EgeİzmirYurtiçi Gezilerimiz

Aliağa Gezilecek Yerler – İzmir Aliağa Gezi Rehberi

İzmir Aliağa Gezisi

İzmir’in ilçelerinden biri olan Aliağa, Çandarlı Körfezi kıyısında yer almaktadır. Esasında ilçe gelişmiş bir sanayi merkezidir. Ancak çok sayıda tarihi ve kültürel mirasa da ev sahipliği yapmaktadır. Aliağa haricinde bölgede turizm açısından daha gelişmiş beldeler yer alsa da burada da denize girilecek ve gezilip görülecek yerler bir hayli fazladır. Aliağa gezilecek yerler – İzmir Aliağa gezi rehberi içeriğimiz sizlerle:

Aliağa Tarihi

İlçenin tarihi binlerce yıl öncesine dayanmakla birlikte burada Bergama uygarlığının izleri görülmektedir. Aliağa’da Antik Yunanlılar ve Helenistik Uygarlığı yerleşik yaşam sürmüştür. Bu sebeple de birçok noktada söz konusu dönemlere ait antik kentler bulunmaktadır. 1982 senesine kadar Menemen ilçesine bağlı bir beldeyken daha sonra ilçe statüsü kazanmıştır.

Aliağa Plajları

Ege Denizi’nin kıyısında bulunan harika konumuyla ilçede çok sayıda plaj yer almaktadır. Aliağa gezilecek yerler denildiğinde de akla ilk olarak plajları gelmektedir. İşte Aliağa’da yer alan en güzel plajlar:

Köstem Koyu Plajı

Aliağa Gezilecek Yerler

Çaltılıdere güzergahında yer alan Köstem Koyu tertemiz bir denize ve çok dingin bir ortama sahiptir. Denizi masmavi oldukça berraktır. İzmir ve Ayvalık arasında kalan bir bölgede yer almaktadır. Çevresinde birçok yazlık site ve oteller yer almaktadır. Plaj içerisinde ise kafeler, restoranlar ve çeşitli tesisler yer almaktadır. Aliağa Belediyesi tarafından işletilen plaja girişler ücretsizdir. İlçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Ağa Park Plajı

Yalı mevkii üzerinde yer alan Ağa Park Plajı, mavi bayraklı bir plajdır. Aynı zamanda sosyal tesis hizmeti de vermektedir. Aliağa Belediyesi tarafından işletilen plajın sahili tamamen ince kumlarla kaplıdır. Plaj çevresinde; bisiklet alanları, yürüyüş parkurları, dinlenme tesisleri, spor alanları, kafe ve restoran gibi olanaklar mevcuttur. Aynı zamanda burada piknik yapılabilecek yerler de bulunmaktadır. Ağa Park Plajı’na girişler ücretli olup kişi başı 10 TL’dir. 0 – 6 yaş arası ücretsizdir. 18.00’den sonraki girişlerden de ücret alınmamaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Şakran Plajı

Yeni Şakran mevkii üzerinde yer alan Şakran Plajı, ilçede denize girilebilecek en güzel plajlardan biridir. Denizi, ilçedeki birçok plaja oranla daha sıcaktır. Ayrıca sığ bir yapıdan oluşmaktadır. Çocuklu aileler için uygundur. Çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar, bisiklet yolları yer almaktadır. Oksijeni bir hayli bol olan bu plaja gelerek huzurlu ve dingin bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Plaja giriş ücretsizdir. İlçe merkezinden ise yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Aliağa Tarihi Yerler

Bu başlık altında Aliağa ve yakınlarında yer alan tarihi mekanlar sıralanmıştır.

Aigai Antik Kenti

Aliağa Gezilecek YerlerAliağa gezilecek yerler arasında en önemli tarihi yerlerden biri Aigai Antik Kenti’dir. Burası açık hava müzesidir. Yalnızca şehrin değil bölgenin en dikkat çeken tarihi yapılarındadır. Her yıl yüz binlerce yabancı ve yerli turist için gezi rotası olmaktadır. Aigai Antik Kenti’nin geçmişi Antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olsa da Helen Uygarlığı en uzun yaşayan uygarlıklardan biri olmuştur. İçerisinde; tiyatro sahnesi, meclis binası, jimnastik alanı ve et – balık pazarı gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Antik kente giriş ücretsizdir. Haftanın her günü saat 08.00 ile 18.00 aralığında gezip görebilirsiniz. İlçe merkezinden uzaklığı yaklaşık 30 km’dir.

Kyme Antik Kenti

Çakmaklı mevkiinde yer alan Kyme Antik Kenti’nin eski bir Amazon kenti olduğu bilinmektedir. İlçenin en eski yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Tepe üzerinde bir alanda yer alan antik kent, Yunanistan’dan Anadolu’ya göç edenler tarafından kurulmuştur. Girişler ücretsizdir. İlçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20 km’dir.

Aliağa Yakın Yerler

Aliağa Kuş Cenneti

Aliağa Gezilecek Yerler

Yalı mevkiinde yer alan Aliağa Kuş Cenneti, ilçenin cazibe merkezlerinden biridir. Burada en çok dikkat çeken kuş türlerinden biri flamingolardır. Doğa fotoğrafçılığı konusunda merakı olanlar için ideal bir alandır. Kuş Cenneti’nde yüzlerce kuş çeşidini görebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Güzelhisar

Aliağa gezilecek yerler arasında güzel beldelerinden birisi de Güzelhisar’dır. Burası, doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin çok seveceği yerlerden biri olacaktır. Tarihi köy evlerini gezebilir, renkli sokaklarında güzel bir tura çıkabilir ve köy pazarlarında yöresel alışverişler yapabilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıktadır.

Aliağa Yeme İçme

Aliağa gezilecek yerler tamamlandıktan sonra yörenin mutfağı hakkında da bilgi vermek gerekir. Burada hem Ege’nin hem de Akdeniz’in esintilerini görmek mümkündür. Başlıca denemeniz gereken lezzetler; kabak çiçeği dolması, enginar, damat helvası ve kınalı bamyadır.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Aliağa Konaklama

Aliağa Gezilecek Yerler

Aliağa her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Otelde, apartta, bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Dilerseniz de uygun kamp alanlarında çadır ya da karavan kampı yapabilirsiniz.

Aliağa Ulaşım

İlçe, Adnan Menderes Havalimanı’na yaklaşık 90 km mesafede yer almaktadır. Ayrıca; İstanbul’a 430 km, Ankara’ya 680 km ve İzmir şehir merkezine ise 65 km uzaklıktadır.

Bu yazıda Aliağa gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikiri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri