Yalova

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı – Doğanın Ruhuna Yolculuk

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı Nerede?

Yalova’nın Çınarcık ilçesi sınırları içerisinde yer alan Erikli Şelalesi Tabiat Parkı, şehrin en çok ilgi duyulan doğal güzellikleri arasındadır. Şehrin hengamesinden uzaklaşmak, sakin bir ortamda dinlenmek ve doğanın tadını çıkarmak için güzel bir alternatif olarak görülebilir. Burada kamp yapabilmenin yanında pek çok doğa aktiviteleri de yapılabilmektedir. Tabiat parkının içerisinde görülmeye değer şelaleler, göller ve mağaralar da bulunmaktadır. Yalova geziniz esnasında kapsamlı bir doğa gezisi yapmayı planlıyorsanız burası güzel bir tercih olabilir. Peki Erikli Şelalesi Tabiat Parkı’nda ne yapılır, nerede yer alır, içerisindeki olanaklar nelerdir?

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Çınarcık’ın Teşvikiye beldesinde yer alan tabiat parkı yaklaşık 33 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Sakin ve huzurlu bir atmosferi vardır. Tabiat parkı ormanla iç içe bir alanda yer alır ve çeşitli bölgelerde şelaleler, dereler ve mağaralar bulunmaktadır. Genellikle burada kamp yapılır. Çadır kampı yapabilir ya da mesire alanlarında piknik vb. aktiviteler ile vakit geçirebilirsiniz.

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı’nda Kamp

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı

Doğa severlerin Erikli Şelalesi’nde yapmaktan en çok keyif aldığı aktivitelerden bir tanesi kamptır. Yalova’da da kamp yapılabilecek en güzel bölgeler arasında yer alır. Tabiat parkının yaklaşık 1000 çadırlık geniş bir alanı vardır. Yaklaşık 100 çadırlık ahşap platformları vardır. Dere kenarında yer alan bu ahşap platformlar üzerine çadır kurularak kamp yapılabilmektedir. Bu platformlar için rezervasyon yaptırılamamaktadır. Boş gördüğünüz alana direkt çadırınızı kurabilirsiniz. Alanın en olumsuz taraflarından biri şebekenin çekmemesidir. Nadir de olsa bazı yerlerde şebeke çekmektedir. Şebekenin çektiği yerlere göre yerinizi belirleyebilirsiniz. Kamp tesisinin ücretsiz olarak sunmuş olduğu Wi-Fi olanağı vardır. Buna ek olarak sıcak duş, tuvalet, bulaşık alanları da yer almaktadır.

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı

Kamp alanının en güzel yanlarından bir tanesi de aydınlatma sistemlerinin olmasıdır. Özellikle kamp deneyimi olmayanlar için güzel bir olanaktır. Alanda yer alan tesislerde odun, mangal gibi hizmetler de sunulmaktadır. İhtiyaç halinde buradan karşılayabilirsiniz. Bunun haricinde alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer, tabiat parkından 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Teşvikiye merkeze giderek birçok ihtiyacınızı temin edebilirsiniz.

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı’nda Piknik

Erikli Şelalesi

Tabiat parkı içerisinde piknik yapabileceğiniz özel yerler bulunmaktadır. Bu alanlarda mangal yakabilir, masaları ve sandalyeleri kullanabilirsiniz. Mesire alanına, günübirlikçi ziyaretçiler daha fazla talep göstermektedir. Kamp alanları ile mesire alanı arasında biraz mesafe vardır. Bu da kampçıların, günübirlikçilerin yaratmış olduğu yoğunluktan etkilenmemesini sağlamıştır. Dilerseniz mangalda ya da pişirme alanlarında kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayabilir, dilerseniz de tabiat parkı içerisinde yer alan restoranda yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı Gezilebilecek Yerler

Erikli Yaylası’na vardığınızda sizi ilk olarak Teşvikiye Kent Ormanı karşılayacaktır. Ardından Çifte Şelale, Küçük Dipsiz Göl, Büyük Dipsiz Göl gibi doğal güzellikler görünecektir.

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı

Çifte Şelale; görüntüsü itibariyle görülmeye fazlasıyla değecek bir yerdir. Oksijen patlaması yaşayabileceğiniz bu alanın yakınlarında da kamp ve piknik yapabilirsiniz. Burada çevreyi tepeden gören seyir terasları yer almaktadır. Seyir teraslarına çıkarak şelaleler ve gölleri izleyebilir, eşsiz fotoğraflar çekebilir ya da buz gibi suya girerek doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Küçük Dipsiz Göl ve Büyük Dipsiz Göl de kamp yapılabilecek alanlar arasındadır. Bu göller şehrin tek doğal gölleri olarak bilinmektedir. Krater gölleri olup oldukça derindir. Yüzmek tehlikelidir. Ancak göl çevresinde kamp ve piknik yapabilirsiniz.

Erikli Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde Teşvikiye beldesinde yer almaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık 30 km mesafede yer alır. Yalova’dan yola çıktığınızda Çınarcık mevkiinde ilerlemeli ve ardından Teşvikiye yolunu takip etmelisiniz. İlk olarak Erikli Yaylası’na daha sonra da Erikli Şelalesi’ne ulaşacaksınız. Özel araçlarıyla seyahat edecek olanlar için yol oldukça kolaydır ve büyük bir çoğunluğu da asfalt zeminden oluşmaktadır. Buna ek olarak alana toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşım sağlanabilmektedir. Yalova Çınarcık İskelesi’nden her gün saat 11.00 ile 13.00 arasında minibüsler tabiat parkına hareket etmektedir. Şelaleden toplu taşımalar ile dönecek için de dönüş saat 17.00’de, tabiat parkı yakınlarından olacaktır. İstanbul’dan gelecek olanlar için ise tabiat parkı ile İstanbul arası yaklaşık 80 kilometredir. Yenikapı istikametinden kolayca ulaşılabilir.

Erikli Şelalesi Tabiat Parkı Ücretleri

Tabiat parkı halka açık bir alandır ve dolayısıyla da girişler ücretsizdir. Ancak kamp ve piknik için ücretler alınmaktadır. Çadır başına alınan günlük ücret 35 TL’dir. Eğer ahşap platformlarda kamp yapmak isterseniz ekstra olarak 20 TL daha ödemeniz gerekecektir. Kamp ücretlerine elektrik, duş ve wc gibi ücretler dahildir. Eğer çadırınız yoksa tesisten çadır kiralayabilirsiniz. Günlük çadır kiralama ücreti ise 50 TL’dir. Kesin ve güncel bilgiler için 0 544 353 12 29 numaralı telefonla iletişime geçebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Erikli Şelalesi Tabiat Parkı’na dair merak edilen birçok detay verilmiştir. Tabiat parkına gitmeyi düşünenler için bu içeriğimiz rehber niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri