Yalova

Yalova Gezi Rehberi: Yalova Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Yalova'da Nereler Gezilir?

Ülkemizin en küçük şehirlerinden biri olan Yalova, Marmara Denizi’nin güney kıyılarında yer alan şirin bir sahil kasabası hissiyatı veriyor. İstanbul’a, Bursa’ya ve Kocaeli’ye olan yakınlığıyla, işlek kara ve deniz yoluyla şehri birçok kişinin gezip görmesine olanak tanıyor. Yalova’nın sahip olduğu çok sayıda doğal güzellik, termal kaynak, tarihi yapı ve turistik mekan vardır. Atatürk’ün hayatının son dönemini geçirdiği şehirdir ve Ulu Önder “Yalova benim kentimdir.” sözüyle de şehri ne kadar çok sevdiğini ifade etmiştir. Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bakımından çok sayıda seçenek sunar. İşte Yalova’ya yolu düşecek olanlar ya da Yalova’yı keşfetmek isteyenler için detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Yalova gezi rehberi…

Yalova’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Yalova Kent Müzesi

Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

2013 senesinde kurulmuş olan kent müzesi, Yalova Belediyesi ve Yalova Valiliği’nin ortak çalışmaları sayesinde hayata geçirilmiştir. Rekonstrüksiyon Projesi kapsamında müzeye çevrilmiş ve ziyarete sunulmuştur. Müze zemin ve giriş katı olmak üzere toplamda 2 kattan oluşmaktadır. En üst kat resmi kutlamalar ve sergi alanı olarak kullanılır. Müzede, Osmanlı İmparatorluğu dönemine dek uzanan şehrin tarihi bilgi, belge ve fotoğraflar yardımıyla ziyaretçilere aktarılmaktadır. Ayrıca müze içerisinde LCD ekranlar aracılığıyla 8 bin yıl öncesine dek uzanan ilk yerleşim izleri, şehrin tarihsel süreci, nüfus ve eğitim durumu, coğrafi yapısı, turizm ve sosyal yaşamı gibi unsurlar prodüksiyonlarla aktarılmıştır. Ayrıca Atatürk’e burada geniş bir yer ayrılmıştır. “Kentin Kaderini Değiştiren Önder” ve “Yalova Benim Kentimdir” başlıklı panolarla Atatürk’ün şehre donuşları ve miraslarına değinilmiştir. Müze içerisinde Kent Maketi, Yürüyen Köşk Maketi gibi çeşitli yapıların maketleri yer almaktadır. Müze şehir merkezinde yer almaktadır. Detaylı bilgi için bilgi@yalovakentmuzesi.gov.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Karaca Arboretumu

Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Karaca Ağaç Parkı olarak da bilinen Karaca Arboretumu, Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında yer alır. 1948 senesinde Hacı Halil Karaca tarafından kavaklık yapılması amacıyla alınan bölge, 1970 senesinde oğlu Hayretin Karaca’nın dünyanın dört bir yanında getirdiği bitkilerle süslenmiştir. Günümüzde arboretumun bulunduğu alan 13,5 hektarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. İçerisinde 7 bini aşkın bitki türü, varyete ve kültür formunda ağaç yer almaktadır. Ayrıca Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi farklı kıtalardan getirilmiş olan farklı ve ilginç bitki türleri de bulunmaktadır. Arboretum şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta, Samanlı Köyü içerisinde yer almaktadır. Yılın her döneminde ziyaret saatleri 10.00 – 12.00 ile 13.00 – 17.00 arası olup yalnızca rehberlerle gezilebilmektedir. Rehberli müze turu yaklaşık 45 dakika kadar sürecektir. Haftanın 7 günü açık olup ücretsiz şekilde giriş yapılabilmektedir.

Dipsiz Göl (Teşvikiye Gölü)

Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Çınarcık ilçesinin Teşvikiye beldesine bağlı Erikli Yaylası’nda yer alan Dipsiz Göl ya da bir diğer bilinen ismiyle Teşvikiye Gölü, şehrin tek doğal gölüdür. Krater göl niteliğinde olan bu göle Erikli Şelalesi’nden sonra virajlı yollar takip edilerek yaklaşık 10 dakikada ulaşılabilir. Yalova Kent Ormanı yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Gölün çevresi tamamen yeşillik alanlarla kaplıdır. Buralarda birçok insan özellikle de hata sonlarında piknik, kamp ve yürüyüş gibi aktivitelerle zaman geçirmektedir. Eğer doğayla iç içe yerlerde kamp yapmayı seviyorsanız gölün çevresine çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak burası tesisleşmenin olmadığı, tamamen doğal bir ortamdır. Bu nedenle tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza almalı ve mutlaka aydınlatma ekipmanı bulundurmalısınız. Çınarcık ilçesinde yer alan göl, Teşvike beldesinden yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Cevdet Aydın Parkı

Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Yaz akşamlarının vazgeçilmez dinlenme alanlarından olan Cevdet Aydın Parkı, şehir merkezinde Rüstem Paşa Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Park haftanın her günü ve saatinde açıktır. Genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği ve vakit geçirdiği alanlar arasındadır. Merkezi bir konumda yer aldığından çevresinde alışveriş yapılabilecek, yemek yenebilecek çok sayıda mekan bulunmaktadır. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp nefes almak isteyenler için ideal bir dinlenme alanıdır. Sahile oldukça yakın bir park olduğundan manzara ve doğası itibariyle de başarılıdır. Park içerisinde kafeler ve çay bahçeleri yer alır. Eğer şehir gezinizde biraz soluklanmak, doğayla vakit geçirmek istiyorsanız ulaşımın oldukça kolay olduğu bu parkı ziyaret edebilirsiniz.

Delmece Yaylası

Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Erikli Yaylası’ndan sonra şehirde görebileceğiniz bir diğer yayla Delmece Yaylası’dır. Büyük bir alandan oluşan bu yaylarda çam, meşe, kestane, ıhlamur gibi çeşitli ağaç türleri bulunur. Yaylanın çevresinde ise küçüklü büyüklü şelaleler ve de Dipsiz Göl bulunmaktadır. Dipsiz Göl yakınında bir içme su kaynağı bulunur ve buradan akan suyun şifalı su olduğu söylenir. Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında önemli bir yere sahiptir ve doğal güzellikleri, doğal yürüyüş parkurları ile dikkat çekmektedir. Çevreyi daha hızlı bir şekilde keşfe çıkmak için bisiklet de kullanabilirsiniz. Bisiklet sürmek için uygun alanları vardır. İstanbul’a da yakın bir konumda yer aldığından günübirlik olarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Siz de ıhlamur kokuları içerisinde, serin suların ve yemyeşil doğanın arasında vakit geçirmek ve dinlenmek istiyorsanız Delmece Yayla’sını gezip görebilirsiniz. Şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Bilecik ilinin Yenipazar ile İnhisar ilçeleri arasında bir bölgede bulunan Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, Yalova şehir merkezinden yaklaşık 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Bilecik ya da Yalova’yı gezecekler için ulaşımın hayli kolay olduğu bir noktadır. Bilecik şehir merkezinden ise 60 km mesafededir. Kanyonun uzunluğu 3 km adardır ve giriş kısmı 5 metrelik bir alandır. Kanyon duvarlarının yüksekliği 600 metreye kadar çıkmaktadır. Bu alanda 2 tane büyük şelale bulunur ve bu şelaleler 20 ve 25 metre yüksekliklerden akmaktadır. Bunların haricinde bölgede çok sayıda küçük şelale de bulunmaktadır. 2013 senesinde tabiat parkı ilan edilen bu bölge yaklaşık 260 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Sit alanı olması nedeniyle de doğal yapısı ve güzelliği korunmuştur. Girişler ücretli olsa da oldukça makul, sembolik ücretleri vardır.

İstihkamtepe Mesire Yeri

Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Elmalık ve Kirazlı köylerine oldukça yakın bir konumda bulunan İstihkamtepe Mesire ve Piknik Alanı, ormanlık bir alan içerisinde yer almaktadır. Oksijeni ve doğası itibariyle Yalova halkının yaz veya kış demeden sık sık gezip gördüğü yerler arasındadır. Gerek şehir merkezine gerekse de çevre köylere olan yakınlığıyla yerli ve yabancı turistlerin yamaç paraşütü, kamp ve piknik gibi amaçlarla tercih sebebi olmaktadır. Mesire alanında alışveriş yapabileceğiniz büfe tarzı yerler mevcuttur. Buna ek olarak masa ücreti alınmaktadır. Mangal yakmak isteyenler buradaki tesisten mangal kiralayabilirler. Mangalı yakıp ızgara teli ile vereceklerdir. Lavabo, mescit, çeşme gibi olanaklar da bulunur.

Bu içeriğimizde Yalova gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında öneriler sıralanmış ve detaylı bilgiler sunulmuştur. Yalova gezisi esnasında farklı yerler keşfetmek isteyenler bu içeriğimizi rehber olarak kabul edebilirler. Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri