EskişehirYurtiçi Gezilerimiz

Eskişehir Gezilecek Yerler – Eskişehir’de Ne Yapılır?

Eskişehir Gezi Rehberi

İç Anadolu bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Eskişehir, modern ve turistik mekanlarıyla adından sıkça söz ettirir hale gelmiştir. İç Anadolu’da Ankara ile birlikte en gezilesi yerlerden olan Eskişehir’de çok sayıda gezilecek tarihi ve turistik mekân bulunmaktadır. Ailenizle ya da sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir kaçamak düşünüyorsanız Eskişehir son derece ideal olacaktır. Eskişehir’de gezilip görülecek yerler olarak birçok mekân sıralamak mümkündür. İşte GeziLinki okurlarına özel Eskişehir gezilecek yerler rehberi:

Odunpazarı

Odunpazarı Modern Müze

Eskişehir’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı aynı zamanda şehrin en turistik mekanıdır. Her ne kadar şehre ilk kez gelenlerin ilk uğrak yerlerinden biri olsa da kalabalık bir ortamı yoktur. Tarihi sokakları ve otantik kafeleriyle son derece huzurlu, dingin bir atmosferi vardır. Odunpazarı içerisinde gezilip görülebilecek çok sayıda mekân bulunmaktadır. Bu yerler; Tarihi Odunpazarı Evleri, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Lületaşı Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Odunpazarı Modern Müze olarak sayılabilir. Ancak Odunpazarı’nda gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir. Odunpazarı’na yolunuz düştüğünde oldukça verimli bir gezi deneyimi yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan bu bölge oldukça merkezi bir konumdadır. Şehrin birçok yerinden buraya toplu taşımalar aracılığıyla ulaşmak mümkündür.

Kentpark Plajı

Eskişehir Gezilecek Yerler

Ülkemizin ilk yapay plajı olan Kentpark Plajı, Eskişehir’in en popüler yerlerinden biridir. Eskişehir gezilecek yerler arasında da oldukça popülerdir.  Plaj, gerçek deniz kumları kullanılarak yapılmıştır. Yapay denizin içine ise mermerler döşenmiştir. İçerisinde 15 adet soyunma kabini, çok sayıda şezlong ve cankurtaran kuleleri yer almaktadır. Plajın orta kısmında bir de olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. Bu yüzme havuzunda 6 ila 17 yaş aralığındaki çocuklara yüzme eğitimleri verilmektedir.

Kentpark Plajı yaklaşık olarak 300 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. İçerisinde çocuklara özel olarak tesis edilmiş açık yüzme havuzları da bulunmaktadır. Ayrıca; restoran, kafe, hediyelik eşya mağazaları, büfeler, at çiftliği ve yapay gölet gibi alanlar da bulunmaktadır. Kentpark Plajı, her haziran ayının 15’inden itibaren açılmaktadır. Haftanın 7 günü saat 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Plajın giriş ücreti 25 TL’dir. Bu fiyata şemsiye ve şezlong gibi olanaklar dahildir. Kentpark Plajı, Porsuk Çayı’nın yakınlarında yer almaktadır.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Eti Arkeoloji Müzesi’dir. Burası, ülkemizin özel sektör desteğiyle açılan ilk müzesidir. Müze ilk olarak 1944 ve 45 senelerinde Alaaddin Camii’nde kurulmuştur. Ardından Odunpazarı’nda yer alan Kurşunlu Cami ve Külliyesi’nde yer alan medrese odaları müzenin depo görevini görmüştür. Ancak zamanla kazılardan elde edilen eserlerin sayısı çoğalmış ve yeni bir binanın gerekliliğine ihtiyaç duyulmuştur. Müzenin günümüzdeki haline gelişi 2011 senesini bulmuş ve bu sene içerisinde ziyarete açılmıştır.

Müze içerisinde; Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait on binlerce eser sergilenmektedir. Eserlerin tamamına yakını, Eskişehir ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar neticesinde elde edilmiştir. Müzenin bulunduğu alan yaklaşık 1.300 metrekaredir. Binada 3 adet blok yer almaktadır. Müze içerisinde; fotoğrafhane, kafeterya, kütüphane, sergi ve konferans salonları gibi alanlar bulunmaktadır. Eti Arkeoloji Müzesi yaz döneminde 08.00 – 19.00 saatleri arasında; kış döneminde ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Giriş ücreti 10 TL civarında olup müzekart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir. Müze, Atatürk Bulvarı üzerinde yer almaktadır.

Sazova Parkı

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir’de ne yapılır sorusu için pek çok şey sıralanabilir. Bunlardan birisi de Sazova Parkı’nda açık havada zaman geçirmektir. Sazova Parkı, çoğunlukla çocuklu ailelerin tatil günlerinde kaçamak yaptığı yerlerden birisidir. Park içerisinde gezilip görülebilecek çok sayıda mekan bulunmaktadır. Bu mekanlar; Masal Şatosu, Gemi Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi şeklinde sıralanabilir. Özellikle Masal Şatosu ve Hayvanat Bahçesi, çocukların en keyifli vakit geçirdiği yerler arasında gelmektedir. Park içerisinde büyük bir gölet de yer almaktadır. Gölet çevresindeki banklarda ve çimlerde oturabilir, fotoğraf çekebilir ve ördekleri besleyebilirsiniz. Buna ek olarak park içerisinde yemek yenebilecek yerler de bulunmaktadır. Kafeteryasında şehre özgü lezzetlerden deneyebilir, küçük bir çay molası verebilirsiniz. Sazova Parkı şehir merkezinde yer alır. Atatürk Stadyumu’ndan hareket eden 16 ve 18 numaralı otobüsler aracılığıyla buraya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Girişler ücretsiz olsa da Masal Şatosu, Gemi Müzesi gibi alanlara girişler için ücret talep edilmektedir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilecek yerler içinde yer alan bir diğer müze de Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’dir. Odunpazarı ilçesinde yer alan bu müze oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır. 1 Aralık 2007 senesinde Eskişehir Büyük Belediyesi tarafından açılan bu müze, ülkemizin ilk cam müzesidir. Bu yönüyle de açıldığı ilk zamanlarda büyük bir sükse yapmıştır. Müzede yer alan eserlerin büyük bir bölümü Anadolu Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yer alan yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinden oluşmaktadır. Müzede en çok dikkat çeken eserler; Polonyalı, Japon ve Alman sanatçılara aittir. Müze içerisinde 3 tane galeri bulunmaktadır ve bu galerilerin 2 tanesinde müzenin devamlı olan koleksiyonları sergilenmektedir. Üçüncü galeride ise yerli genç sanatçıların geçici eserleri dönem dönem sergilenmektedir. Müzeye girişler ücretli olup tam bilet 10 TL, indirimli bilet ise 5 TL’dir. Haftanın her günü saat 10.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sakaryabaşı Piknik Alanı

Sakaryabasi-Piknik-Alani2-1

Eskişehir’de ne yapılır sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de kamptır. Sakaryabaşı Piknik Alanı hem harika bir piknik hem de oldukça ideal bir kamp alanıdır. Eskişehirliler ve şehri ziyarete gelenler doğayla iç içe vakit geçirmek istedikleri zaman Sakaryabaşı Piknik Alanı’nı tercih etmektedir. Şehirde gezip görebileceğiniz en güzel alanlardan biridir. Çifteler ilçesinde yer alana bu alan doğanın tüm güzelliklerini içermektedir. İçerisinde dalış yapabileceğiniz alanlar, yürüyüş parkurları, kamp alanları ve mesire alanları bulunmaktadır. Burada birçok aktiviteyle keyifli bir gün geçirmek mümkündür. Sakaryabaşı Piknik Alanı’nda restoran ve kafeler de yer almaktadır. Dilerseniz kendi yemeğinizi hazırlayabilir, dilerseniz de restoranları tercih edebilirsiniz. Burası şehir merkezine 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Toplu taşımalar aracılığıyla da ulaşmak mümkündür.

Odunpazarı Modern Müze

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir gezilecek yerler listesinin son sırasında Odunpazarı Modern Müze yer almaktadır. Burası da yine Odunpazarı içerisinde yer almaktadır. Konum olarak oldukça merkezi bir lokasyondadır. Şehri ziyarete gelen hem yerli hem de yabancı turistlerin en uğrak noktalarından biridir. Oldukça yeni bir müze olsa da açıldığı ilk günden itibaren büyük bir popülarite kazanmıştır. Müze içerisinde modern sanat eserlerinin her çeşidini görebilirsiniz. Pazartesi haricinde haftanın her günü saat 10.00 ile 18.00 arasında ziyarete açıktır. Tam bilet 30 TL, indirimli bilet 20 TL, grup bileti ise 25 TL’dir.

Bu içeriğimizde Eskişehir gezilecek yerler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri