Eskişehirİç AnadoluYurtiçi Gezilerimiz

Porsuk Çayı Gezi Rehberi: Turistlerin Nefes Alma Durağı

Porsuk Çayı Nerede? Eskişehir Gezilecek Yerler

Yemyeşil bir alan içinde oturup güzel bir manzara izlemeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evet ise Porsuk Çayı gezi rehberi sizi bekliyor demektir.

Porsuk Çayı Nerededir?

Porsuk çayı Eskişehir’in birçok yerinden geçiyor ve adeta şehri ikiye bölüyor. Çayın kuzeyinde Tepebaşı yer alırken Güneyinde ise Odunpazarı yer alıyor. Porsuk Çayı gezi rehberi  için Eskişehir’in farklı bölgelerine gidip bu çayı görebilirsiniz fakat Adalar Bölgesi diye adlandırılan kısım, Porsuk Çayı’nın manzarasının en güzel görülebileceği yer. Ayrıca Sakarya Irmağı’nın 488 kilometre ile en uzun kolu Porsuk Çayı’dır. Porsuk çayı Aksu Dağı’nın kuzey yamacından inen Bayatçık Deresi ve Murat Dağı’nın kuzey yamacından inen Kızıltaş Suyu’nun birleşmesi ile meydana gelir.

porsuk çayı gezisi

Bundan yaklaşık 20 sene öncesine kadar çeşitli atıklar dökülen ve bir hayli kirletilen porsuk Çayı, temizlenme kararı alınınca şehre kazandırılmış oldu. Hatta şehre ekonomik yardımı oldu ve insanların gezilecek yerler listesine bir ekleme yapıldı. Üzerinde yapılan çeşitli faaliyetler ve Porsuk Çayı gezi rehberi  adı altında gerçekleştirilen ziyaretler bir Öğrenci Şehri olan Eskişehir’i daha da hareketlendirdi.

Porsuk Çayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eskişehir’de bulunan Kanlı Kavak Parkı’ nı hiç duydunuz mu? Bu Kanlı Kavak Parkı’nın adının nereden geldiğine dair birkaç efsane dolaşır halk arasında. Birbirine kavuşamayan iki aşığın parkta bulunan kavağa kendilerini asarak intihar ettikleri söylenir ama bazılarına göre başka bir efsane vardır: Porsuk Çayı’nda bulunan ve bu kavağın etrafında da gezen bir canavar vardır. Bu canavarın buradan geçenleri, özellikle de çocukları yediği söylenir. Bu büyük ihtimalle hiç yerinde durmayan çocukları korkutmak içindir ama siz yine de Porsuk Çayı gezi rehberi notlarınızı dikkate alın. 

porsuk çayı gezisi

Eskişehir’ e kadar gelmişken gezilecek yerler listenizi genişletmeli ve sadece Porsuk Çayı ile sınırlandırmamalısınız. Evleriyle adını duyuran Odunpazarı Bölgesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Bölgede evlerin çoğu hala konaklama amaçlı kullanılsa da giderek artış gösteren turist akınlarında dolayı bazıları otel, restoran ve kafelere dönüştürüldü. Porsuk Çayı gezisi sırasında Odunpazarı’ nda görülecek yerler sadece evler ile sınırlı değil, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Odunpazarı Modern Müze ve Şelale Park’ı da ziyaret edebilirsiniz.

porsuk çayı gezisi

Odunpazarı Bölgesi’nin yanında Sazova Parkı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Sazova Parkı içerisinde gezi treni, korsan gemisi, uzay evi, eti sualtı dünyası, masal şatosu, hayvanat bahçesi bilim deney merkezi gibi bölümler bulunduruyor. Sazova Parkı’na giriş ücretsiz. Eskişehir Balmumu Müzesi’ni de 10.00- 17.00 saatleri arasında 15 lira gibi uygun bir giriş ücreti ödeyerek gezebilirsiniz. Ayrıca Porsuk Çayı gezi rehberi hakkında bilgi alıp sevdiklerinize hediyeler götürmek isterseniz, Atlıhan El Sanatları Çarşısı bunun için en ideal mekân. Eskişehir’in kalbi olarak bilinen İki Eylül Caddesi’nde bir tur atmayı unutmayın!

porsuk çayı gezisi

Porsuk Çayı Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Her mevsim birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan Porsuk Çayı için belli bir zaman vermek zordur fakat Porsuk Çayı üzerinde turlar yapılıyor ve bu turlara katılmak isterseniz, tercih etmeniz gereken zaman nisan- kasım ayları arası olacaktır.

Porsuk Çayı’nda Ne Yenir? Neler Yapılır?

Porsuk Çayı çevresinde manzaraya karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz pek çok kafe ve restoran bulunuyor. İsterseniz Porsuk Çayı gezisi sırasında manzarayı izleyerek bu mekanlardan bir tanesinde güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bu mekanlardan bazıları şöyle: Puga Cofee, Arena Kafe, Turkuaz Bistro ve Çilek Kafe… Bu mekanları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz ve bir öğrenci şehri olan Eskişehir’de fiyatlar da gayet uygun. Bu mekanların yanı sıra tabii ki Eskişehir’e kadar gelip çiğ börek yemeden dönmemelisiniz. Bunun için tercih edebileceğiniz iki mekân var: Papağan Çiğ Börek ve Kırım Tatar Çi Börek Evi. Tercih edebileceğiniz başka restoranlar ise Kasr-ı Nur Kahvaltı Evi, Ayten Usta Gurme Butik Restoran ve Abdüsselam Balaban Kebap olarak sıralanabilir.

Porsuk Çayı’nda yapılacak şeyler arasında bir tanesi var ki size Venedik’teymişsiniz gibi hissettirecek. Porsuk Çayı gezisi sırasında gondol turu yapmanız mümkün. Bu gondol turları çok kalabalık olmuyor ve az sayıda insanla yapılıyor. Tercihinizi Gondoldan yana kullanacak olursanız, gondolların kirası 40 TL ve isterseniz birkaç kişi birlikte kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız gondolu bu konuta eğitim almış kişiler kullanıyor olacak. Bunun yanında daha fazla insanı kapsayan ve gondola göre daha kalabalık olan bot turlarını da tercih edebilirsiniz. Bot turu için kişi başına 7,5 TL ödüyorsunuz. Tercihinizi hangi turdan yana kullanırsanız kullanın, her iki tur da Tepebaşı Belediyesi’nden başlayarak Kentpark’ ta son buluyor.

Porsuk Çayı Gezisi Yaparken Tercih Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Sazova Parkı girişinin ücretsiz fakat içerisindeki bazı bölümler ve otoparkın ücretli olduğu bilgisi aklınızda bulunsun. Eskişehir’e kış aylarında giderseniz turlara katılamayacağınızı da unutmayın. Yine de Porsuk Çayı gezi rehberi arayışınız kış ayına denk gelirse, yanınıza kalın kışlık giysiler almalısınız.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri