Kocaeli

İzmit Gezilecek Yerler – İzmit’in En Güzel Yerleri

İzmit'te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler - İzmit Gezi Rehberi

Kocaeli’nin merkez ilçesi olan İzmit, Marmara Bölgesi’nin Çatalca – Kocaeli bölümünde bulunmaktadır. Her ne kadar şehrin bir ilçesi olsa da şehre Kocaeli demek yerine İzmit de denilmektedir. Çünkü eskiden bu bölgenin adı İzmit olarak kullanılmış ve daha sonra Kocaeli olarak değiştirilmiştir. İzmit adını yaşatmak amacıyla da şehrin kuzeyindeki bölgede kurulan yeni bir ilçeye İzmit adı verilmiştir. Kocaeli’nde gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak İzmit gelir. Çünkü hem oldukça merkezi bir konumda yer alır hem de gezilebilecek yerler açısından pek çok alternatif sunmaktadır. İzmit gezilecek yerler arayışında olanlar için birçok seçenek bulunur. İşte GeziLinki okurları için özenle hazırlanmış İzmit’in en güzel yerleri ve İzmit’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

İzmit Tarihi

Tarih boyunca İzmit’te Bithinya Krallığı, Traklar, Astakoslar, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetler yaşamıştır. Tarihi ve kültürel geçmişine bakıldığında zengin bir mirasa sahip olduğu anlaşılmaktadır. Kocaeli ve çevresinin Türklerin egemenliğine geçmesi 1078 yılında gerçekleşmiştir. 1337 senesinde Haçlılar tarafından işgal edilse de Akçakoca tarafından tekrar fethedilerek Türk topraklarına kesin olarak katılmıştır. Bölgenin en parlak dönemi ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmıştır. Bu dönemde İstanbul – İzmit arasında işleyen bir demiryolu inşa edilmiş ve böylelikle bölgedeki sosyal yaşam canlanmıştır.

İzmit’te Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Beşkayalar Tabiat Parkı

İzmit gezilecek yerler

Yeşilliklerle kaplı tabiat parkı hem Kocaeli’nden hem de çevre illerden birçok tatil severin uğrak yerleri arasındadır. Burası doğası itibariyle İzmit’te görebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Vadi içerisinde yer alan bu tabiat parkı trekking severler için birçok rota sunmaktadır. Kış aylarında karlı günlerde trekking kafileleri buraya sıklıkla gelmektedir. Ancak bir rehberle gidilmesi doğru olacaktır çünkü çığ düşme tehlikesi olan birkaç yeri bulunmaktadır. Ormanlık alanı bir hayli büyüktür. Orman içerisinde kamp yapabileceğiniz uygun yerler de vardır. Tabiat parkının içerisinde 2 küçük mağara, sosyal tesis, yeme içme alanları, lavabo, mescit, soyunma kabini gibi olanaklar bulunmaktadır. İzmit’e yaklaşık 27 km uzaklıkta yer alır. Girişler ücretsizdir.

SEKA Park

İzmit gezilecek yerler

İzmit gezilecek yerler içerisinde belki de en bilindik yerlerden biri SEKA Park’tır. Kozluk Mahallesi’nde bulunan park 550 dönümlük devasa bir arazi üzerinde yer almaktadır. Yeşil alanlar bakımından bir hayli zengin olan park içerisinde yapılabilecek aktiviteler oldukça çeşitlidir. Park içerisinde kilometrelerce uzunluktaki bisiklet ve yürüyüş parkurları, birçok yeme ve içme mekanı, oteller, futbol sahası, tenis kortları, tırmanış duvarları, oyun parkları bulunmaktadır. Bisiklet kiralamak isteyenlerin Kent Kart sahibi olması gerekecektir. Bu kart şehir içi ulaşım ve aktiviteler için kullanılmaktadır Kocaeli’nin en büyük sosyal tesisi olan SEKA Park mutlaka gezip görmeniz gereken bir alandır. İzmit merkezden yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alır.

Ali Efendi Konağı

İzmit gezilecek yerler

İzmit’te yer alan bir diğer gezebileceğiniz yer ise Ali Efendi Konağı’dır. 1774 senesinde inşa edilmiş olan bu tarihi konak içerisinde etnografik eserler sergilenmektedir. Konağın giriş bölümünde Kandıra bezi dokuma aletleri bulunmaktadır. Kocaeli’nin günlük hayatını yansıtan yöresel kıyafetler, balmumu heykellerinin üzerinde sergilenmektedir Konak ayrıca çeşitli kurs ve etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde yerel halkın kadınları burada el işi ve dokuma kurslarına katılım göstermektedir. Yüksek bir tepe üzerinde yer alan yapının muhteşem bir körfez manzarası vardır. Girişler ücretsizdir.

Kartepe Kayak Merkezi

İzmit gezilecek yerler

İzmit gezilecek yerler içerisinde olmazsa olmazlardan bir tanesi de Kartepe Kayak Merkezi’dir. Deniz seviyesinden yaklaşık 1600 metre yükseklikte bulunan bu tepede kasım ayının ortalarından itibaren karla kaplanmaktadır. Nisan ayının sonlarına kadar kar bu tepeden kalkmaz ve yer yer 3 metreye kadar da çıkar. Kayak merkezi içerisinde çok sayıda konaklama tesisleri, sosyal tesisler, barlar, bulunmaktadır. 42 kilometrelik pist alanıyla da ülkemizin sayılı kayak merkezlerinden biridir. Burada günübirlik de olsa çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sevindikli Göleti

İzmit gezilecek yerler

İzmitlilerin piknik için tercih ettiği yerlerden biri Sevindikli Göleti’dir. Burası hafta sonlarında bir hayli kalabalık olabilmektedir. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte gelerek göl kenarında piknik yapabilir, kamp atabilirsiniz. Buradan Sapanca Gölü de oldukça net bir şekilde görülmektedir. İzmit Körfezi’nde yer alan gölete yalnızca özel araçlarla ulaşım sağlanabilir. İzmit merkezden yaklaşık 26 km uzaklıktadır. Girişler ücretsizdir.

İzmit Yeme İçme

İzmit’te yeme içme denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerin başında İzmit köftesi yer alır. Şehirde İzmit köftesini yiyebileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Bununla birlikte deneyebileceğiniz diğer lezzetler pişmaniye, cızlama, mancarlı pide, ciğceli kavurma ve umaç çorbasıdır.

İzmit Konaklama

İzmit gezilecek yerler

İzmit’te geceyi geçirebileceğiniz çok sayıda konaklama tesisi bulunur. Bu tesisler 5 yıldızlı otellerden başlayarak pansiyonlara kadar devam eder. Her bütçeye hitap edebilecek konaklama alternatifleri sunar.

İzmit Ulaşım – İzmit’e Nasıl Gidilir?

Kocaeli şehir merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alan İzmit; İstanbul’a 101 km, Bursa’ya 130 km ve Yalova’ya ise 65 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde İzmit gezilecek yerler ve İzmit Gezi Rehberi hakkında işe yarayabilecek birçok bilgi sunulmuştur. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri