Aktiviteli Tatiller

Kocaeli Beşkayalar-Yuvacık Trekking Parkuru

Beşkayalar Yuvacık Gezi Rehberi

Beşkayalar-Yuvacık Trekking, Beşkayalar Tabiat Parkı içinden devam ederek Yuvacık Barajı’nda son bulur. 12 kilometrelik bir güzergahı kapsamaktadır.

Beşkayalar-Yuvacık Trekking Hakkında

İlginizi çekebilir: Menekşe Yaylası & Başiskele Trekking Turu

Kocaeli il sınırları içinde yer alan Beşkayalar, vadi boylarında bulunan zengin bir çeşitliliğe sahip bitki örtüsü ve güzel manzarası ile size keyifli bir Beşkayalar-Yuvacık Trekking yaşatır.

Ankara, İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nin orta yerinde yer alır. Bu yürüyüş parkuru hafta sonları gruplar halinde trekking yapmak isteyenlerin akınına uğrar. Doğa Turizmi kapsamında yer alan trekking, bu bölgede nefis bir manzara eşliğinde yapılır.

Beşkayalar-Yuvacık Trekking

Beşkayalar-Yuvacık Trekking Kocaeli sınırları içinde en çok yürünen ve en kolay trekking parkurlarından birisidir. Aynı zamanda doğal güzelliği, bol su kaynakları ile dağ yürüyüşüne yeni başlayanlar için ilk adres olmaktadır.

Beşkayalar’a Ulaşım

Kocaeli il sınırları içinde yer alır. Beşkayalar Yuvacık Trekking yapmak için buraya ulaşım çok kolaydır. Toplu taşıma araçları ya da özel aracınızla yürüyüş güzergahına ulaşabilirsiniz. Kocaeli merkezden minibüs ya da otobüslerle kolayca gelebilirsiniz.

Bölge olarak Adapazarı Bölge Müdürlüğü, Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü Servetiye karşı, Servetiye Camii Düzü Köyü Mevkii’nde bulunur.

Doğa sporları içinde olan Beşkayalar Yuvacık Trekking parkuru İzmit’e 26 kilometre mesafe uzaklıktadır. İzmit TEM otoyolunun batı çıkışından çıkılarak Bursa istikametine gidilir. Yuvacık Beldesine gelindiğinde köye doğru dönülür. Yuvacık Barajı geçildikten sonra Servetiye Camii Köyü’ne varılır.

Ulaşımı sağlayan yolun bir bölümü asfalt, bir bölümü staıbilize durumdadır. İstanbul’a 116 kilometre, Bursa’ya 140 kilometre, Adapazarı’na 60 kilometre, İznik’e 25 ila 30 kilometre uzaklıktadır.

Beşkayalar-Yuvacık Trekking Güzergah Bilgileri

Kocaeli’nin doğa yürüyüş parkurları içinde en bilineni olan Beşkayalar-Yuvacık Trekking sağlıklı her insanın kolaylıkla yürüyeceği bir parkurdur. Bunun yanı sıra coğrafyanın çekiciliği de buranın tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

Bu trekking güzergahı yürüyüş mesafesi olarak yaklaşık 12 kilometredir. Yürüyüş süresi 4 saat kadardır. Zorluk derecesi olmayan doğa yürüyüşü son derece kolaydır. Parkur boyunca su geçişi yoktur. 

Beşkayalar-Yuvacık Trekking dört mevsim yapılabilir. Ancak en ideali kış mevsimi dışındaki dönemlerdir. Zira kış mevsiminde yukarıdan gelen erimiş kar ya da yağmur suları sele neden olmuş ve yolu kapamış olabilir.

Yürüyüş güzergahında pek çok noktada temiz su kaynağı bulunur. Bitki örtüsü; ormanlık alan, kayın, gürgen ve çam ağaçlarından oluşur. Rota önce dik bir inişe sahiptir. Servetiye Camii Köyü’nün alt mahallesindeki köprüden sonra düz ilerler.

Beşkayalar-Yuvacık Trekking

Beşkayalar-Yuvacık Trekking Aytepe merkeze 25 kilometre uzaklıktadır. Deniz seviyesinden bin metre yüksektedir. Kocaeli ve Marmara Bölgesi’nin dağ yürüyüşü merkezidir.

Pek çok insan bu yürüyüş parkurunda sorunsuz yürüyebilir. Yürüyüşe köy içinden ya da ormanlık alandan başlanabilir. Yarım saatlik bir inişin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin su deposuna varılıyor. Bu bölgeye soğuk su deniyor.

Burada uygun ekipmanlarla içine girebileceğiniz Veysel Candan Mağarası da bulunuyor. Bu parkurun çok fazla iniş çıkışı bulunmuyor. Eski bir toprak yoldan kanyon içine girerek devam ediyor. Bu rota Kirazdere ve Soğukdere’ye paralel ilerliyor.

Yuvacık Barajı’nın su toplanma seviyesine yakın olan tarihi kemer köprü yürüyüş pankurunun sona erdiği yer olarak tespit edilmiş. Parkurun sonunda alabalık çiftlikleri bulunmaktadır. Buralarda balık yenmesi tavsiye edilir. Bitim yerinde çalışır durumda tarihi su değirmeni de bulunuyor.

Önemli diğer bir noktada bu parkur Beşkayalar Tabiat Parkı içinden geçmektedir. Ve parka giriş ücretlidir. Bu parkur doğa yürüyüşlerine yeni başlayanlar için öncelikle tercih edilmelidir. Her yaş grubunun yürüyebileceği kolaylıktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri