AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Kalkan Gezilecek Yerler  – Kalkan Gezi Rehberi

Kalkan'da Nereler Gezilir?

Antalya Teke Yarımadası’nda bulunan Kalkan tarih boyunca en korunaklı limanlardan biri olmuştur. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan belde oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Günümüzün ise en önemli deniz turizmi noktalarından biridir.  Kalkan gezilecek yerler ve tarihi yapılar bakımından oldukça fazla seçeneğe sahiptir. İşte sizler için Kalkan gezi rehberi…

Kalkan Tarihi

Kalkan eski bir yerleşim yeri olup yüzyıllar boyunca Likyalılara ev sahipliği yapmıştır. Likya, tarih boyunca çok çeşitli saldırılara maruz kalmış olsa da yerleşik düzene geçtiği her yerde birçok sanat eserleri ve mimari eserler bırakmıştır. Kalkan için de aynı durum söz konusudur. Kalkan’da gezilip görülecek yerlerin sayısı oldukça fazladır.

Kalkan Plajları

Kalkan Gezilecek Yerler 

Kalkan gezilecek yerler denince akla doğal olarak ilk plajlar ve sahiller gelmektedir. Kalkan’da yer alan plajlar; Kalkan Halk Plajı, Kaputaş Plajı, Patara Plajı, Akçagerme Plajı, Asmaaltı Plajı, Hidayet’in Koyu Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Limanağzı Plajı, Büyük Çakıl Plajı ve İnceboğaz Plajı şeklinde sayılabilir. Plajlar arasında Kaputaş Plajı en beğenilen ve en popüler olan plajdır. Daha sessiz ve gözlerden uzak bir deniz deneyimi için burası tercih edilebilir. Denizi bazen oldukça dalgalı olabilmektedir. Patara Plajı da en çok tercih edilen plajlardan biridir. Caretta carettalar burada oldukça fazladır. Sezon ortasında giderseniz oldukça kalabalık bir ortamla karşılaşabilirsiniz.

Kalkan Tarihi Yerler

Antiphellos Antik Kenti

Burası “Kral Mezarı” olarak da bilinen Likyalılara ait oldukça görkemli tarihi bir mekandır. Antik kentin tarihi, milattan önce 400 lü yıllara kadar dayanmaktadır. Yapının içerisinde yer alan antik tiyatro, manzarası bakımından görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.

Patara Antik Kenti

Kalkan-Gezilecek-Yerler-fdf

Burası Dönemin en büyük liman bölgelerinden biridir. Ancak zamanla çeşitli afet olaylarının da etkisiyle deniz kumları alanı doldurmuş ve yapının denizle ilişkisi tamamen kesilmiştir.

İnbaş Mağarası

Kalkan’da Bezirgân Mahallesi içerisinde yer alan turistik bir mağaradır. Mağara oldukça büyük olmakla birlikte çevresi bakımından da görülmeye değer doğal güzelliklere sahiptir. Buraya giderek yürüyüş yapabilir, eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kalkan Yakın Yerler

Saklıkent Kanyonu

Kalkan gezilecek yerler bakımından oldukça fazla olanağa sahiptir. Gezilecek yerlerden biri de Saklıkent Kanyonu’dur. Saklıkent Kanyonu, Saklıkent Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Doğaseverlerin çok sık ziyaret et diye mekanlardan biridir. Alana giriş ücretlidir.

Güvercinlik Deniz Mağarası

Güvercinlik Deniz Mağarası adını içerisinde yer alan yüzlerce güvercinden almaktadır. Hem Kalkan’a hem de Kaş’a yakın bir mesafededir. Kalkan merkezden yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pirha Antik Kenti

Pirha-Antik-Kenti

Pirha Antik Kenti de yine Likya döneminden kalma tarihi bir yapıdır. İçerisinde çok sayıda lahit, müze ve kaya mezarları yer almaktadır. Burası ücretli bir alandır. Tatil sezonu zamanında oldukça kalabalık olabilmektedir. Müzekart geçerlidir

Akvaryum Koyu

Kalkan içerisinde çok sayıda koy bulunsa da Akvaryum Koyu içlerinde en güzel ve en temiz olanıdır. Rengi adeta bir akvaryuma benzemektedir. Tatil severlerin bu bölgede en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Kalkan merkeze sadece 20 dakikalık mesafede bulunmaktadır.

Kalkan Yeme İçme

Kalkan tatilinizde yöresel lezzetler tatmak istiyorsanız; un çorbası, laba dolması, bumbar dolması, etli kuru bamya yemeği, kabuklu kuru fasulye yemeği, göleviz yemeği, kuru patlıcan yemeği, barbunyalı taze fasulye yemeği semizotu yemeği, soğan yahnisi ve taze balkabağı yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca bölgede çok sayıda lezzetli balık restoranları da mevcuttur.

Ayrıca, Antalya yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri için tıklayabilirsiniz.

Kalkan Konaklama

konak-1

Kalkan gezilecek yerler sıraladıktan sonra konaklamanın nasıl olacağı hakkında da bilgi vermek gerekebilir. Burası bir turizm beldesi olduğu için çok sayıda konaklama seçeneğine sahiptir. Dilerseniz lüks bir otelde veya butik bir otelde kalabilir ya da bungalov evlerde konaklayarak doğayla daha iç içe bir tatil deneyimleyebilirsiniz.

Kalkan Ulaşım

Kalkan ulaşım konusunda rahat bölgelerden biridir. Buraya Dalaman Havalimanı üzerinden, Antalya Havalimanı üzerinden ya da Antalya otogarından kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaş ilçe merkezinden Kalkan yakın bir konumdadır. Kaş ilçe merkezine geldikten sonra kolay bir şekilde kalkana ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul ile Kalkan arası yaklaşık 840 kilometre olup 9 saatlik bir yolculuk gerekmektedir. Ankara Kalkan arası yaklaşık 660 kilometre olup 8 saatlik bir yolculuk gerekmektedir. Son olarak İzmir Kalkan arası ise yaklaşık 400 kilometre olup 5 saatlik bir yolculukla ulaşım sağlanabilmektedir.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri