EgeMuğlaYurtiçi Gezilerimiz

Gümüşlük Gezi Rehberi: Balıkçı Köyü Gümüşlük’te Gezilecek Yerler

Gümüşlük Plajları

Küçük ve şirin bir balıkçı köyü Gümüşlük için hazırladığımız Gümüşlük gezi rehberi sizi bekliyor. Gümüşlük gezisi ruhunuza iyi gelecek.

Gümüşlük Nerede? – Gümüşlük Hakkında

Gümüşlük, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir. Yazlık tatilin popüler noktalarından biridir. Aynı zamanda diğer tatil alanlarına yakınlığıyla da bilinir. Bodrum merkezle arasında 22 kilometreye yakın bir mesafe bulunur. Şahane doğası ve bir o kadar da şahane tarihi alanları ile Gümüşlük görülmesi gereken yerler arasında.

Gümüşlük tatil fırsatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için hazırladığımız Gümüşlük gezi rehberi sizi bekliyor. Daha fazla tatil fırsatı ve gezi fikri için GeziLinki’ni takip etmeyi unutmayın!

gümüşlük gezi rehberi

Gümüşlük gezisi fikrinden önce bilmelisiniz ki buraya geldiğinizde neden daha önce gelmediğinizi kesinlikle sorgulayacaksınız. Tarihine bakıldığında bölge, Büyük İskender tarafından fethedilmiş ancak alınamamış nadir yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda “Sen de mi Brütüs!” deyişinin tarihi kaynağı olan Brütüs’ün Roma İmparatorluğu’na karşı karargâhlığını yapmış bir yerdir. Gümüşlük aynı zamanda bir sit alanı. Sit alanı olmasının sebebi ise Antik Myndos Şehri’nin kalıntıları üzerine kurulmuş olması. 1975 yılında sit alanı ilan edilmesi dolayısıyla üzerine bir çivi dahi çakılamıyor desek yeridir. Bu sebeple Gümüşlük gezisi, daha az betonun olduğu ve doğayla daha iç içe bir tatil fırsatı yaratan bir nokta.

Gümüşlük Gezi Rehberi

Gümüşlük gezisi sırasında görülecek yerler ve yapılacak birçok şey var. Gezilecek yerlere gelmeden önce Gümüşlük’e ulaşım için yapmanız gereken ilk şey Bodrum’a gelmek olmalı. Eğer havayoluyla yolculuk yapacaksanız Milas-Bodrum Havalimanı’na inmeniz gerekir. Buradan sonra Gümüşlük ile Milas – Bodrum Havalimanı arasında 60 kilometre mesafe bulunmaktadır. Otobüs yolculuğuyla Gümüşlük’e ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla yolculuk ediyorsanız Gümüşlük gezi rehberi rotanızda Turgutreis yolunu takip etmelisiniz. Yolun devam eden kısmında sağ tarafta kalan Dereköy-Gümüşlük yoluna girmelisiniz.

gümüşlük gezisi

Gümüşlük’te görülmesi gereken birçok yer bulunur. Aslında belirli noktalardan ziyade Gümüşlük’ün kendisi tamamen karış karış görülmesi gereken bir yerdir. 

Gümüşlük Gezilecek Yerler

Tavşan Adası

Tavşan Adası, deniz üzerinden geçen Kral Yolu sayesinde Gümüşlük’ten rahatça ulaşabileceğiniz ünlü bir adadır. Myndos Antik Kenti kalıntılarını barındırmasıyla ünlenmiş adada kazılar yasaklıdır. Sit alanı olmasından dolayı kazılar kaldırılsa da daha bulunmayı bekleyen tonlarca eser olduğu tahmin ediliyor. Eskiden bolca tavşanı bünyesinde barındırdığı için bu ismi almıştır. Şimdilerde tavşanların sayısı oldukça azdır.

gümüşlük gezi rehberi

El Sanatları Çarşısı

Tam teşekküllü Gümüşlük gezi rehberi önemli duraklarından bir tanesi de el sanatları çarşısıdır. Seramik, cam objeler; deri ve kâğıttan ürünlerin hepsini bulabileceğiniz mekanlardan biri. Özellikle hediyelik eşya almak isteyenlerin ve buradaki sanat ürünlerinin görkemini görmek isteyenlerin ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Uzun bir geçmişe sahip olan el sanatları çarşısı kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında.

el sanatları çarşısı

Yahşi Plajı

Gümüşlük’ün Ortakent bölgesinde olan Yahşi plajı, yazlık bir bölge olan Gümüşlük’ün en popüler plajlarından bir tanesidir. Az dalgalı ve sığ bir denize sahip olan Yahşi Plajı aynı zamanda bir halk plajı olduğu için ücretsiz denize girebileceğiniz alanları bulunmakta. Bunların yanında bütçenize uygun, her kalite ve fiyatta işletmeler Yahşi plajında mevcuttur. Gümüşlük gezisi sırasında ailenizle tatil yapmak için en uygun plajlardan birisi.

Yel Değirmenleri

19. asrın sonlarına doğru yapılmış olan yel değirmenleri, şu anda özel mülk olsa da görülmeye değer alanlardan bir tanesi. Gümüşlük gezi rehberi içerisindeki güzel noktalardan bir tanesi olan bu yel değirmenleri, fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez alanlarından bir tanesi. Eskiden elbette ki öğütme işlemi için kullanılsa da daha sonraları gelişen teknolojiyle kullanım dışı kalmıştır. Ancak görüntüsü hâlâ çok güzel!

yel değirmenleri

Gümüşlük Sahili

Kafeler, restoranlar ve aklınıza gelebilecek birçok sosyal mekanları bulabileceğiniz ve bunu yaparken de muhteşem manzarayla baş başa kalabileceğiniz yer. Düzenlemeler sayesinde sıkıldığınızda deniz kenarında yürüyebileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

gümüşlük gezi rehberi

Gümüşlük İçin Tavsiyeler

Beldenin birçok yerinde tarihi eserler bulunmaktadır. En önemli tavsiyemiz bölgedeki tarihi eserleri incelemek için zaman ayırmanız gerektiğidir. Ara sokaklara girmekten çekinmeyin, Gümüşlük’ün yerli halkı oldukça sakin ve uyumlu insanlardır. Ara sokaklarda yine de dikkat etmenizi tavsiye ederek rahatça gezebilirsiniz. Görebileceğiniz birçok güzelliği hatırlatalım.

Gece hayatı konusunda Gümüşlük, az insan olmasına rağmen, oldukça renklidir. Sahil bölgesinde renkli gece hayatını deneyimleyebilirsiniz. Sahil demişken tekne turlarını deneyerek daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Kamp, deniz tatili ve daha birçok tatil fırsatını bulabileceğiniz nadir alanlardan biri olarak Gümüşlük gezisi fırsatını değerlendirmelisiniz.

Yaz aylarında yapılan Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne katılmayı sakın unutmayın ve daha çok tatil, festival fırsatı için GeziLinki Youtube kanalını ve sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın. Web sitemiz üzerinden birçok gezi hayalinizi gerçekleştirmek için detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri