Aktiviteli Tatiller

En İyi Trekking Rotaları: Frig Vadisi

Frig Vadisi’nde Trekking

Her mevsimde yapılabilen en güzel aktivitelerden biri trekkingtir. Türkiye’de trekking yapılabilecek çok güzel rotalar vardır. Bu rotaların bazıları birkaç saat, bazıları birkaç hafta, bazılarıysa birkaç ay sürebilmektedir. Frig Vadisi’nde trekking de aylarca sürebilecek bir uzunluğa sahiptir. Burası her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin gezi rehberlerinde kendine yer almaktadır. Türkiye’nin en iyi trekking rotaları arasında yer alan Frig Vadisi nerededir? Trekking için elverişli bir ortama sahip midir? İşte GeziLinki Frig Vadisi trekking rehberi sizlerle:

Frig Vadisi’nde Trekking

en iyi trekking rotaları

Frig Vadisi ülkemizin en güzel bisiklet ve trekking parkurlarından biridir. Buranın toplam uzunluğu yaklaşık 510 km’dir. Rota oldukça uzundur ancak tüm yol boyunca yolculuğu eğlenceli ve güvenli hale getirecek tabelalar bulunmaktadır. Rotanın tamamını yürümek 3-4 haftanızı alacaktır. Tüm rotayı yürüme gibi bir planınız varsa güzel bir planlama ile başlayabilirsiniz. Rotanın tamamını yürümeyecek olsanız bile Frig Vadisi’nin tüm güzelliklerini keşfetmek için en az 3 gününüzü ayırmanızda yarar vardır. Çoğu insan burayı arabayla gezmekte ancak bu şekilde gezmek trekkinge oranla çok daha tekdüze ve keyifsiz bir eylem olacaktır.

Frig Vadisi’ne trekking amaçlı gidecek olanlar yılın her mevsiminde gidebilirler. Kışın karlar altında bile oldukça keyifli olacaktır. Ancak yine de daha elverişli şartlarda trekking yapmak isteyenler mayıs – ekim ayları arasında gidebilirler. Çünkü burası yazın akşam saatlerinde bile oldukça soğuk olabilmektedir. Yaz aylarında gidecek olanlar da yanlarına mutlaka kalın giysi ve örtüler almalıdır.

Frig Vadisi’nde Konaklama

en iyi trekking rotaları

Türkiye’de yer alan en iyi trekking rotaları arasında özel bir yere sahip olan Frig Vadisi’nde geceyi geçirecek olanlar için konaklama sorun olmayacaktır. Frig Vadisi’ne geziye gelenler genellikle burada Midashan’da kalmayı tercih etmektedir. Zaten çevredeki kısıtlı birkaç işletmeden biridir. Midashan içerisinde taş odalar, ranzalı odalar, key evleri ve kamp yerleri bulunmaktadır. Frig Vadisi içerisinde doğayla bütünleşmiş halde vakit geçirmek isteyenler için burası doğru bir seçenektir. Ayrıca Midashan içerisinde; restoran, duş, tuvalet, elektrik gibi çeşitli olanaklar da mevcuttur.

Frig Vadisi’ne gelenlerin büyük bir çoğunluğu trekking amaçlı gelse de burada kamp faaliyetleri de bir hayli yaygındır. Ancak kamp esnasında çevreyi ve köyleri rahatsız etmemek önemlidir. Aksi halde herhangi bir şikayet durumunda kampınız yarıda kesilebilir.

Frig Vadisi’nde Gezilecek Yerler

en iyi trekking rotaları

Frig Vadisi en iyi trekking rotaları arasındadır ve çevresinde gezilip görülecek yerler bakımından da zengin seçeneklere sahiptir. Frigya ziyaretinizde görebileceğiniz yerler; Kümbet Asar Kale, Aslanlı Mabet, Ballık Kale, Kümbet Gerdekkaya, Yapıldak Asar Kaya, Pişmişkale, Köhnüş Kale, Midas Anıtı, Demirli Kale, Çukurca Kale, Yılanlıtaş, Üçler Kaya, Aslantaş, Avdalaz Kalesi, Kırk Merdiven Kale, Nallı Kaya, Döğer Asar Kaya, Ayazini Kilisesi, Delik Taş, Fındık Asar Kaya, Doğuluşah Kalesi şeklinde sıralanabilir.

Frig Vadisi Nerede? Frig Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar şehirlerinin sınırları içerisinde kalan ve geniş bir bölgeye yayılmış olan Frig Vadisi’ne ulaşım kolaydır. Frig Vadisi; Eskişehir’den 59 km, Ankara’dan 297 km, İstanbul’dan 292 km, Kütahya’dan 27 km ve Afyonkarahisar’dan ise 121 km uzaklıkta yer almaktadır. Afyonkarahisar ve Eskişehir otogarlarından Frig Vadisi’ne direkt olarak giden otobüsler vardır. Ayrıca Kütahya şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri de Frig Vadisi’ne ulaşım sağlamaktadır.

Bu içeriğimizde en iyi trekking rotaları arasında yer alan Frig Vadisi hakkında bilgi verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri