İzmirYurtiçi Gezilerimiz

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir'de Ne Yapılır?

Ülkemizin 3. büyük şehri ve Ege’nin de 2. büyük şehri olan İzmir, doğal güzellikleri ve tarihi geçmişiyle gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Deniz turizminin hayli gelişmiş olduğu şehir her yıl yüz binlerce turist çekmektedir. Şehrin her köşe başı gezilip görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. GeziLinki okurları için hazırlanmış olan bu içerikte, İzmir gezilecek yerler hakkında kapsamlı bir gezi rehberi sunulmuştur:

Konak Meydanı

İzmir gezilecek yerler

İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri olan Konak’ta çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. Ancak kısıtlı vakti olanlar ve yolu Konak’a düşecek olanların ilçede öncelikle gitmesi gereken yer Konak Meydanı olmalıdır. Meydanda bulunan Kemeraltı’nda közde Türk kahvesi içebilir ve gezi yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Dilerseniz burada bisiklet kiralayarak daha hızlı ve keyifli bir tura da çıkabilirsiniz. Meydanda alışveriş yapılacak tarihi pasajlar ve hediyelik eşya dükkanları da oldukça fazladır. Genellikle İzmir’de alışveriş denince akla ilk burası gelmektedir. Bahar aylarında keyifli bir şehir gezisi için Konak Meydanı’nı tercih edebilirsiniz. ESHOT otobüsler ile ilçenin her yerine ulaşım sağlanabilmektedir.

İzmir Teleferik

İzmir gezilecek yerler

Balçova semtinde yer alan teleferik, şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir. Bu teleferik bir ulaşım aracından fazlasıdır. Çoğu insan İzmir’in nefes kesen manzarasını izlemek için kullanmaktadır. Teleferik ile piknik ve mesire alanına ulaşım sağlanabilmektedir. Aynı zamanda teleferiğin ulaşım sağladığı noktada çok sayıda restoran, kafe ve seyir terasları yer almaktadır. Genellikle bahar ve yaz aylarında insanlar buraya piknik veya kahvaltı yapmak için gelmektedir. Piknik için gelecek olanlar yanlarında et ve mangal getirmelerine gerek yoktur. Marketten; ekmek, hazır salata, bardak, çatal, tabak, et ve mangal temin edilebilmektedir. Siz siparişi verdikten sonra tüm istekleriniz bulunduğunuz alana getirilecektir. Müthiş şehir manzarasına karşı keyifli bir piknik için burası tercih edilebilir. Fiyatlar ise oldukça uygundur. Teleferiğin gidiş dönüş ücreti 15 TL civarındadır. İndirimli bilet uygulaması bulunmamaktadır.

Bademler Köyü

İzmir gezilecek yerler

İzmir gezilecek yerler ve Urla denilince ilk akla gelen gezi rotalarından biri Bademler Köyü’dür. Burası Urla yakınlarında yer alan tek köydür. Köyün geçmişi ise yaklaşık 200 sene öncesine dayanmaktadır. Köy içerisinde çok sayıda badem ağacı yer aldığından bu isim verilmiştir. Köyde yer alan tiyatro salonu önemli bir yapıdır. Tiyatro, 1925 senesinde köye atanan bir öğretmen tarafından yaptırılmıştır. Bademler Köyü geziniz esnasında tiyatro takvimine bakarak eğlenceli oyunlara tanıklık edebilirsiniz. Köyde aynı zamanda kütüphane ve oyuncak müzesi de yer almaktadır. Ülkemizin ilk oyuncak müzesi bu köyde kurulmuştur. Köye, pazar günü gitmeniz durumunda mutlaka köy meydanında kurulan pazarı da görmelisiniz. Köyde yiyebileceğiniz en önemli lezzetler ise; kuzu kol sarma, yöresel otlar, yumurta, un, çalkama, gelincik şurubu ve damat helvasıdır. Bademler Köyü, şehir merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta yer almaktadır.

Homeros Vadisi

İzmir gezilecek yerler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen bir projenin ürünü olan bu alan 2010 yılında ziyarete açılmıştır. Kent tarihinin simge projelerinden biri olarak adlandırılmaktadır. Burası bir rekreasyon alanıdır ve vadinin uzunluğu yaklaşık 7 km’dir. Alanda tam 18 adet gölet bulunmaktadır. Gölet çevresinde ve alanın her noktasında yüzlerce çeşit bitki türüne rastlamak mümkündür. Alan tamamen yeşil renklerle kaplı olduğundan harika bir görsellik sunmaktadır. İçerisinde çok sayıda; yürüyüş rotaları, koşu parkurları, bisiklet yolları, amfi tiyatro, mesire alanları yer almaktadır. Özellikle hafta sonlarında ve mayıs, haziran aylarında burası hayli kalabalık olmaktadır. Şehrin kalabalığından ve sıcağından kaçmak isteyenlerin en uğrak noktalarından biridir. Homeros Vadisi’ne giderek doğayla iç içe alanda spor yapabilir, doğa fotoğrafları çekebilir, mangal yakmadan piknik yapabilirsiniz. Ayrıca içeride çok sayıda kafe ve restoran da yer almaktadır. Girişler ücretsizdir. Bornova ilçesi sınırlarında, Kayadibi mevkiinde bulunmaktadır.

Aigai (Aiolis) Antik Kenti

İzmir gezilecek yerler

Yuntdağı’nda yer alan bu antik şehir, İzmir ve Manisa arasında yer alan bir bölgede konumlanmıştır. Aliağa ilçesine 35 km uzaklıkta bulunan tarihi kent, İzmir gezilecek yerler arasında önemli tarihi mekanlardan bir tanesidir. Antik kent sınırlarında çok sayıda kazı çalışmaları yapılmış ve çalışmalar neticesinde bölgenin geçmişinin MÖ 700 yılına kadar uzandığına ulaşılmıştır. Alanda gezilip görülecek birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan başlıcası Nekropolis yani mezarlık alanıdır. Burası antik kentten de daha büyük bir alana yayılmış durumdadır. Birçok lahit ve kaya mezarını burada görmek mümkündür. Ayrıca; tarihi meclis binası, tarihi pazar yeri, et – balık pazarı gibi yüz binlerce yıl öncesine dayanan yapılar da bulunmaktadır. Antik kenti ziyaretler ücretsizdir. Yaklaşık 2 saatte bu alanın tamamını gezebilmeniz mümkündür.

Buca Gölet

İzmir gezilecek yerler

İzmir gezilecek yerler içinde en gözde dinlence merkezlerinden birisi Buca Gölet’tir. Alan 167.000 metrekare üzerinde yer almaktadır. Yapımı, Buca Belediyesi öncülüğünde gerçekleşmiş ve 1999 senesinde ziyaretlere açılmıştır. Şehrin bunaltıcı sıcaklarından kaçmak için oldukça güzel bir gezi rotası olacaktır. Gölet çevresinde çok sayıda restoran, kafe bulunmaktadır. Yeme içme konusunda birçok alternatif sunmaktadır. Muhteşem bir manzarası ve doğası vardır. Genellikle aileler, burayı serpme kahvaltı için tercih etmektedir. Restoranların kapasitesi oldukça fazla olduğundan çeşitli özel gün organizasyonları da yapılmaktadır. Ayrıca Ramazan aylarında birçok İzmirlinin en uğrak yerleri arasındadır. Buraya gelerek; çok güzel doğa fotoğrafları çekebilir, çeşitli yürüyüş ve koşu parkurlarında spor yapabilir, mesire alanlarında sevdiklerinizle birlikte mangal yakabilirsiniz. Mesire alanı çevresinde alışveriş yapabileceğiniz şarküteri ve market de bulunmaktadır. Buca Gölet için girişler ücretsizdir. Buca ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. ESHOT otobüsleriyle buraya direkt olarak ulaşım sağlanabilmektedir.

Alaçatı

İzmir gezilecek yerler

Şehrin belki de en güzel tatil ve gezi rotalarından biri Alaçatı’dır. Burada gezip görülecek çok alan bulunmaktadır. Özellikle Alaçatı sokakları, rengarenk görünümleri ve yeme içme mekanlarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Eğer daha önce Alaçatı’ya gitmemişseniz buranın neden bu kadar popüler olduğunu anlayacaksınızdır. Kemalpaşa Caddesi, Alaçatı’nın en hareketli ve işlek caddesidir. Trafiğe kapalı bir akandır ve oldukça popüler barlar, restoranlar ve tavernalar bulunmaktadır. Bir diğer popüler yer ise Hacımemiş Mahallesi’dir. Burası da oldukça hareketlidir. Özellikle geceleri oldukça canlı bir ortamı olmaktadır.

Alaçatı’da gezip görebileceğiniz bir diğer yer ise Alaçatı’nın tarihi taş evleridir. Burada, ilçenin tarihi dokusunu yakından görebileceğiniz, görselliği ile sizi büyüleyecek harika evler bulunmaktadır. Genellikle turistlerin en çok vakit geçirdiği yer, evlerin bulunduğu sokaklardır. Son olarak Alaçatı Port da gezilmesi gereken noktalar arasındadır. Akşam saatlerinde deniz kenarında bulunan kafelerde oturabilir, bir şeyler içebilir ve sevdiklerinizle güzel bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. İzmir şehir merkezi ile Alaçatı arası yaklaşık 75 km’dir. Bu da yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk anlamına gelmektedir.

Bu içerikte İzmir gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Yolunuz İzmir’e düştüğünde listede bulunan yerlerden en az birkaçını mutlaka gezmelisiniz. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri