AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Kaş Gezilecek Yerler  – Kaş Gezi Rehberi

Antalya Kaş Gezilmesi Gereken Yerler

Kaş, Antalya’nın en kalabalık ve en turistik ilçelerinden biridir. İklimi sebebiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin yaz aylarındaki ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezine oldukça uzak bir konumda yer almaktadır. Sahil uzunluğu ile dikkat çeken bir bölgedir. Kaş gezilecek yerler açısından oldukça fazla alternatife sahiptir. İşte GeziLinki tarafından özenle hazırlanan Kaş gezi rehberi sizlerle…

Kaş Tarihi

Kaş Antalya’nın en eski geçmişe sahip ilçelerinden biridir. Henüz ilk yerleşim tarihine dair hangi net bir bilgi bulunmamaktadır ancak yapılan birçok araştırmada kentin Luwianslar tarafından kurulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Orta Asya’dan göç edip buraya yerleşen Luwianslar, yüzyıllar boyunca burada yaşamış ardından hakimiyet Pers İmparatorluğu’na geçmiştir. Pers İmparatorluğu burada yaklaşık 300 sene boyunca yaşamış ve ardından sırasıyla; Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine geçmiştir.

Kaş Plajları

Kas-Gezilecek-Yerler-sfsd

Kaş gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri plajlardır. Kaş 70 kilometrelik sahil şeridiyle ve mavi bayraklı plajlarıyla şehrin en önemli tatil beldesidir. Kaş’ta yer alan plajlar; Kaputaş Plajı, Patara Plajı, Akçagerme Plajı, Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Limanağzı Plajı, Seyrek Çakıl Plajı, Asmaaltı Plajı, Ufakdere Koyu, Hidayet’in Koyu Plajı, İnceboğaz Plajı şeklindedir.

Bu plajlar arasından en çok tercih edilenler Kaputaş ve Patara plajlarıdır. Kaputaş Plajı ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alır. Plaja ilçe merkezinden ya da Kalkan’dan hareket eden toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak mümkündür. Kaputaş Plajı çevresinde kanyonlar ve doğal güzellikler bir hayli fazladır. Denizi oldukça temizdir ancak çocukların girebileceği kadar sığ bir yapıda değildir. Plaja giriş ücretsizdir fakat şezlong ve şemsiyeler için ücret ödemeniz gerekecektir.

Patara Plajı ise ilçeye yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunur. Buraya ulaşım yalnızca özel araçlarla mümkündür. Denizi oldukça temiz ve güvenlidir. Çocukların girebileceği yerler mevcuttur. Çevresinde antik kentler ve gezilecek yerler bulunmaktadır. Plaja giriş ücretli olup 15-20 TL aralığındadır.

Kaş Tarihi Yapılar

batiksehr

Kaş gezilecek yerler denince akla tarihi yerler gelmektedir. Kaş’ta yer alan antik kentler; Antiphellos Antik Kenti, Kral mezar, Myra Antik Kenti ve Kaya Mezarları, Xanthos Antik Kenti, Phellos Antik Kenti, Aperlai Antik Kenti, Isinda Antik Kenti, Simena Antik Kenti, Batık Şehir, Patara Antik Kenti, Pirha Antik Kenti ve Letoon Antik Kenti’dir. Antik kentler arasındaki Antiphellos Antik Kenti, bölgenin en ünlü antik kentidir. Burası Likyalıların bilinen en eski yerleşim yeridir. Tarihi bir antik tiyatro olup Helenistik tiyatro tarzının günümüze kadar ulaşmış en güzel ve sağlam örneklerinden biridir. Çukurbağ Yarımadası içerisinde yer alır ve ücretsiz bir alandır.

Kaş Yakın Yerler

Saklıkent Kanyonu

kanyon

Saklıkent Kanyonu’nun bir deprem sonucunda oluştuğu tahmin edilmektedir. Oldukça büyük olan bu kanyon eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Çevresinde tesisler ve işletmeler yer alır. Kaş’ın bunaltıcı yaz sıcaklarından kaçıp gelebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Kekova

Kekova, Kaş ilçesinin en temiz ve en sevilen koylarından biridir. Buraya tekne turlarıyla gelebilir ve görüp görebileceğiniz en temiz denizde yüzebilirsiniz. Çevresinde yer alan ve esrarengiz bir yapısı olan Batık Şehir de görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir.

Mavi Mağara

Kas-Gezilecek-Yerler-Kas-Gezi-Rehberi

Mavi Mağara, Kaputaş Plajı’ndan yaklaşık 500 metre bir açıklıkta yer alan bir deniz mağarasıdır. Adını güneş ışıklarının yarattığı mavi renkli bir yansımadan almaktadır. Mağaranın yaklaşık 50 metre kadar bir uzunluğu, 15 metre kadar bir yüksekliği ve 40 metre kadar da bir genişliği vardır. Özellikle dalgıç meraklıları, dalış için burayı tercih etmektedir.

Kaş Yeme İçme

Kaş gezilecek yerler listesi tamamlandıktan sonra sırada Kaş’ın özel lezzetlerini anlatmak vardır. Özellikle meyhane kültürünün oldukça yerleşmiş olduğu beldelerden biridir. Balık restoranları ve meyhaneler, Kaş’ın yeme içme kültürünü temsil etmektedir. Kaş’ın en önemli lezzetleri arasında kalamar tava, piyaz, humus, deniz börülcesi, kereviz salatası, lakerda bulunmaktadır. Ayrıca daha yöresel lezzetler denemek isterseniz mutlaka etli yaprak sarmayı denemelisiniz. Bununla birlikte ilçenin bir diğer yöresel lezzeti ise patlıcan musakkadır. Yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz birçok restoran da bulunmaktadır.

Antalya sokak lezzetleri için ise tıklayabilirsiniz.

Kaş Konaklama

Kaş turistik bir belde olduğundan oldukça fazla alternatife sahip konaklama olanakları bulunmaktadır. Nasıl bir tatil geçirmek istediğinize bağlı olarak otelde, ahşap evlerde, çadır ya da karavanda, pansiyonda kalabilme imkânınız bulunmaktadır. Kaş iklim olarak da çok ideal bir kamp deneyimi sunan ilçelerden biridir. Eğer daha öncesinde kamp tecrübeniz varsa Patara Plajı’nda ya da Kaputaş Plajı’nda kamp yapabileceğiniz oldukça uygun alanlar bulunmaktadır.

Kaş Ulaşım

Kas-Gezilecek-Yerler-Kas-Gezi-Rehberifsfdf

Kaş gezilecek yerler listesinin son kısmında ilçeye ulaşım anlatılacaktır. Kaş’a otobüslerle ya da uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçakla gelmeyi düşünenler öncelikle Dalaman Havalimanı’na inecek ardından yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ilçeye ulaşacaktır. Antalya Havalimanı Kaş’a daha uzaktır.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu