Yalova

Altınova’da Gezilecek Yerler: Doğal Güzellikler, Plajlar ve Daha Fazlası

Yalova Altınova Gezi Rehberi

Yalova’nın köklü geçmişiyle ön plana çıkan Altınova, tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Önceleri Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine bağlı bir köyken 1995 senesinde ilçe statüsü kazanmış ve Yalova’ya bağlanmıştır. Yalova’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olmuştur. Altınova’da gezilecek yerler bir hayli fazladır. İlçe sınırlarında çok sayıda tarihi mekan, doğal güzellik ve plajlar bulunmaktadır. Siz de Yalova’da farklı yerler görüp keşfetmek istiyorsanız Altınova’yı tercih edebilirsiniz. İşte Altınova gezi rehberi…

Altınova Tarihi

İlçe 1929 senesinde Bulgaristan’ın Rusçuk bölgesinden göç eden yaklaşık 40 aile tarafından Altunizade Çiftliğini satın almasıyla kurulmuştur. 1930 senesinde Altınova, Karamürsel’e bağlı bir köy iken 1987 senesinde belediye olmuş ve 1995 senesinde ise ilçe olmuştur.

Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova, İzmit Körfezi’nin en dar bölgesinde yer almaktadır ve E-5 karayolu ile antik hac ve ticaret yolunun kesiştiği alanda kalmıştır. Sahil kenarında, denize sıfır bir konumu vardır. Toprakları oldukça verimli ve bereketlidir. En önemli akarsuyu Yalakdere olarak bilinmektedir. Karadeniz ve Akdeniz arasındaki en işlek geçiş sahasıdır. Bu yönüyle de farklı iklim özellikleri taşımaktadır. Yazları sıcak ve kurak geçerken kışlar ılık ve yağışlıdır.

Altınova’da Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Hersek Lagünü ve Gölü

Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da gezilecek yerler içerisinde bir doğal güzellik olan Hersek Lagünü ve Gölü, Hersek köyünün doğusunda yer almaktadır. 1994 senesinde Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile hayata geçirilmiş bir sulak alandır. Balık ve kuş türlerinin, su bitkilerinin geleceği açısından öneli bir yere sahiptir. 1. Derece Doğal Sit Alanı’dır. Koruma altına alınmış olan bu alanı göçmen kuşları konaklamak için kullanırlar. Gölün etrafında kamp yerleri, mesire alanları, halka açık sosyal tesis gibi mekanlar bulunmaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alır. 19 Mayıs Caddesi, Şehit Muhammet Kara Osmanoğlu Caddesi ve Stadyum Caddesi gibi güzergahları kullanarak özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Girişler ücretsizdir.

Geyikdere

Altınova’ya bağlı bir köy olan Geyikdere ilçe merkezinden yaklaşık 6 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin en yüksek tepelerinden biri olarak bilinir. Ziyaretçilerine harika doğal manzaralar sunmaktadır. Çam ağaçlarıyla çevrelenmiş olan bu alanda İzmit Körfezi’nin eşsiz manzarasını izleyebilir ve kuş sesleriyle huzur bulabilirsiniz. Geyikdere’de piknik için uygun alanlar da bulunmaktadır. Altınova yakınlarında piknik yapmak ya da doğa yürüyüşlerine çıkmak istiyorsanız burası doğru bir tercih olabilir. Alana girişler ücretsizdir.

Dilburnu Deniz Feneri Müzesi

Altınova’da gezilecek yerler içerisinde tarihi bir yer olan Dilburnu Deniz Feneri Müzesi, tuğla örgülerden inşa edilmiş bir yapıdır. 1863 senesinde Fransızlar tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Günümüze kadar birkaç kez yıkılmış ve restore edilmiştir. Yaklaşık 9 metre kadar bir yüksekliği vardır. Müzede mimari yapının tarihi, deniz fenerinin çalışma mekanizmaları objeler yardımıyla aktarılmaktadır.

Altınova’da Denize Girilebilecek Yerler – Altınova Plajları

Hersek Kadınlar Plajı

Altınova ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan bu plaj yalnızca kadınlara özel olarak hizmet vermektedir. Sahil şeridi tamamen ince kumludur. Güneşlenebileceğiniz şezlonglar yer alır. Denizi sığ bir yapıdadır. Duş kabinleri, WC, cankurtaran, güvenlik gibi olanaklar bulunmaktadır. Genellikle yabancı turistlerin şehirde tercih ettikleri plajlar arasındadır. Girişler ücretli olup 10 TL kadar bir ücreti vardır.

Hersek Halk Plajı

Yalova’da denize girilebilecek yerler

Kadınlar plajına oldukça yakın bir konumda yer alır. Plajın uzunluğu yaklaşık 2 kilometredir. Denizi çocuklu aileler ve amatör yüzücüler için uygundur. Plaj içerisinde kafeterya ve büfeler yer alır. Dışarıdan yiyecek – içecek getirilmesi yasaktır. Plajın çevresinde mesire alanları da bulunmaktadır. Buna ek olarak duş, şezlong, wc gibi olanaklar yer alır. Giriş ücreti 10 TL’dir.

Kaytazdere Belediyesi Halk Plajı

Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova ilçe merkezinden 2 km uzaklıkta yer alıp mavi bayraklı bir plajdır. Sahil şeridi yaklaşık 200 metredir ve tamamen ince kumlardan oluşmaktadır. Şezlong, cankurtaran, wc ve duş gibi olanaklar bulunur. Şezlong ve şemsiye kiralama ücretleri 20 TL’dir. Girişler ücretsizdir.

Altınova Yeme İçme

Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’nın balık restoranları oldukça popülerdir. Sahil şeridi boyunca balık restoranları sıralanmıştır. Burada deniz mahsullerini deneyebilirsiniz. Buna ek olarak midye dolmaları da oldukça meşhurdur.

Altınova Konaklama

Altınova’da konaklayabileceğiniz çok sayıda konaklama tesisi yer almaktadır. Tesisler her kesime ve her bütçeye hitap edebilecek bir yapıdadır. 5 yıldızlı oteller de dahil olmak üzere çok çeşitli alternatiflere sahiptir.

Altınova Ulaşım – Altınova’ya Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20 kilometredir. Buna ek olarak Altınova; Bursa’ya 90 km, İstanbul’a 75 km, Kocaeli’ne 60 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Yalova’nın en güzel ilçelerinden olan Altınova hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Altınova’yı keşfetmek isteyenler için bu içerik bir rehber niteliği taşımaktadır. Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri