İstanbulMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

İstanbul Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası Gezi Rehberi

İstanbul ülkemizin en nadide şehirlerinden biri olmakla birlikte nüfus sayısı olarak da en kalabalık şehirlerinden biridir. İstanbul sadece ülkemiz için önemli ve popüler değil, Avrupa kıtasının en önemli metropol kentlerinden biridir. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlaması yönüyle de ayrı bir öneme sahiptir. İstanbul’un bir tarafından Karadeniz diğer tarafında ise Marmara denizi bulunmaktadır. Gezilecek yerler açısından hem Avrupa hem de Anadolu Yakası’nda birçok yeri vardır. Bu yazımızda İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler listelenecektir.

Çamlıca Tepesi

camlicsa

Anadolu Yakası’nın en popüler ve en sevilen yerlerinden biri kuşkusuz Çamlıca Tepesi’dir. Burası Üsküdar’da yer alan ve yaklaşık 260 metrelik bir tepede yer alan bir dinlence alanıdır. İstanbul manzarasının seyredilebileceği en güzel yerlerden biridir. Hafta sonlarında ailenizle, sevdiklerinizle doğanın tadını çıkarabileceğiniz ve eşsiz boğaz manzarasını izleyebileceğiniz harika bir tercih olacaktır. Çamlıca Tepesi içerisinde tesisler de bulunmaktadır. Bu tesislerde; çay bahçeleri, restoran, çiçek bahçeleri, çocuk parkları, gezi parkurları ve spor alanları bulunmaktadır. Ayrıca alanda Küçük Çamlıca adlı bir bölge daha yer almaktadır. Burası kısmen daha sakin ve huzurludur. Çamlıca Tepesi 7/24 saat açık bir alan olmakla birlikte girişler ücretsizdir. Altunizade’den kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. En pratik yol ise metrobüsler olacaktır.

Kadıköy Moda

moda

İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden biri Kadıköy ve dolayısıyla da Moda olmaktadır. Moda bir sahildir ve Kadıköy’ün batı kesimlerinde yer alır. Bu alan oldukça yeşil ve ağaçlık bir alandır. Çevresinde çok sayıda popüler mekanlar, restoranlar ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Özellikle de kafeleri bir hayli meşhurdur.

Bölge, çok uzun yıllar öncesinde de önemli bir konuma sahipti. Dönemin ünlü bürokratları, aileleri burada yaşamaktaydı. Söz konusu dönemde orada yaşamak “Moda” haline geldiğinden bölgeye de bu isim verilmiştir. Moda’ya gittiğinizde ilk gitmeniz gereken yerlerden biri Yoğurtçu Parkı olabilir. Burası günün her saatinde canlı bir yerdir. Bir diğer gezebileceğiniz yer ise Barış Manço Müze Evi’dir. Kadıköy’e vapurla geldikten sonra kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Kadıköy’den nostaljik tramvaylara binerek de yaklaşık 5 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bağdat Caddesi

bagdat

Bağdat Caddesi, şehrin en hareketli ve canlı caddelerinden birisidir. Burası adeta hem yerli hem de yabancı turistlerin bir cazibe merkezidir. İstanbul’da Anadolu Yakası’nda gezebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Burada asla canınız sıkılmayacaktır. Cadde boyunca çok ünlü markaların mağazaları, restoranlar, kafeler ve kahve dükkanları bulunmaktadır. Bağdat Caddesi geçtiğimiz senelerde dünyanın en iyi dördüncü alışveriş caddesi olarak seçilmiştir. Caddeye alışveriş ya da yemek için gelebilirsiniz. Ayrıca cadde civarında gezilebilecek yerlerin sayısı da bir hayli fazladır. Buraya geldiğinizde; Caddebostan, Erenköy, Suadiye, Çatalçeşme gibi yerleri de gezebilirsiniz.

Anadolu Kavağı

andl

İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk yerlerden birisi de Anadolu Kavağı’dır. Anadolu Kavağı, Karadeniz’e doğru bir mevkide Beykoz’da yer almaktadır. İsmini ise Beykoz’da çok sayıda yer alan kavaklardan aldığı bilinmektedir. Buranın en meşhur detaylarından biri balıkçı restoranlarıdır. İstanbul’da balık restoranları denince akla Anadolu Kavağı gelir. En taze ve en lezzetli balıkları burada yiyebilirsiniz. Diğer ünlü lezzetleri ise krep ve midye tavadır. Özellikle midye tavaları bir hayli meşhurdur. Anadolu Kavağı’na geldiğinizde yapabileceğiniz en güzel aktivite ise doğa yürüyüşleri olacaktır. Civarda gezebileceğiniz yerler; Yoros Kalesi, Yuşa Tepesi, Anadolu Feneri ve Poyrazköy’dür. Buraya en kolay şekilde deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kanlıca

kanlica

Kanlıca, tıpkı Anadolu Kavağı gibi Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Oldukça şirin ve renkli bir bölgedir. Kanlıca gezilecek yerler bakımından birçok alternatife sahiptir. Kanlıca’ya geldiğinizde burada birçok Arnavut kaldırımlı sokaklar, ihtişamlı yalılar ve korular görebilirsiniz. Buranın en meşhur lezzetlerinden biri ise Kanlıca yoğurdudur. İneklerin yediği özel bir ot nedeniyle buranın yoğurdunun rengi pembemsi bir renge sahiptir. Kanlıca yoğurdunun vapur iskelesinden ya da meydandaki kafelerden satın alabilirsiniz. Ayrıca buradaki İsmail Ağa Kahvesi denilen tarihi çay bahçesini de görmeden dönmemelisiniz. Kanlıca’ya en kolay şekilde deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kuzguncuk

kuzguncuk

İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler listesinin son sırasında Kuzguncuk yer almaktadır. Kuzguncuk, Üsküdar ilçesinde yer alan bir semttir. Eskiden bilinen adıyla Altın Kiremit, tarihi geçmiş itibariyle de önemli bir yere sahiptir. Bölgede Bizans döneminden kalma önemli yapılar bulunmaktadır. Kuzguncuk’un en meşhur özelliklerinden biri sokaklarıdır. Sokakları oldukça şirin bir görünüme sahip olmakla birlikte yürüyüş yapmaya da oldukça uygundur. Semtin şirin sokaklarında keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, harika fotoğraflar çekebilir, denize sıfır mekanlarda yemek yiyebilir veya çay, kahve içebilirsiniz. Buna ek olarak Kuzguncuk’ta yer alan Nakkaştepe’de zipline aktivitesi de yapabilirsiniz. Bölge, manzara olarak paha biçilemez bir güzelliğe sahiptir.

Bu yazımızda İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler sıralanmıştır. Avrupa Yakası’nda gezilecek yerler veya daha fazla gezi fikirleri içeren YouTube kanalımızı ziyaret etmek için tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri