MarmaraYalovaYurtiçi Gezilerimiz

Karamürsel Gezilecek Yerler: Sahil Güzellikleriyle İstanbul’a Yakın Bir Rota

Karamürsel Gezi Rehberi

Kocaeli ile Yalova arasında, doğal güzellikleriyle meşhur Karamürsel ilçesi tarihi ve kültürel açıdan gelişmiş bir bölgedir. Yaz sezonlarında sahilleri için gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist vardır. Kış aylarında ise daha çok tarihi ve kültürel güzellikleri için gelen ziyaretçileri vardır. İlçede keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda yer bulunmaktadır. Karamürsel özellikle sahilleri ile ön plana çıksa da mesire alanlarıyla, doğal güzellikleriyle, tarihi yapılarıyla da ilgi çekmektedir. Bu içeriğimizde Karamürsel gezilecek yerler üzerinde öneriler sıralanmıştır.

Karamürsel Tarihi

Gölcük ile Yalova arasında kalan Karamürsel, Kocaeli iline bağlı bir ilçedir. Kocaeli Körfezi’nin güney kesimlerinde yer alır. Karamürsel’in “Prainetos” ismiyle Bizans İmparatorluğu’nun Bitinya eyaletine bağlı bir Helenopolis’e ait bir köy olduğu kabul edilmektedir. Bölge, Birinci Dünya Savaşı sonrasında 1920 senesinde İngilizler, daha sonra ise Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. 1 yıllık işgal sürecinin ardından bölge düşman işgalinden kurtarılmıştır.

Karamürsel’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Başdeğirmen Mesire Alanı

Karamürsel Gezilecek Yerler

Karamürsel’de Karapınar Köyü yakınlarında yer alan Başdeğirmen Mesire Alanı özellikle yaz aylarının en uğrak yerleri arasında yer almaktadır. Karamürsel ilçe merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alır. Yolu tamamen asfalt olduğundan ulaşımı kolaydır. Karamürsel Jandarma Komutanlığı’nın karşı yolunda kalmaktadır. Mesire alanında yaklaşık 250 senelik bir geçmişi olduğu düşünülen bir tarihi çınar ağacı yer almaktadır. Ayrıca burada iki tane de oldukça eski değirmen yer almaktadır. Mesire alanı da ismini bu değirmenlerden almıştır. Burada büyük çınar ağaçları, dereler boyunca sıralanmıştır. Piknik alanları ve trekking rotaları bulunmaktadır. Bunlar haricinde otopark, çocuk oyun alanları, alabalık tesisleri bulunmaktadır. Dilerseniz yiyeceklerinizi kendiniz götürüp mangal yakabilir ya da lezzetli bir alabalık yiyebilirsiniz. Buradaki alabalık tesisinin yılda yaklaşık 25 bin alabalık ürettiği bilinmektedir. Son olarak çevrede kamp yapabilir ya da dağ evlerini kiralayarak konaklayabilirsiniz.

Oluklu Tepesi

Karamürsel Gezilecek Yerler

Aşıklar Tepesi olarak da bilinen Oluklu Tepesi, Karamürsel gezilecek yerler içerisinde gezip görebileceğiniz turistik yerlerden biridir. Karamürsel ilçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alır. İzmit Körfezi’ni tepeden gören en güzel noktalardan biridir. Tepeye çıktığınızda seyir terasından ilçeyi kuşbakışı bir şekilde izleyebilirsiniz. Özellikle de günbatımı ve gündoğumu sırasında eşsiz manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Oluklu Tepesi içerisinde çocuk oyun parkları, kafeteryalar, mini bir hayvanat bahçesi, mesire alanı bulunmaktadır. Yaklaşık 4 bin metrekarelik yeşil alanıyla, 270 araç kapasiteli otoparkıyla, sinema salonları ve nikah daireleriyle Oluklu Tepesi, Karamürsel’de gezip görebileceğiniz ideal yerler arasındadır.

Sünni Baba Mesire Alanı

Karamürsel Gezilecek Yerler

Karamürsel ilçe merkezinden yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan bu mesire alanı, İzmit – Yalova yolu üzerinde bulunmaktadır. Yalova’dan gelecek olanlar için yolculuk yaklaşık 20 dk kadar sürecektir. Sünni Baba Mesire Alanı; dağ manzarası, deniz manzarası, yemyeşil ormanları ve temiz havasıyla sevdiklerinizle hafta sonlarında vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Burada yapılabilecek aktivitelerin sayısı hayli fazladır. Deniz kenarında yürüyüşe çıkabilir, ormanda trekking yaparak alanı keşfedebilir, ATV kullanabilir, mangal yakarak keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz aktiviteler bulunmaktadır. Son olarak da mesire alanının yakınlarında yer alan Sünni Baba Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Rivayete göre burada yatmakta olan zatın boyu 15 metre olduğundan kabri de bu ölçülerde yapılmıştır. Hem tarihi hem de turistik bir gezi için ideal bir alternatif olarak görülebilir.

Akpınar Köyü

Karamürsel gezilecek yerler içerisinde yer alan Akpınar Köyü, ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alır. Toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabileceğiniz bu köyün şifalı suları oldukça meşhurdur. Öyle ki burası yakın bir zamanda milli park olarak ilan edilmiştir. Deniz seviyesinden oldukça yüksek bir noktada olduğu için havası ve suyu oldukça temizdir. Burada içme sularını içebilir, doğal güzelliklerle bezenmiş yerlerinde dinlenebilir ve günübirlik ev kiralayarak konaklayabilirsiniz.

Karamürsel Sahili

Karamürsel Gezilecek Yerler

İlçe merkezinde yer alan Karamürsel Sahili, Kocaeli Körfezi’nin güneyinde yer almaktadır. Çevresinde yer alan balık restoranlarıyla ünlenmiştir. Karadeniz ve Akdeniz iklimini bir arada yaşayan bu bölge, kış aylarında oldukça yağış almaktadır. Yaz aylarında ise oldukça serin bir havası vardır. Kıyısında yer alan balıkçı tekneleriyle ikonik bir görüntüsü vardır. Dört mevsim boyunca gelip gezebileceğiniz bir alandır.

Karamürsel Yeme İçme

İlçe sahil şeridiyle ünlü bir belde olduğundan balık lokantaları açısından zengin alternatifler sunmaktadır. Burada çeşitli deniz mahsullerini deneyebilirsiniz. İlçenin en meşhur yöresel ürünü ise Karamürsel sepetidir. Sevdiklerinize hediye olarak düşünebilirsiniz.

Karamürsel Konaklama

Karamürsel Gezilecek Yerler

Karamürsel’de konaklayabileceğiniz her bütçeye uygun oteller ve tesisler bulunmaktadır. Buna ek olarak ilçede bungalov evler, kır evleri ve dağ evleri de yer almaktadır.

Karamürsel Ulaşım – Karamürsel’e Nasıl Gidilir?

İlçenin Kocaeli şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 50 kilometredir. Buna ek olarak Yalova’nın Altınova ilçesi 9 km, Yalova şehir merkezi 30 km ve İstanbul 80 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Karamürsel gezilecek yerler hakkında öneriler sunulmuştur. Hem Kocaeli’ye hem de Yalova’ya oldukça yakın olan bu küçük belde görülmeye değer mekanlar sunmaktadır. Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri