EskişehirYurtiçi Gezilerimiz

Odunpazarı Gezilecek Yerler – Eskişehir Odunpazarı Gezi Rehberi

Odunpazarı Gezi Rehberi

Eskişehir’in en eski yerleşim alanlarından birisi Odunpazarı’dır. Şehrin en merkezi noktalarından birinde yer alan Odunpazarı, turistik açıdan oldukça gelişmiştir. Eskişehir denildiğinde akla ilk olarak Odunpazarı bölgesi yer alır. Çünkü burada gezilip görülecek birçok nokta bulunmaktadır. GeziLinki tarafından hazırlanmış olan bu içerikte Odunpazarı gezilecek yerler ve Odunpazarı tarihi hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. İşte Eskişehir Odunpazarı gezi rehberi…

Odunpazarı Tarihi

Şehrin en eski yerleşim yerlerinden olan Odunpazarı semti, Osmanlı Dönemi’nden kalma birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bir dönem Bizans İmparatorluğu’nun Dorylaion şehri olarak anılan bölge, 1176 senesinde Selçuklu hükümdarlarından Kılıçarslan tarafından fethedilmiştir. O tarihten itibaren uzunca bir süre boyunca Sultanönü Sancağı olarak kalmıştır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte günümüzdeki adını alan bu semt tarihi dokusunu korumayı başarmıştır.

Odunpazarı İçerisinde Gezilecek Yerler

Sosyal ve kültürel anlamda verimli bir gezi için Odunpazarı içerisinde gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

Odunpazarı Modern Müze (OMM)

Eskişehir Gezilecek Yerler

Sanat koleksiyoneri ve mimar Erol Tabanca tarafından hayata geçirilen bir projenin ürünü olan Odunpazarı Modern Müzesi, Odunpazarı semtinde hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok gezip gördüğü yerler arasında bulunmaktadır. Henüz 2019 senesinde açılışı yapılan bu müze içerisinde modern sanat eserleri sergilenmektedir. Sanat gezisi meraklıları için Odunpazarı’nda gidilebilecek güzel bir rota olabilir. Dilerseniz bu müzeyi sanal olarak da gezebilirsiniz. Müze içerisinde sanat atölyesi, satış mağazası ve kafeterya bulunmaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Burası, dünya kültür mirası listesinde yer alan mekanlardan biridir. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından gezilen Tarihi Odunpazarı Evleri, başta Evliya Çelebi olmak üzere birçok gezginin eserlerine konu olmuştur. Eskişehir’in tarih kokan nadide yerlerinden olan Odunpazarı Evleri yakın bir zamanda kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçmiştir. İçerisinde çok sayıda kafe, restoran, butik otel, müze, iş yerleri bulunmaktadır. Özellikle iftarlar burada oldukça ikonik bir şekilde geçmektedir. Odunpazarı’na yolu düşecekler için güzel bir gezi rotası olabilir.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı gezilecek yerler denilince akla gelen turistik mekanlardan biri de Atlıhan El Sanatları Çarşısı olmaktadır. Çarşı, 1850 senesinde Takattin Bey tarafından yaptırılmıştır. İnşa edildiği ilk dönemde çevrede yer alan il ve ilçelerden gelen pazarcıların ve köylülerin konaklama yerlerinden biri olmuştur. Zamanla çeşitli isimlerle anılmıştır ve son olarak 2006 senesinde yapılan restorasyon sürecinden sonra günümüzdeki halini almıştır. İçerisinde birçok hediyelik eşya dükkanı, lüle taşlarından üretilmiş heykeller ve el yapımı ürünler bulunmaktadır. 2 katlı olan bu çarşı hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Lületaşı Müzesi

Odunpazarı’nda yer alan bir diğer müze de Lületaşı Müzesi’dir. Şehrin en küçük müzelerinden biri olsa da ülkemizin ve aynı zamanda dünyanın lületaşı konseptinde yer alan tek müzesi konumundadır. Bu yönüyle de önemli bir yere sahiptir. Çünkü lületaşının dünya üzerinde çıkarıldığı tek bölge burasıdır ve haliyle de şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. 1998 senesinden beri yapılan Lületaşı Festivalleri de şehirde büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Müze içerisinde onlarca farklı sanatçı tarafından yapılmış eserler bulunmaktadır. 2008 senesinde kullanıma açılan müzeye girişler ücretsizdir.

Şelale Park

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı gezilecek yerler arasında Şelale Park, doğayla iç içe olması yönüyle doğa severlerin şehirde en çok sevdiği yerler arasında gelmektedir. Burası, şehrin en büyük ve en göz alıcı parkları arasında yer almaktadır. Park yaklaşık 38 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer almaktadır. Odunpazarı Belediyesi tarafından 2009 senesinde hayata geçirilen park içerisinde; yapay bir şelale, yel değirmeni, çeşitli heykeller, oyun alanları, amfi tiyatro, yürüyüş rotaları, seyir terasları, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Burası haftanın her günü, 24 saat boyunca ziyarete açıktır. Parka girişler ücretsizdir. Otopark bulunmamaktadır ancak giriş kapısının çevresinde park yerleri bulunmaktadır.

Odunpazarı Yeme İçme Olanakları

Odunpazarı, şehrin oldukça merkezi bir noktasında yer almaktadır. Haliyle de yeme içme olanakları bakımından zengin alternatifler içermektedir. Odunpazarı içerisinde özellikle de tarihi evlerin bulunduğu sokakta çok sayıda kafe ve restoran yer almaktadır. Burada şehre özgü bir lezzet deneyimlemek istiyorsanız çiğ börek, balaban köfte, met helva ve tatar böreği tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Eskişehir’in en meşhur yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Odunpazarı Konaklama

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Şehri gezmek için 1 gün yeterli olacaktır ancak yine de şehirde konaklamak isteyenler için konaklama alternatifleri bir hayli fazladır. Odunpazarı merkezi bir konumda yer aldığından çevresinde birçok otel, pansiyon gibi konaklama tesisleri bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama imkanı mevcuttur.

Odunpazarı Ulaşım

Eskişehir şehir merkezine geldikten sonra Odunpazarı’na ulaşım bir hayli kolaydır. Hem tramvaylarla hem de otobüslerle direkt olarak, kısa bir şekilde Odunpazarı’na ulaşabilirsiniz. Tramvayla gelecekler Atatürk Lisesi durağında inip yaklaşık 3 dakika kadar yürümelidir.

Bu içeriğimizde Odunpazarı gezilecek yerler hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri