Kamp TatilleriYalova

Karlık Yaylası Kamp Alanı: Eşsiz Doğal Güzellikler Arasında Kamp Tatili

Karlık Yaylası Nerede?

Yalova’nın doğal güzellikleri ile popüler Karlık Yaylası her mevsim gezilip görülebilecek bir alandır. Kış aylarında sular altında kalıp göl olurken yaz aylarında yemyeşil bir yaylaya dönüşmektedir. Şehrin gürültüsünden uzakta, temiz bir orman havası içerisinde kamp yapmak ya da sadece kafa dinlemek isteyenlerin şehirde ilk tercih ettiği noktalardan biridir. Alan oldukça bakir kalmıştır. Bu sayede de doğal güzelliğini daima korumaktadır. Siz de şehrin karmaşasından uzakta, sakin bir dinlence alanı arıyorsanız tercihiniz Karlık Yaylası Kamp Alanı olabilir. Peki Karlık Yaylası nerede yer alır, kamp olanakları nelerdir? İşte bu soruların yanıtı ve daha fazlası bu içeriğimizde GeziLinki okurlarıyla birlikte:

Karlık Yaylası’nda Kamp Yapmak

Karlık Yaylası Kamp Alanı

Yalova’da, doğanın kalbinde bir alan olan Karlık Yaylası mutlaka gidip görülmesi gereken bir yerdir. Çınarcık ilçesine bağlı bir bölgede yer alan yayla, tamamen yeşilliklerle ve ağaçlarla kaplıdır. Burada kamp yapmak için en ideal mevsimler ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kışın yayla adeta bir göle dönüştüğünden kamp yapmak pek de elverişli olmamaktadır. Fotoğraf çekmeyi seviyor ya da farklı yerler keşfetmekten hoşlanıyorsanız kış aylarında da buradan memnun kalabilirsiniz.

Karlık Yaylası Kamp Alanı

Karlık Yaylası Kamp Alanı tamamen bakir kalmış bir alandır. Burada herhangi bir tesis ya da yapılaşma bulunmamaktadır. Kamp yapmayı düşünenler tamamen kendi olanaklarını kullanmak durumundadır. Alanın hem çadır hem de karavan kampı için uygun olduğu söylenebilir. Ancak karavanla gelecekler için yayla yolu biraz zorlayıcı olabilir. Yollar asfalt değildir. Bu nedenle yüksek bir araçla gelmek doğru olacaktır.

Karlık Yaylası’nda kamp yapmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Tamamen ücretsiz bir alandır. Ayrıca yaylaya giriş veya çıkış saatleri de bulunmamaktadır. Peki kamp alanının olanakları nelerdir?

Karlık Yaylası Kamp Olanakları

Karlık Yaylası Kamp Alanı

Karlık Yaylası’nda kamp yapmayı düşünenler için alanın olanaklarını bilmek oldukça önemli olacaktır. Kamp alanının tamamen bakir bir bölgeden oluştuğu daha önceden belirtilmişti. Burada herhangi bir işletme ya da tesis bulunmamaktadır. Tuvalet, çeşme, elektrik, duş, market, büfe gibi olanaklar da bulunmamaktadır. Özellikle de bölgede elektriğin olmaması kamp severleri en zorlayıcı unsur olmaktadır. Eğer kamp deneyiminiz fazla yoksa burada kamp yapmak sizin için oldukça zor olabilir.

Karlık Yaylası Kamp Alanı

Burada konaklama alternatifleriniz çadır ve karavanlarla sınırlıdır. Herhangi bir kır evi, bungalov ev gibi yapılaşmalar da bulunmamaktadır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı alana gelmeden önce, Teşvikiye’den karşılayabilirsiniz. Peki Karlık Yaylası’nda kamp haricinde başka neler yapılabilir?

Karlık Yaylası’nda Neler Yapılabilir?

Karlık Yaylası Kamp Alanı

Karlık Yaylası yalnızca bir kamp alanı değil. Bu alan günübirlikçi piknikçiler tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir. Alanda kontrollü bir şekilde olmak şartıyla ateş yakmak serbest olduğundan mangal, semaver yakmak serbesttir. Karlık Yaylası’na gelerek sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilirsiniz.

Piknik haricinde bu alanda yürüyüş yapılabilecek çok sayıda uygun alan vardır. Eğer doğa yürüyüşü yapmayı seviyorsanız Karlık Yaylası oldukça güzel bir seçenek olacaktır. Rakımı 700 metrenin üzerinde olan bu yayla, eşsiz manzaralar sunmaktadır. Doğal güzelliklerle bezenmiş, bol oksijenli bir bölgede trekking için de uygun bir alternatif olacaktır.

Karlık Yaylası İçin Tavsiyeler

Karlık Yaylası Kamp Alanı

  • Yaylaya yazın gidecek olanlar yanlarında mutlaka sinek kovar bulundurmalıdır. Alan hem sulak hem de ağaçlık bir alan olduğundan sivrisinekler bir hayli fazladır.
  • Yayla içerisinde yabani hayvanlar olabilmektedir. Bu nedenle çadırınızın çevresinde ateş yakmalısınız. Issız bir bölge olduğundan güvenliğinize dikkat etmelisiniz.
  • Alanda özellikle de bahar ve kış aylarında birilerini görmek oldukça düşük ihtimallidir. Çok az kişi tarafından bilinen bir alan olduğundan her duruma hazırlıklı olarak gitmelisiniz.
  • Bahar aylarında bile geceleri çok soğuk olabilmektedir. Bu nedenle de yanınızda mutlaka battaniye veya kalın giysiler bulundurmalısınız.
  • Alanda çeşme yer almadığından su temini biraz sıkıntılıdır. Su için Delmece Yaylası’na inmek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle tedarikli gitmeniz daha doğru olacaktır.
  • Alanda herhangi bir güç kaynağı bulunmadığından pilli cihazlar götürmeniz doğru olacaktır. Powerbank ya da batarya mutlaka bulundurmalısınız.

Karlık Yaylası Nerede? Karlık Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Karlık Yaylası Kamp Alanı

Karlık Yaylası, şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Alana toplu taşımalar aracılığıyla ulaşım sağlanamamaktadır. Buraya gelecek olanlar, özel araçlarıyla gelmek durumunda kalacaklar. Yaylaya ulaşmak için öncelikle Çınarcık ilçesine gidilmeli ve Teşvikiye Köyü mevkii takip edilmelidir. Yol üzerinde Erikli Yaylası’nı görecek, Erikli Şelalesi’ni geçecek ve Dipsiz Göl güzergahında dümdüz ilerleyeceksiniz. Delmece Yaylası’na vardıktan sonra sağ taraftaki toprak yolu kullanmalı ve 3 km kadar ilerledikten sonra yaylaya ulaşım sağlayabileceksiniz. Harita uygulamaları sizi en fazla yayla yakınlarına kadar götüreceğinden yol tarifini ezberlemenizde fayda olacaktır.

Bu içeriğimizde Karlık Yaylası Kamp Alanı hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Siz de bu alanda kamp yapmak ya da sadece günübirlik olarak gezip görmek istiyorsanız bu içeriğimizi rehber niteliğinde kullanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri