EskişehirGezi Turları

Eskişehir Müze Rehberi: Eskişehir Gezilebilecek Müzeler

Eskişehirin En İyi Müzeleri

Son yılların en popüler şehirlerinden biri şüphesiz ki Eskişehir’dir. Şehir gün geçtikçe cazibesini artırmaktadır. İç Anadolu bölgesinde Ankara ile birlikte en gezilip görülesi şehirler arasındadır. Şehrin tarihi geçmişi de oldukça eskilere dayanmaktadır. Bu nedenle de Eskişehir gezilebilecek müzeler bakımından çeşitlilik göstermektedir. İşte GeziLinki okurlarına özel Eskişehir müze rehberi:

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir Gezilebilecek Müzeler

Eskişehir denildiğinde ilk akla gelen turistik yerlerden birisi Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’dir. Müzede, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kendi yapmış olduğu balmumu heykelleri sergilenmektedir. Müze, Tarihi Odunpazarı Evleri’nin olduğu bölgede yer almaktadır. Yerli ve yabancı birçok tanınmış ismin balmumu heykellerimi görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 12 TL, öğrenciler için 7 TL’dir. Pazartesi haricinde her gün saat 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Gezilebilecek Müzeler

Eskişehir gezilebilecek müzeler içerisinde en güzellerinden ve en farklı olanlarından birisi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’dir. Burası ülkemizin ilk cam müzesi olması sebebiyle oldukça önemli bir yere sahiptir. Müze içerisinde sergilenmekte olan eserlerin büyük bir çoğunluğu Anadolu Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bu alanda çalışmakta olan yerli ve yabancı sanatçıların eserleridir. Müze içerisinde tam olarak 3 tane galeri yer almaktadır. Bu galerilerin ikisinde müzenin sürekli olarak sergilenen koleksiyonları bulunur. Son galeride ise yerli ve genç sanatçıların geçici eserleri sergilenmektedir. Müze haftanın her günü saat 10.00 ile 17.00 arasında açıktır. Girişler ücretli olup 10 TL kadar bir ücreti vardır.

Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Gezilebilecek Müzeler

Şehirdeki önemli müzelerden bir diğeri de Eti Arkeoloji Müzesi’dir. Burası Türkiye’nin özel sektör desteği ile açılan ilk müzesidir ve bu yönüyle de fark yaratmıştır. Müzede Kalkolitik, Tunç, Hitit, Helenistik, Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler yer almaktadır. Eserlerin neredeyse tamamı Eskişehir ve çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Müze oldukça büyük bir alandan oluşmaktadır ve içerisinde 3 tane blok yer alır. Çeşitli dönemlerde konferans gibi etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Eti Arkeoloji Müzesi haftanın her gününde ziyarete açıktır. 08.00 ile 19.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Girişler ücretli olup 10 TL’dir. Müzekart geçerlidir.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Gezilebilecek Müzeler

1998 senesinde, Anadolu Üniversitesi’nin Yunus Emre yerleşkesinde kurulan müze havacılık meraklılarının gezip görmekten büyük keyif alacağı yerler arasındadır. Havacılık Parkı olarak da bilinen bu müzede çok farklı modellerde sivil ve savaş uçakları bulunmaktadır. Bu uçaklar elbette ki bahçe bölümünde sergilenmektedir. Kapalı müze bölümünde ise pilotların kıyafetleri, rozetler ve maket uçaklar sergilenmektedir. Müzeyi ziyarete gidenler genellikle açık alandaki sergi alanına daha büyük bir ilgi göstermektedir. Müze pazartesi ve salı günleri haricinde haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Travmaya bindikten sonra “Hava Müzesi” durağında inerek kolayca ulaşım sağlanabilir. Girişler ücretsizdir.

Tülomsaş Müzesi – Devrim Arabası

Eskişehir Gezilebilecek Müzeler

Eskişehir gezilebilecek müzeler denildiğinde akla ilk gelen müzelerden biri de Tülomsaş Müzesi’dir. Burada Türkiye’nin ilk yerli üretim otomobili olan Devrim arabaları ve ilk yerli üretim olan Karakurt lokomotifi sergilenmektedir. Müze 3 Mart 2019 tarihinde Tülomsaş Müzesi adıyla kurulmuştur. Mekanik tarihine merak duyanların müzeden büyük bir keyif alacağı bir gerçektir. Müze, Tepebaşı ilçesinde bulunmaktadır. Porsuk Çayı, Adalar bölgesine oldukça yakın bir konumdadır. Şehir merkezinden hareket eden 19 ve 23 numaralı otobüsler aracılığıyla kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Pazartesi günleri haricinde her gün açık olup girişler ücretsizdir.

Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi

Eskişehir Gezilebilecek Müzeler

Odunpazarı içerisinde yer alan Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi henüz 2016 senesinde ziyarete açılmıştır. Koleksiyon açısından ülkemizin ilk müzesidir. Müze içerisinde ülke çapında tanınmış simaların, önemli isimlerin daktiloları sergilenmektedir. Müzeye en fazla daktilo bağışında bulunan isim Tayfun Talipoğlu olduğundan müzeye onun ismi verilmiştir. Pazartesi haricinde haftanın her günü saat 08.00 ile 17.00 arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretli olsa da oldukça uygun bir ücreti vardır. Tarihi Odunpazarı Evleri’nin bulunduğu bölgede yer almaktadır.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir gezilebilecek müzeler listesinin son sırasında yine Odunpazarı içerisinde yer alan bir müze bulunmaktadır. Odunpazarı bölgesini gezmeye geldiğinizde mutlaka bu müzeyi de görmelisiniz. Oldukça minimalist bir tasarımı olduğundan fazla vakit almayacaktır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin Eskişehir’de en çok gittiği müzelerden biridir. Burada lületaşından yapılmış yüzlerce el yapımı eser sergilenmektedir. Tramvaya bindikten sonra Atatürk Lisesi durağında inerek buraya kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü saat 08.00 ile 22.00 arasında ziyarete açıktır. Girişler ise ücretsizdir.

Odunpazarı’nda yer alan diğer önemli müzelerden Odunpazarı Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Odunpazarı Müzesi içeriğimiz müze gezinizde size yardımcı olacaktır.

Bu içeriğimizde Eskişehir gezilebilecek müzeler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Eskişehir geziniz için Eskişehir gezi rehberi içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri