İstanbulMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul gerek doğası gerekse de tarihsel zenginliği ile ülkemizin en nadide şehirlerinden biridir ve İstanbul’da gezilecek yerler denince akla yüzlerce yer gelir. İstanbul, sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli şehirlerinden biridir. Peki İstanbul’a yolu düşenlerin mutlaka gezmesi gereken yerler nerelerdir? GeziLinki tarafından hazırlanmış bu listeye göz atmadan İstanbul gezisine çıkmayın.

Yerebatan Sarnıcı

yerebatan-sarnici

İstanbul’un en görkemli ve tarih kokan yerlerinden biri Yerebatan Sarnıcı’dır. Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet bölgesinde ve Ayasofya’nın yakınlarında yer almaktadır. Burası, Bizans Dönemi’nde yerel halkın su gereksinimini karşılamak için yaptırılmıştır. 1500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinen yapı günümüzün en önemli kültür miraslarından biridir. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yerebatan Sarnıcı’na girişler ücretli olup kişi başı 15 TL’dir. Öğrenciler için bu ücret 5 TL’dir. Müzekart geçerli değildir ve haftanın her günü saat 09.00 ile 17.30 arasında hizmet vermektedir. Dini bayramların ilk gününde ise saat 13.00’da açılmaktadır.

Sultanahmet Camii ve Meydanı

Istanbulda-gezilecek-yerler

Sultanahmet Camii ve Meydanı, İstanbul’un en popüler yerlerinden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’da en büyük ilgi gösterdiği mekanlardan biridir. Yabancı turistler tarafından burası Blue Mosque yani Mavi Camii olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni caminin içinin mavi İznik çinisi ile döşenmiş olmasıdır. Sultanahmet Camii gezildikten sonra meydanda da çok rahat vakit geçirilebilir. Meydanda; Yılanlı Sütun, Obelisk, Örme Dikilitaş gibi yapılar yer almaktadır. Aynı zamanda bu civarda gezilecek pek çok tarihi kilise ve cami de yer almaktadır. Girişler ücretsizdir ancak cami ibadete açık olduğundan cuma günleri oldukça kalabalık olmaktadır.

Kapalı Çarşı (Grand Bazaar)

kapalicarsi-bedesten

İstanbul’da gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz yerlerden biri de Kapalı Çarşı’dır. Türkiye’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilk durak noktalarından biridir. Burası sadece bir çarşı değildir, tarihi olarak da önemli bir yere sahiptir. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen yapı 550 seneyi aşkın bir süredir varlığını korumayı başarmıştır. İçerisinde 4 bini aşkın iş yeri vardır ve özellikle de kuyumcuları ile meşhurdur. İstanbul’u hem gezmek isteyenlerin hem de alışveriş yapmak isteyenlerin görmesi gereken yerlerden biridir. Kapalı Çarşı, Beyazıt mahallesinde ve Fatih ilçesinde yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı

dolmabahce-sarayi-depophotos_15723466_16_9_1623853581

Dolmabahçe Sarayı, Kabataş ve Beşiktaş arasında yer alan İstanbul Boğazı’nın en güzel yerlerinden birine kurulmuş olan harika bir yapıdır. İstanbul’a gelip de burayı görmemek pek akıl karı bir iş olmayacaktır. Yapının en önemli özelliği Osmanlı İmparatorluğu’nun son 6 padişahı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet etmiş olmasıdır. Ayrıca Atatürk bu sarayda sonsuzluğa uğurlanmıştır. Dolmabahçe sarayı yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur ve 1984 senesinden itibaren de müze olarak hizmet vermektedir. İçerisinde birkaç köşk ve bahçe yer almaktadır. Müze pazartesi hariç haftanın her günü saat 09.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Müzeye girişler ücretlidir. Selamlık için tam bilet ücreti 50 TL, harem için tam bilet 40 TL ve selamlıkla birlikte harem için ücret ise 80 TL’dir. Müzekart geçerlidir ancak sadece sarayın harem bölümünde geçerlidir.

Miniatürk

miniaturk

Minyatür Türkiye Parkı ve Müzesi ya da bilinen ismiyle Miniatürk, İstanbul’un önemli yerlerinin ve eserlerinin minyatür maketlerinin sergilendiği bir açık hava müzesidir. İstanbul’da az vakti olanların ancak en önemli yerleri de görmek isteyenlerin küçük bir tur atabileceği oldukça güzel bir mekandır. Özellikle çocuklu ailelerin gezmekten büyük keyif alacağı bir alandır. Miniatürk, Haliç kıyılarında 60 bin metrekarelik bir alan üzerindedir. Müze içerisinde İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli tarihi yapılarının maketlerini görebilirsiniz. Ayrıca alanda kafeterya, restoran, hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır. Miniatürk’e girişler ücretli olup tam bilet 10 TL, indirimli bilet 5 TL’dir. Müzekart geçerlidir. Dini bayramların birinci gününde ise kapalıdır. Haftanın her günü saat 09.00 ile 19.00 aralığında ziyaret edebilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi

1200px-Cuerno_de_Oro_desde_el_mirador_Pierre_Loti_Cafe_Eyup_Sultan

İstanbul’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden bir diğeri de Pierre Loti Tepesi’dir. Burası Haliç kıyısında, Eyüp Sultan Camii’nin hem yanında yer alan tepelik bir alan üzerinde yer almaktadır. İstanbul’un hem yerli hem de yabancı turistlerinin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Pierre Loti Tepesi’nde açık havada Haliç manzarasına karşı çay, kahve içebilir ve bir şeyler yiyebilirsiniz. Aslında İstanbul gezinizde soluklanacağınız ve mükemmel bir manzara karşısında dinleneceğiniz bir yerdir. Yaklaşık 55 metre bir yükseklikte bulunmaktadır. Aracıyla çıkmak istemeyenler Eyüp’ten teleferik aracılığıyla da ulaşım sağlayabilir.

Rumeli Hisarı

Istanbulda-gezilecek-yerler-rumeli

Avrupa Yakası’nın en güzel semtlerinden olan Bebek ve Emirgan arasında yer alan Rumeli Hisarı İstanbul’da gezilecek en güzel yerlerden biridir. Bu yapı yaklaşık 30 dönemlik bir arsa üzerine kurulmuştur ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaklaşık 4 aylık bir süre içerisinde inşa ettirilmiştir. İstanbul Boğazı’na sıfır bir konumda yer almaktadır. Günümüzde İstanbulluların hafta sonlarında ya da tatil günlerinde en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Bu alanda özellikle yaz aylarında birçok etkinlik yapılmaktadır. Takip ederseniz çok sayıda konser ve açık hava tiyatrolarından birine katılabilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Büyükada

Istanbulda-gezilecek-yerler-buyukada

Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada sahip olduğu doğal güzellikler ile oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Adanın her tarafına yayılmış olan erguvan çiçekleri, tarihi köşkler İstanbul’un hengamesinden kaçmak isteyenler için oldukça güzel bir tercih olacaktır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok tercih ettiği adalardan biridir. İçerisinde çok sayıda popüler mekan, plajlar, restoranlar, tarihi mekanlar bulunmaktadır. Büyükada’da elektrikli araçlar ile ada turu yapabilir, kilise ve manastırları gezebilir, sahil kenarında yer alan restoranlarda keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Büyükada’ya Beşiktaş, Kadıköy, Bostancı ya da Kabataş’tan kalkan vapurlarla direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Adaya giriş ücretsizdir yalnızca ulaşım masrafınız olacaktır.

İstiklal Caddesi

istiklal-caddesi

İstanbul’da gezilecek yerler listesinin son sırasında İstiklal Caddesi yer almaktadır. Burası nostaljik tramvayların yer aldığı, çeşitli elçilik binalarının bulunduğu yaklaşık 1,5 kilometrelik bir caddedir. İstanbul’un en kalabalık ve en popüler caddelerinden biridir. Beyoğlu ilçesinde, oldukça merkezi bir konumda yer alır. İstanbul’un hem yerli hem de yabancı turistlerinin en çok gezdiği yerlerden biridir. İçerisinde çok sayıda bar, tarihi yapılar, sinemalar, sanat merkezleri, restoranlar ve alışveriş merkezleri vardır. Burası hem yazları hem de kışları oldukça kalabalık olmaktadır. Ayrıca çevrede Taksim, Galata Kulesi, Galipdede Caddesi, Tünel Meydanı gibi yerler de vardır. İstiklal Caddesi’ne gittiğinizde pasajları gezebilir, tarihi yapılar önünde fotoğraflar çekebilir, Nevizade ve Asmalımescit’te vakit geçirebilirsiniz. Nevizade, Taksim’in en popüler eğlence merkezidir ve çok sayıda balık restoranı yer alır.

İstanbul’da gezilecek yerler görüldüğü üzere bir hayli fazladır. İstanbul’a yolu düşeceklerin tüm sayılan bu yerlerden hepsi olmasa da en azından birkaçını görmesi tavsiye edilir. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube hesabına da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri