Günübirlik GezilerYalova

İstanbul’a Yakın Günübirlik Turlar: Çınarcık, Yalova

Yalova - Çınarcık Gezilecek Yerler

Yayla turizmi, doğal güzellikleri ve kaplıcalarıyla her mevsim farklı seçenekler sunan Çınarcık, İstanbul’a yakın günübirlik turlar için tercih edilmektedir.

Çınarcık, Günübirlik Turlar İçin Cazip Fırsatlar Sunuyor

İlginizi çekebilir: Günübirlik Turlar: Kocaeli’nin Kandıra İlçesi

Yalova iline bağlı bir ilçe olan Çınarcık, Marmara kıyı şeridi üstündedir. Eski adı, “Temiz havası olan şehir” anlamında olan Kio’dur. İlçeye bağlı 4 köy ve 3 belde bulunmaktadır. Köyler: Çalıca Köyü, Kocadere Köyü, Şenköy, Ortaburun Köyü. Beldeler ise, Koru Beldesi, Esenköy Beldesi, Teşvikiye’dir.

Günübirlik turlar için uygun olan Çınarcık ilçesinde, Kocadere Burnu, Kalem Burnu, Paşa Limanı Burnu, Dikilitaş Burnu, Çalıvere Burnu, Mersin Burnu, Baba Burnu, Dermaz Burnu,  bulunmaktadır. Engerek Koyu ve Osman Uçuğu Koyu ilçenin önemli iki koyudur. Çınarcık ilçesinin batısı ve güneyi Teşvikiye Dağları ile çevrilidir.

günübirlik turlar

Kocadere, Koru, Ay Deresi, Çapana ve Teşvikiye önemli akarsularıdır. İstanbul’a feribotla bir saat 34 dakika mesafede olan Çınarcık’tan; Yenikapı, Kadıköy, Pendik, Kartal ve Bostancı’ya ulaşım vardır. Günübirlik turlar için tercih edilen Çınarcık’da ulaşım kolaydır. Yazları yoğun bir deniz trafiğine sahiptir. Bu nedenle yaz aylarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait deniz otobüsü de Çınarcık seferleri yapmaktadır.

Çınarcık’tan Bursa ve Yalova’ya karayolu ile ulaşım olmaktadır. İstanbul’a yakın günübirlik turlar içinde olan Çınarcık Yalova arasında ulaşım, minibüs ve belediye otobüsü ile yapılmaktadır. İlçede, balıkçı barınağı ve iskele bulunmaktadır. 1994 yılında ilki düzenlenen Altın Çınar Festivali her yıl geleneksel olarak yapılmaktadır. Çınarcık çok yoğun plajlara sahiptir ve Çınarcık kıyıları çakıl taşıyla kaplıdır. Yazları denizin sıcaklığı 22 ila 19 derece arasındadır.

Günübirlik turlar için tercih edilen Çınarcık’da gezilecek yerler şöyle: Erikli Yaylası, Delmece Yaylası, Hasanbaba Piknik Yeri, Su Düşen Şelalesi, Karlık Yaylası, Bülbül Deresi, Bonus Yürüyen Köşk.

Erikli Şelalesi, Delmece Yaylası’na çıkan yol üstünde bulunmaktadır. Erikli Şelalesi, dağ yürüyüşü, piknik ve kamp yapmak için uygundur.

günübirlik turlar
Erikli Şelalesi

Hasanbaba Piknik ve Mesire Yeri, Çınarcık sırtları üstünde bulunmaktadır. Geniş bir alana sahiptir. Ihlamur, meşe ve kestane ağaçları ile kaplıdır, denize nazırdır. Bu bölgede geyik koruma alanı, bulunmaktadır. Günübirlik turlar için uygun olan Hasanbaba piknik ve mesire alanında yeme-içme hizmeti veren bir restoran vardır.

Hasanbaba Piknik Yeri

Çınarcık, İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri Arasında Yer Alıyor

Esenköy-Çınarcık arası doğal plaj bölgesidir. Kum plaj olarak adlandırılan bu bölge İstanbul, Yalova ve Bursa’nın sayfiye yeridir. Çınarcık ilçesinde bulunan Delmece Yaylası parkuru sahip olduğu doğal güzellikler ile dikkat çekmektedir. Yayla 800 metre yüksekliktedir.

günübirlik turlar
Çınarcık, Esenköy Plajı

Doğa yürüyüşleri için uygun olan Erikli Deresi etrafında şelalelerde bulunmaktadır. 10 kilometre olan parkurda kamp alanları da bulunmaktadır. Sudüşen Şelalesi’ne giden yol doğa yürüyüşü için uygundur. Burası yerli ve yabancı turistler tarafından günübirlik turlar yapmak için çok ziyaret edilmektedir.

sudüşen şelalesi
Sudüşen Şelalesi

Delmece Yaylası, Çınarcık’ın en çok tanınan yaylalarındandır. Sahil kenarından 17 kilometre içeridedir. Delmece yayla alanı 400 dönümdür. Yaylada kestane, ıhlamur, meşe ve çam ağaçları bulunur. Çevresinde şelaleler ve Dipsiz Göl olarak tanınan derin bir krater gölü bulunmaktadır. Şifalı su, olarak bilinmekte olan içme su kaynağı da bulunur.

Delmece Yaylası

Günübirlik turlar için uygun olan Çınarcık’ta konaklama için pek çok tesis vardır. Fiyatlar her keseye uygundur. Pansiyonlar, apart daireler ve oteller bulunmaktadır. Ayrıca yaylalarda kamp yapma imkanı da mevcuttur.

Çınarcık termal kaplıcaları oldukça meşhurdur. Kaplıcalar, cilt, romatizma, bağırsak, kadın hastalıkları ve kalp ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çınarcık, deniz turizmi, yayla turizmi, doğal güzellikler ve kaplıcaları ile dört mevsim ziyaret edilmektedir.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri