EgeİzmirYurtiçi Gezilerimiz

Bornova Gezilecek Yerler – İzmir Bornova Gezi Rehberi

Bornova Gezisi

İzmir’in en güzel ilçelerinden olan Bornova doğal güzellikleriyle ideal bir gezi rotasıdır. Şehir merkezinden yaklaşık 10 km kadar uzaklıkta yer alan ilçede gezilip görülecek çok sayıda tarihi mekanlar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bornova gezilecek yerler itibariyle oldukça fazla seçenek sunmaktadır. İşte GeziLinki okurları için hazırlanmış İzmir Bornova gezi rehberi…

Bornova Tarihi

Bornova, Osmanlı Dönemi’nde “Birunabad” ismiyle anılmaktaydı. Çeşitli görüşlere göre ise buranın ilk adı “Burunova” şeklindeydi. Bornova, Osmanlı Devleti’nin sonlarına kadar yoğun olarak Hristiyanların yaşadığı bir bölge olmuştur. 1881 senesinde belediye sınırlarına dahil olmuş ve 1957 senesinde ise meclis kararıyla ilçe statüsü kazanmıştır.

Bornova Plajları

Bornova gezilecek yerler arasında plajlar, deniz tatili için şehre gelenler açısından önemli bir yere sahiptir. Bu başlık altında Bornova yakınlarında yer alan plajlar listelenmiştir.

Aliağa Polis Plajı

Bornova Gezilecek Yerler

Yalı mevkiinde bulunan bu plaj önceleri kamu görevlilerine özel olarak açılmıştır. Ancak daha sonra ücretli bir şekilde halkın kullanımına da sunulmuştur. Bornova’da denize girebileceğiniz en güzel plajlar arasında yer almaktadır. Yaz sezonlarında burası diğer plajlara oranla daha sakindir. Etrafı yeşillik alanlarla kaplı olmakla birlikte denizi de sığ bir yapıya sahiptir. İlçe merkezinden yaklaşık 70 km uzaklıkta olan plaja girişler ücretlidir.

Çeşmealtı Mavi Plaj

Halka açık plajlardan biri olan Çeşmealtı Mavi Plaj, şehir merkezine de oldukça yakındır. Sahili ince kumlarla kaplı olan bu plajın denizi oldukça berraktır. Sığ sayılabilecek bir yapısı vardır ve çocuklu aileler için uygundur. Plaj çevresinde alışveriş yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bornova ilçe merkezine yaklaşık 75 km uzaklıkta yer alır. Girişler ücretsiz olsa da şemsiye ve şezlonglar ücretlidir.

Kum Denizi Plajı

Urla yakınlarında yer alan Kum Denizi Plajı, Karantina Adası manzaralı harika bir alanda yer almaktadır. Yakın bir zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından halk plajına dönüştürülmüştür. İçerisinde çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Plaj çevresinde yer alan yürüyüş ve bisiklet yolları en güzel yanlarından biridir. Girişler ücretsiz olmakla birlikte yaz sezonunda oldukça kalabalık olabilmektedir. İlçe merkezinden yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bornova Tarihi Yerler

Bornova gezilecek yerler için tarihi yapılar önemli bir konuma sahiptir. Bu başlık altında Bornova ve yakınlarında gezip görebileceğiniz tarihi yerler sıralanmıştır.

Peterson Köşkü

Bornova Gezilecek Yerler

Köşk, 19. yüzyılda İngiliz bir ticaret adamı olan J. Peterson tarafından inşa edilmiştir. Köşkte yaklaşık 40 tane oda bulunmaktadır. Yapının inşasında Avrupa’dan temin edilen yapı malzemeleri kullanılmıştır. Söz konusu dönemin en görkemli yapılarından biri olmuştur. Çıkan bir yangından sonra tahrip olsa da kapsamlı restorasyon süreçlerinden geçmiştir. Günümüzde Bornova’da yerli ve yabancı turistler tarafından en çok gezilen yerler arasında bulunmaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alır.

Belkahve Ata Anı Evi

Burası, İzmir’in düşman işgalinden kurtulması sürecinin başlatıldığı yerlerden biridir. Belkahve Ata Anı Evi; geçmişe bir pencere açarak bakmak ve Atatürk’ün anısını yaşatmak için 2016 senesinde ziyarete açılmıştır. Evin içerisinde; savaş dönemine ait çarpıcı fotoğraflar, eşyalar ve maket yapılar bulunmaktadır. Kurtuluş Savaşı tarihini yakından gözlemlemek için ziyaret edilebilecek mekanlar arasındadır. İlçe merkezine yaklaşık 15 km mesafededir. Girişler ücretsizdir.

Etnografya Müzesi

Etnografya-Muzesi

Müzede, Bornova ve çevresinde yapılan kazı çalışmalarından elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir. Osmanlı Dönemi’ne ait birçok eserin de sergilendiği bu müze tarih meraklıları için oldukça güzel bir gezi tercihi olacaktır. Etnografya Müzesi’nin hemen yanında yer alan Arkeoloji Müzesi de görülmeye değerdir. Etnografya Müzesi, pazar ve pazartesi haricinde her gün açıktır. Girişler ücretli olup 10 TL’dir.

Bornova Yakın Yerler

Bornova gezilecek yerler olarak birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Bu başlık altında Bornova ve civarında gezip görebileceğiniz başlıca yerler sıralanmıştır.

Kordon

Bornova Gezilecek Yerler

İzmir denilince ilk akla gelen yerlerden biri şüphesiz ki Kordon’dur. Konak ilçesi sınırlarında yer alan Kordon gezilip görülecek, yaz akşamlarında vakit geçirilebilecek oldukça hareketli yerlerden biridir. Bornova’dan yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Kara Göl

Bornova ilçe merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alan Kara Göl, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercih etmesi gereken yerlerden biridir. Burada bisiklet sürebilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir ve piknik yapabilirsiniz. Ayrıca kamp için de uygun alanları bulunmaktadır.

Bornova Yeme İçme

Bornova gezilecek yerler tamamladıktan sonra sırada yeme içme konusu vardır. Bornova’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler; boyoz, kumru, lokma, kuşkonmaz kavurması, barbunya ve kirde kebabı vardır.

Ayrıca İzmir’in en iyi yöresel ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Bornova Konaklama

Bornova, İzmir’in en büyük ve en turistik şehirlerinden biridir. İlçede konaklayabileceğiniz her bütçeye uygun konaklama çeşitleri bulunmaktadır.

Bornova Ulaşım

Bornova Gezilecek Yerler

Bornova, şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’a 475 km, Ankara’ya ise 585 km mesafededir.

Bu yazıda Bornova gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri