İstanbulKeşfetYurtiçi Gezilerimiz

Ramazan’da İstanbul’da Gezilecek ve İftar Açılacak Yerler

İstanbul'da İftar Açılabilecek En Güzel Yerler

Ramazan’da İstanbul’da gezilecek yerler, iftar yapılacak mekanlar oldukça fazladır ancak alternatifler arasında karar vermek zor olabilir. İstanbul’da yaşayanlar ya da Ramazan ayında yolu İstanbul’a düşecekler gezip görülecek yer tavsiyesi için GeziLinki tarafından hazırlanmış olan bu içeriğe göz atabilirler.

Emirgan Korusu

emirgan

Emirgan Korusu, her gezen kişi üzerinde büyük bir hayranlık duygusu uyandırmaktadır. Sarıyer’in Emirgan mahallesinde yer alan bu koru iki köprü arasında yer almaktadır. Esasında bir parktır ancak sahip olduğu doğal güzellikler burayı görülmeye değer bir alan kılmaktadır. Emirgan Korusu’na girişler yaya olarak ücretsizdir ancak özel araçlarla gidecek olanlar otopark ücreti ödemek durumunda kalacaktır. Kahvaltıları oldukça meşhur olmakla birlikte Ramazan aylarında iftar için ziyaret edenlerin sayısı da bir hayli çoktur. Çevredeki mekanlarda iftar açtıktan sonra bu harika doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Haliç

asdsd

Tarihi Yarımada bölgesinin en popüler bölgelerinden biri de Haliç kıyılarıdır. İstanbul’a yolunuz düştüğünde ve özellikle de Ramazan ayında bu bölgeyi mutlaka gezmelisiniz. Haliç, dünyanın doğal limanlarından biridir ve bu yönüyle çok harika bir görselliğe sahiptir. Haliç’e giderek Eminönü’nde iftarınızı açabilir ve Mısır Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Ayrıca Haliç’in arka taraflarında kalan Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Çevrede gezip görebileceğiniz birçok tarihi mekân vardır.

Yıldız Parkı ve Korusu

yildiz-parki

Ramazan’da İstanbul’da gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi de Yıldız Parkı’dır. Beşiktaş semtinin sırt bölgesinde yer alan Yıldız Parkı ve Korusu, İstanbul’un en huzurlu ve en güzel parklarından biridir. İçerisinde yer alan Malta Köşkü ve Çadır Köşkü görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Bu park içerisinde dünyanın dört bir yanından toplanmış çiçek ve bitkiler, asma köprüler, göletler ve şelaleler yer almaktadır. Buraya Ramazan aylarında iftar açmak için gelebilir ya da normal günlerde kahvaltısı için gelebilirsiniz. Bu park İstanbul Belediyesi’ne ait olan Beltur tarafından işletilmektedir ve haftanın her günü, 09.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Fethipaşa Korusu

fethi-pasa-grove5

Fethipaşa Korusu, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Sultantepe semti yakınlarında yer almaktadır. İstanbul’un oksijeni en bol mekanlarından biridir ve boğaza olan manzarası sebebiyle oldukça büyük bir ilgi görmektedir. İçerisinde çok sayıda oyun alanı, boğaz seyir tepeleri, süs havuzları ve çeşitli ağaç bitkiler yer almaktadır. Burası İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir ve içerisinde belediyeye ait tesisler de yer almaktadır. Boğaz manzarasına karşı uygun fiyata iftar açabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Riva

riva-koy-balikcisi-3

Burası eski bir Rum köyüdür ve Çayağzı olarak da bilinmektedir. İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alır ve şehrin merkezine yaklaşık 50 km mesafede bulunmaktadır. İstanbulluların özellikle hafta sonlarında ve tatillerinde kaçamak yaptığı en popüler mekanlardan biridir. Plajda çok sayıda kahveciler ve restoranlar mevcuttur. Genellikle balık restoranları meşhur bir yerdir. Riva’da, denize sıfır bir şekilde ve kumsalla iç içe bir iftar açabilirsiniz. Ayrıca iftardan önce kayık ve tekne kiralayarak boğazın tadını da çıkarabilirsiniz.

Anadolu Kavağı

anadolukavagi

Anadolu Kavağı, Beykoz ilçesinde ve boğazın kuzey kıyılarında yer almaktadır. Turistik bir balıkçı kasabası olarak nitelendirilmektedir. Yaz aylarında oldukça yoğun bir ortamı vardır ve bu yoğunluk kısmen Ramazan aylarında da olur. Ailenizle İstanbul içerisinde iftar açabileceğiniz ya da şehrin gürültüsünden uzaklaşarak kafa dinleyebileceğiniz en güzel mekanlardan biridir. Burada oldukça meşhur balıkçılar vardır. Balık yiyebilir ve yine meşhur lezzetlerden biri olan ekmek arası midyeyi deneyebilirsiniz.

Sultanahmet Meydanı

Blue-Mosque-Sultan-Ahmet-Camii

Ramazan ayının en güzel atmosferde yaşandığı mekanlardan bir diğeri ise Sultanahmet’tir Sultanahmet, Ramazan ayı boyunca oldukça farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca burası Avrupa Yakası’nın iftar açılabilecek en iyi yerlerinden biridir. Tarihi, manevi ve estetik yönden birçok insanın Ramazan ayındaki ilk tercihlerindendir. Çevrede iftar açabileceğiniz çok sayıda mekanlar da yer almaktadır.

Süleymaniye Camii

suleymaniye-1

Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman döneminin günümüze ulaşan en önemli eserlerinden biridir. İnşası ve tasarımı Mimar Sinan’a aittir. Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. İçerisinde medreseler, hamamlar, aşevleri ve kütüphaneler yer almaktadır. Ramazan aylarındaki manevi atmosferi oldukça sevilmektedir. Burada iftarınızı açtıktan sonra yakınlarda bulunan Galata Kulesi’ne, Eminönü’ne de gidebilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolay bir noktadadır.

Eminönü

eminonu

Ramazan’da İstanbul’da gezilecek yerler listesinin son sırasında birçok insanın bildiği Eminönü yer almaktadır. Eminönü’nde Ramazan aylarında sokaklar iftar çadırları ve iftar organizasyonları ile dolmaktadır. Eski Ramazan ayı atmosferlerini özleyenler için Eminönü güzel bir tercih olacaktır. Eminönü, Haliç’te yer alır ve iftardan sonra gezebileceğiniz Eyüp, Pierre Loti gibi mekanlara da yakındır.

Siz de Ramazan’da İstanbul’da gezilecek yerler nerelerdir diyorsanız bu listeye göz atabilirsiniz. Ayrıca diğer dini ve kültürel gezilere dair fikir almak için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri