EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Fethiye Gezi Rehberi: Adeta Nefes Alan Bir Efsane

Fethiye Gezilecek Yerler

Denizi, doğası ve tarihi geçmişi ile sırlarla dolu eğlenceli bir tatile hazır mısınız? Cevabınız evet ise bizimle birlikte Fethiye gezi rehberi macerasına katılın!

Fethiye Nerede?

Fethiye, Muğla ilinin doğru tarafında bulunan, Muğla’nın en büyük ilçelerinden biri olmasıyla birlikte yüzölçümü en büyük olan ilçesidir. Fethiye’nin çevresi; kuzeyinde Denizli, doğusunda Antalya, kuzeybatısında Dalaman illeri ile çevrilidir. Yaklaşık olarak 150 bin nüfusu bulunan ilçe denize kıyısı olması ve sakin, huzurlu bir yapıya sahip olmasıyla birlikte diğer Muğla’nın diğer ilçelerine oranla daha kalabalıktır. Tatil kriterleriniz arasında sakinlik ve huzur bulunuyorsa Fethiye gezi rehberi tam size göre olacaktır.

fethiye

Fethiye, zengin ve eski bir tarihe sahiptir. Öyle ki bölgenin tarihi Antik döneme kadar uzanmaktadır. Fethiye, “Işığın insanları” adıyla anılan Likyalılar tarafından kurulmuş ve bölgeye Telmessos adı verilmiştir. Telmessos, tarihsel süreçte birçok medeniyetin hakimiyeti altına girmiş ve bu neticede günümüzde, Fethiye’de şahit olacağınız geniş yelpazede bir kültür şölenine sahiptir. İlçe sırasıyla Pers, Büyük İskender, Mısır, Roma ve en sonunda Osmanlı egemenliğine girmiş ve her medeniyetin belli özelliklerini bünyesinde barındırmıştır. Roma döneminde bölgenin ismi “Makri” adıyla anılmıştır ve bu ismin anlamı “uzak diyar” olarak çevrilmiştir. Son olarak Osmanlı topraklarına kazandırılan Telmessos’a Türkiye Cumhuriyeti tarafından 1934 senesinde Fethiye ismi verilmiştir. Bu ismin verilme sebebi isee 1913 senesinde bir suikast sonucu uçağı düşürülen ve orada şehit olan Fethi Bey’in adını yaşatmaktır.

Fethiye ‘de Gezilecek Yerler

Amintas Kral Mezarları

Fethiye gezi rehberi için hazırlanan rota listesinin en başında yer alması gereken yerlerden biri kesinlikle Amintas Kral Mezarları olmalıdır. Çünkü bu bölge Fethiye tarihi hakkında derin detaylar içermektedir. İki sütunlu cehpesi bulunan yapı 4. Yüzyılda Kral Hermapias’ın oğlu Amintas anısına yaptırılmış ve yapı şehrin yamaç kısmına konumlanmıştır. Bölgenin ilginç özelliklerinden biri ise girişinde bulunan iki kelimedir. Bu kelimeler “Charles Texier” dir ve muhtemelen Fethiye gezisi yapan Texier buraya adını kazımıştır. Gün içerisinde 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açık olan kral mezarlarını mutlaka görmelisiniz.

fethiye gezisi

Telmessos Amfi Tiyatrosu

Türkiye’de denize yakın bir kesimde konumlanan en eski tiyatro alanı olma özelliğine sahip olan Telmessos Amfi Tiyatrosu da mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden biridir. Helenistik dönemde inşası tamamlanan tiyatro 5000 kişilik kapasiteye sahiptir ve zaman içerisinde hasar alması sebebiyle Romalılar tarafından tarzı bozulmadan restore edilmiştir.

fethiye gezisi

Kelebekler Vadisi

Fethiye’nin Ölüdeniz tarafında bulunan Kelebekler Vadisi, küçük bir cennet gibidir. Doğanın tüm renklerini içinde barındıran bu vadi, bünyesinde 80’in üzerinde kelebek çeşidi ve birçok endemik bitki türünü barındırmaktadır. Fethiye gezi rehberi için olmazsa olmaz durak noktalarından biri olan Kelebekler Vadisi’ne tatiliniz sırasında mutlaka vakit ayırmalı ve buradaki büyülü manzaraları incelemeli, tatil dönüşü anılarınızı ölümsüzleştirmek için birçok fotoğraf çekmelisiniz.

kelebekler vadisi

Fethiye Müzesi

Milattan önce 3000 yıllarına dayanan çok eski bir tarihi bulunan bu müze, tarihsel süreçte Fethiye toprakları üzerinde yaşamış medeniyetlerin izlerini görmek ve incelemek için harika bir seçenek olacaktır. Müze içerisinde o dönemlere ait pek çok heykel, cam, metal ve sirkten yapılmış parçalar ve seramikler bulunmaktadır. Hafta içi her gün hizmet veren müze 08.00 – 19.00 saatleri arasında açık olmakta ve ortalama 3-5 TL civarı bir giriş ücreti bulunmaktadır.

fethiye müzesi

Paspatur

Paspatur, kelime anlamı olarak da eski kent anlamına gelmektedir ve Fethiye’nin en eski yerleşik hayata geçilen bölgesi olarak bilinmektedir. Nostaljik ve şirin bir havaya sahip olan bölgenin en ilgi çekici özelliği ise ahşap cumbalı evlerdir. Rengarenk, cıvıl cıvıl sokakların, dükkanların ve evlerin bulunduğu Paspatur, gidip görebileceğiniz, alışveriş yapabileceğiniz ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir yerdir.

paspatur

Fethiye’ye Ne Zaman Gidilir?

Fethiye, konum olarak Ege bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında kalmaktadır ve bölgeye hakim olan iklim tipi Akdeniz iklimidir. Bu neticede buraya yılın her mevsimi, her ayı gelebilirsiniz. Yani Fethiye gezi rehberi için zaman ayarlaması konusunda bir kısıtlama yoktur fakat buranın bir tatil beldesi olduğunu göz önünde bulundurursak, hem tarihi bir gezinti hem de dinlendirici bir deniz tatili için en uygun zaman dilimi yaz ayları olacaktır.

Fethiye’de Ne Yenir?

Fethiye’de özellikle deniz mahsullerinden oluşan geniş ve lezzetli bir mutfak bulunmaktadır. Levrek, çipura, istavrit gibi pek çok balık çeşidini ve kalamar, karides gibi deniz ürünlerini Fethiye’nin lezzetli restoranlarında tatmanız mümkündür. Bunlar dışında  mutlaka denemeniz bir diğer lezzet “senit ekmek” olacaktır.

Fethiye İçin Tavsiyeler

Fethiye her yıl binlerce tatilci tarafından tercih edilen bir tatil beldesidir ve buraya düzenleyeceğiniz Fethiye gezi rehberi için seçeceğiniz en güzel plaj Çalış Plajı olmalıdır. Uzun sahili, temiz ve çarşaf gibi deniziyle birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu plaj gece hayatında da oldukça hareketlidir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz. 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu