabilirsiniz. Genellikle doğa yürüyüşü yapmayı sevenler buradaki upuzun yürüyüş parkurlarına tercih etmektedir. Burada ailenizle, sevdiklerinizle birlikte gelerek güzel bir hafta sonu geçirebilir muhteşem doğa fotoğrafları çekebilir ve çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz. Ormana girişler yayalar ve bisikletliler için ücretsizdir. Ancak otomobil için giriş ücreti 10 TL, minibüsler için 35 TL ve motosikletler için ise 8 TL’dir. Buraya özel aracınızla Çayırbaşı – Bahçeköy mevkiinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşımalar aracılığıyla ulaşmak isteyenler ise; 42, 42 T, 42 M, 42 HM ve 153 numaralı otobüslere kullanabilir.

Polonezköy Tabiat Parkı

Istanbulda-gezilmesi-ve-gorulmesi-gereken-yerler-polonezkoy

İstanbul’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler denilince akla ilk gelen yerlerden bir diğeri ise Polonezköy’dür. Polonezköy İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Hem Karadeniz’e hem de Marmara’ya kıyısı bulunan turistik bir beldedir. Eski bir Polonya Köyü olduğundan İstanbul’un içerisinde yer alan minik bir Polonya gibi de düşünülebilir. Polonezköy doğa harikası bir yer olsa da içerisinde gezilecek yerler bakımından da çeşitli alternatiflere sahiptir. İçerisinde Zofia Rızı Anı Evi, Polonezköy Kültür Evi, Ağaç Heykel Sergisi, Polonezköy Hayvan Parkı ve Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Polonezköy’e gelerek çeşitli yapıları gezebilir ya da piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz. Kendi yemeğinizi burada pişirebilir veya Tabiat Parkı içerisinde yer alan restoranları da kullanabilirsiniz. Giderseniz hafta sonu gelerek buradaki çeşitli konaklama tesislerinde de konaklayabilirsiniz. Polonezköy’e özel aracınızla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden gelebilir ve Kavacık sapağından çıkarak Polonezköy tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isteyenler ise de D1 hattını kullanmalı; Kadıköy, Üsküdar ve Polonezköy güzergahını takip etmelidir.

Eminönü ve Sirkeci

Istanbulda-gezilmesi-ve-gorulmesi-gereken-yerler-eminonu

İstanbul’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Eminönü de yer almaktadır. Burası İstanbul’un en canlı noktalarından biridir. Popüler mekanlarıyla, gezilecek yerleriyle ve ulaşım kolaylığıyla en hareketli ve turistik merkezlerden biridir. Eminönü’ne gelerek buradaki Mısır Çarşısı’nı, Tarihi Sirkeci Tren Garı’nı ve Yeni Cami’yi gezebilirsiniz. İnsanlar genellikle Eminönü’ne alışveriş için gelmektedir çünkü İstanbul’un en uygun fiyatlara sahip mağazaları burada yer almaktadır. Ayrıca İstanbul’un simgelerinden biri olan Galata Köprüsü de buraya oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Eminönü’ne; Kadıköy ve Üsküdar’dan hareket eden vapurlarla, Marmaray hattıyla, Bağcılar – Kabataş tramvayıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok kültürel gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri