Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Yuşa Hazretleri Türbesi – Yuşa Hazretleri Kimdir, Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler, birçok insanın özellikle dini öneme sahip günlerde ziyaret ettiği yerlerden biridir. Birçok vatandaş, dini günlerde ibadetlerini gerçekleştirmek için türbeleri ziyaret edebilmektedir. Bu türbelerden bir tanesi de İstanbul’da yer alan Yuşa Hazretleri Türbesi’dir. Peki Yuşa Hazretleri kimdir ve türbesi nerededir?

Yuşa Hazretleri Kimdir?

Yuşa Hazretleri, İsrailoğulları’nın lideri olarak bilinmektedir. Hz. Musa’nın vefatından sonra Hz. Yuşa, İsrailoğulları’na liderlik etmesi için tayin edilmiştir. Yuşa Hazretleri’nin tıpkı Hz. Musa gibi çeşitli mucizevi yönlere sahip olduğu bilinmektedir ve aynı zamanda Yuşa Hazretleri, Hz. Musa’ya göre daha çağdaş olarak bilinmektedir.

11-1

Yuşa Hazretleri’nin tam olarak nerede ve ne zaman doğduğuna dair kesin bir bilgi bulunmaktadır. Ancak Yusuf (a.s.)’ın soyundan geldiğine dair kuvvetli rivayetler bulunmaktadır. Hatta Hz. Yusuf’a fiziksel görünüm itibariyle de benzediği bilinmektedir. Yuşa Hazretleri’nin en ön plana çıkan özelliği iyi bir savaşçı olması vardır. Tarihte cesur ve kahramanca yönleriyle öne çıkmıştır. Yuşa Hazretleri, Müslümanlar için önemli bir kişilik olsa da Kur’an-ı Kerim’de böyle bir isim geçmemektedir. Ancak kutsal kitaplarda, Hz. Musa’nın hikayelerinde Hz. Yuşa’dan az da olsa söz edilmiştir.

Yuşa Hazretleri’nin birçok mucizesi olduğu bilinmektedir. En önemli mucizelerinden biri ise Ürdün nehrini tam ortadan ikiye bölmesidir. Yuşa Hazretleri, Ürdün’ü ele geçirmek için Ürdün topraklarına gelen ordusunun ilerleyebilmesi için Ürdün Nehri’ni ortadan ikiye yarmıştır. Bir diğer bilinen mucizesi ise melekler tarafından korunuyor ve destekleniyor olmasıdır. Hz. Yuşa’nın meleklerle iletişim kurduğuna dair kaynaklarda bilgiler mevcuttur. Hatta savaşlarda meleklerin görünmez bir ordu gibi Yuşa Hazretleri’ne yardım ettiğine dair inanışlar vardır.

Yuşa Hazretleri Türbesi’nde Neler Var?

Yusa-Hazretleri-Turbesi-4

Yuşa Hazretleri Türbesi’nde neler var, türbede neler yapılabilir gibi sorular türbeyi ziyaret edecekler açısından önemli olabilir. Öncelikle türbe tepelik bir alanda yer almaktadır. Yuşa Hazretleri’nin türbesi de yaklaşık olarak 17 metre kadar bir yükseklikte yer almaktadır. Cenazenin bu kadar yüksek bir noktada yer almasının sebebi, mezarın tam olarak nerede olduğunun bilinmemesidir. Bu nedenle de büyük bir alan mezar olarak koruma altına alınmıştır. Yuşa Hazretleri Türbesi’nin hemen yanında bir cami yer almaktadır. Hz. Yuşa Camisi, tarihin erken dönemlerinden günümüze kadar varlığını korumayı başarmıştır. Aynı zamanda türbenin bulunduğu alan zamanında Hagios Michael Kilisesi ve Zeus Tapınağı’na da ev sahipliği yapmıştır. Fakat yüzyıllar içerisinde deprem gibi doğal afetler nedeniyle günümüze kadar varlığını korumayı başaramamıştır. Türbe geniş bir alan içerisinde yer almaktadır. İçerisinde caminin yanı sıra; şadırvanlar, çeşmeler, kütüphaneler ve türbe görevlilerine ait lojmanlar da yer almaktadır.

Yuşa Hazretleri Türbesi Nerededir? Yuşa Hazretleri Türbesi’ne Ulaşım

Türbenin nerede olduğu türbeyi ziyaret edecekler açısından önemlidir. Yuşa Hazretleri Türbesi nerededir? Öncelikle belirtmek gerekir ki türbeye ulaşım o kadar da kolay değildir. Çünkü yazıda da belirtildiği gibi türbe büyük bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Türbe İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Türbeye kendi özel aracınızla ulaşacaksanız, ilk olarak Kavacık mevkiinden Beykoz’a gelmelisiniz. Daha sonra Anadolu Kavağı güzergahını takip ederek türbeye ulaşabilirsiniz. Tepeye arabanızla çıkmayı düşünüyorsanız ücretsiz otopark imkanı vardır. Ancak kalabalık günlerde park yeri sorunu olacaktır. Bunun için aracı aşağıda, daha uygun bir yerde bırakmanız daha doğru olacaktır.

Toplu taşımalar ile türbeye ulaşmak istiyorsanız Kadıköy’den, Beykoz’dan ya da Mecidiyeköy’den Beykoz otobüslerine binebilirsiniz. Beykoz Ortaçeşme durağında inerek türbeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Daha birçok gezi ve tur fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri