MarmaraYalovaYurtiçi Gezilerimiz

Çiftlikköy Gezilecek Yerler: Denize Sıfır Bir Gezi Rotası

Çiftlikköy Gezi Rehberi

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesi, denize sıfır bir konumda yer alır ve kıyılarıyla, doğal güzellikleriyle ön plana çıkmıştır. Şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alır. Çiftlikköy, konumu gereği hem diğer ilçelere hem de şehir merkezine ulaşımı kolaydır. Yalova’nın en gelişmiş ilçelerinden biridir. Çünkü birçok sanayi kuruluşu burada yer almaktadır. Yaz aylarında turistik faaliyetler sebebiyle ilçenin nüfusu artış göstermektedir. Özellikle de plajlarına olan ilgi büyüktür. Çiftlikköy gezilecek yerler içerisinde doğal güzellikler, tarihi yapılar, turistik bölgeler ve plajlar yer almaktadır. Çiftlikköy geziniz esnasında işinize yarayabilecek bilgiler bu içeriğimizde yer almaktadır.

Çiftlikköy Tarihi

1097 tarihinde 1. Haçlı Seferleri esnasında Latin Silahlı Kuvvetleri’nin bir bölümü buradan geçmiştir. 93 Rus Harbi’nden sonra Bulgaristan’ın Şumlu kasabasından gelenler ve 1923 senesinde Kafkasya’dan göç eden topluluklar buraya yerleşmiştir. Bölgede Helenopolis’in kalıntıları hala durmaktadır. Helenopolis şehri, Romalı baş Konstantin’in annesi Helena’nın çocuğunu dünyaya getirdiği ve onun adının verildiği yer olarak önemli bir konuma sahip olmuştur. Çiftlikköy’ün adı 1932 senesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir. Eski adı “Kadı Çiftliği” olan bölge 1995 senesinde yerel statüye kavuşmuştur.

Çiftlikköy’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Karakilise

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Çiftlikköy gezilecek yerler içerisinde tarihi yerlerden biri olan Karakilise, şehir merkezinden yaklaşık 3 km uzaklıkta Sahil Mahallesi’nde yer alır. Karakilise’nin milattan sonra 6. yüzyılda hamam olarak, 8 ve 9. yüzyılda ise kilise olarak kullanıldığı kabul edilmektedir. Bir başka kaynaklarda ise yapının Roma dönemine ait bir su mimarisi olduğu ve Bizans döneminde kilise haline getirildiği ifade edilmektedir. Bazı kayıtlarda adı “Karanlık Kilise” olarak da geçmektedir. Günümüze kadar ulaşmıştır ancak oldukça tahrip olmuş bir haldedir. Kilise duvarları üzerinde birçok figür ve işlemeler yer aldığı tahmin edilse de şu an bu figürler görünemez bir haldedir. Burada yıllar öncesinde kazı çalışmaları yapılmıştır ve elde edilen eserler İstanbul Müzesi’ne götürülerek orada sergilenmiştir. Eğer farklı tarihi yapılar görmeyi seviyor ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Karakilise, Çiftlikköy’de gezebileceğiniz en uygun yerlerden biri olacaktır.

Taşköprü

Burası, Çiftlikköy’ün Taşköprü beldesinde yer alan tarihi bir köprüdür. Köprünün yapım senesi hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte kim tarafından yaptırıldığı da bilinmemektedir. Ancak çeşitli araştırmalar neticesinde yaklaşık 400 senelik bir geçmişinin olduğu tahmin edilmektedir. Taşköprü Köyü’ndeki dere üzerine inşa edilmiş ve 1993 senesinde tescillenmiştir.

Kabarlı Camii – Muratağa Camii

Tarihi oldukça eskilere dayanan bu cami Kabaklı Köyü sınırlarında yer almaktadır. Cami girişinde sonradan eklenildiği düşünülen bir kitabe yer almaktadır. Kitabede, caminin yapım tarihi 1897 olarak geçmektedir. Dikdörtgen yapılı bir plana sahip olup mermerler ile kaplanmıştır. Tavanı ise tamamen ahşaptır. Son cemaat bölümü daha sonradan eklenmiştir. Günümüzde ibadete açık olan bu cami, Çiftlikköy gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Çiftlikköy Sahili

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Yalova Sahili olarak da bilinen Çiftlikköy Sahili, şehrin en canlı yerlerinden biridir. Sahil boyunca mağazalar, kafeler ve restoranlar sıralanmıştır. Sahil şeridi oldukça keyifli bir yürüyüş yoluna sahiptir. Bahar ve yaz aylarında derenin üzerinden geçeceğiniz köprüde birçok insanın sıralandığını ve oltalarıyla balık tuttuğunu görebilirsiniz. Burası oldukça ideal bir yürüyüş rotasıdır. Çünkü her türlü araçlar ve bisikletlerin girişine yasaktır. Özellikle yaz akşamlarında çocuklu ailelerin burada vakit geçirdiği bilinmektedir. Siz de şehri keşfederken bir yandan burada yer alan kafelerde soluklanabilir, bir şeyler içebilirsiniz.

Çiftlikköy Plajı

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

Sahil Mahallesi’nde yer alan Çiftlikköy Plajı deniz kenarı boyunca uzanmaktadır. Yalova şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan bu plaj, yaz mevsimlerinde denizin tadını çıkarmak isteyen yüzlerce insan tarafından ilgiyle karşılanıyor. Bir halk plajı olan sahil şeridinin çevresindeki tesisleşme yeterli düzeydedir. Kafeler, alışveriş yerleri barlar bulunmaktadır. Buna ek olarak plajda voleybol sahası, çocuklar için oyun alanları ve büfeler de yer almaktadır. Şezlong ve şemsiye gibi olanaklar ücretsizdir. Bu plajın bir iyi tarafı da Engelsiz Plaj olmasıdır. Engelli bireyler için özel olarak hizmet veren ayrı bir bölümü bulunmaktadır. Özel yapım engelli tuvaletleri ve rampalarla engelli bireyler burada rahatlıkla vakit geçirebilir. Plaja giriş ücretsizdir.

Çiftlikköy Yeme İçme

Yalova sokak lezzetleri

İlçede yeme içme mekanlarının sayısı ve niteliği oldukça tatmin edici bir düzeydedir. Burada şehre özgü yöresel ve sokak lezzetlerine kolaylıkla ulaşabilir ve deneyebilirsiniz. Sahil çevresinde yer alan balık restoranlarında balık yemeniz tavsiye edilir. Buna ek olarak Yalova sütlüsü ve ıslama köfte de denenebilecek lezzetler arasındadır.

Çiftlikköy Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz pansiyonlar, günübirlik kiralayabileceğiniz daireler, bungalov evler, butik ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır.

Çiftlikköy Ulaşım – Çiftlikköy Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 4 kilometredir. Buna ek olarak Altınova; Bursa’ya 70 km, İstanbul’a 55 km, Kocaeli’ne 80 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Çiftlikköy gezilecek yerler hakkında öneriler sunulmuştur. Siz de Yalova’yı keşfetmek istiyorsanız Çiftlikköy’ü de gezip görebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Misi Köy

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri