AydınEgeYurtiçi Gezilerimiz

Tarih Yolculuğu Başlasın! Pygela Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası Gezilecek Yerler

Truva Savaşları’nda kurulmuş Antik Kent Pygela Kuşadası gezisi medeniyet eserleri ve güzel plajıyla sizi bekliyor! Pygela Kuşadası yolculuğu sizi bekliyor.

Pygela Nerededir? Kuşadası Hakkında Kısa Bilgiler

Pygela Kuşadası yazısına girmeden önce kısaca kuş adasından bahsedelim dedik. Kuşadası, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın iline bağlı turistik bir ilçedir. Yalnızca ülke içerisinde değil Dünya için de önemli turistik noktalardan birisi olarak ünlenmiştir. Yeri sayısı 106 bin kadarken turistlerin ilgisini çekmesinden dolayı turistik sezonlarda nüfusu 2 milyona kadar çıkabilmektedir. Aydın merkezle arasında 70 kilometre kadar bir mesafe bulunan Kuşadası, Türkiye’nin en büyük ikinci limanına da ev sahipliği yapmaktadır. Birçok su altı zenginliği, doğal kayaç ve bunun gibi doğal güzelliğe sahip olan Kuşadası, aynı zamanda birçok medeniyetin de yaşam alanı olmuştur.

pygela kuşadası gezisi

İyonlar tarafından kurulduğu düşünülen Kuşadası’nın geçmişinin başlangıcı konusunda tam anlamıyla net bilgiler yoktur. Neopolis adıyla kurulduğu düşünülmektedir. Daha sonra İyonlardan Lidyalılara geçen Kuşadası bir süre sonra Perslerin de hakimiyeti altına girmiştir. Büyük Makedon fatihi Büyük İskender’in fetihleri sırasında, Perslerin elinden çıkan Kuşadası İskender’den sonra Roma hakimiyeti altına girmiştir ve Kuşadası için Helenistik dönemin izleri oluşmuştur. Kuşadası ve çevresindeki bölge aynı zamanda Hıristiyanlık için de oldukça fazla anlam taşımaktadır. Dinin ilk yıllarında, Hz. İsa’nın havarilerden biri olan Aziz Jean ve annesi Meryem Ana’nın Efes’e geldiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak Hıristiyanlık dininde de Kuşadası ve çevresi oldukça önemli diyebiliriz. Türk hakimiyeti ilk kez 11. Yüzyılda Süleyman Şah’ın fethetmesiyle gerçekleşmiştir. Bu sürede Selçuklu himayesinde olan Kuşadası daha sonra I. Haçlı Seferi ile beraber Bizans eline geçmiştir. Osmanlı döneminde Mehmet Çelebi Kuşadası’nı hakimiyet altına almıştır ve çok ünlü kervansaraylar ve şehir surları inşa edilmiştir.

Kuşadası’nda Neler Yapılabilir?

Birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kadar çok yönlü bir ilçe olan Kuşadası’nda genellikle deniz turizmi ön plandadır ancak birçok su sporunu, tekne turunu, tarihi geziyi yapabileceğiniz alanlardan birisidir. Kuşadası’nda görebileceğiniz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz: Güvercinada Kalesi, Kaleiçi, Efes Antik Kenti, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi, Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, Sevda Tepesi, Kadınlar Plajı, Kuştur Plajı, Sevgi Plajı, Papaz Hamamı Plajı, Yılancı Burnu Plajı, Long Beach, Green Beach, Pamucak Plajı, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Zeus Mağarası, Aydınlık Koyu, Kavaklı Koyu, Adaland, Tortuga Pirate Island Theme & Water Park, Pygela Plajı.

Pygela Kuşadası gezisi
Kuştur Plajı

Bunların arasında turistlerin en çok tercih ettiği tatil alanları plajlar oluyor ve Kuşadası’nın en ünlü plajlarından birisi de Pygela plajı. Pygela Kuşadası turistlerin gözdelerinden biri. Yalnızca plajı için değil, esasen burası bir antik kent ve Truva Savaşı sırasında askerler için yapılmıştır. Pygela Kuşadası için planınızı yapmayı unutmayın.

pygela sörf yapılırken

Pygela Kuşadası Gezisi Nasıl Olmalıdır?

Pygela, Kuşadası’nın kuzeyinde bulunmaktadır, Kuşadası ve Selçuk  ilçelerinin arasındaki yolun 5. Kilometresinde bulunan antik bir kenttir. Pygela, küçük bir tepede kurulmuştur. Dünya üzerindeki ilk sağlık şehri olarak adını tarih sayfalarına yazdırmıştır. Argos’un krallarından biri olan Agamemnon, Truva savaşı sırasında yorulan askerlerinin dinlenmesi için ve aynı zamanda savaş sırasında zarar gören gemileri onarmak için burayı küçük bir kent olarak kurmuştur. Kuşadası’nda bulunan Pygela bu konuda tek değildir sırf bu amaçla Agamemnon’un kurduğu başka kentler de vardır. Pygela Kuşadası  bu medeniyeti anlamak amacıyla oldukça önemlidir.

Pygela Kuşadası gezisi

Kuşadası içerisindeki en popüler Antik kentlerden biri olan Pygela, aynı zamanda çok ünlü bir plaja sahiptir. Turistlerin en çok dikkatini çeken yerlerden biri olması bakımından bu eşsiz plajın tadını tatil boyunca çıkarmak için Pygela Kuşadası çok iyi bir seçenek olacaktır. Bunun yanında Agamemnon’un buraya bir kent yaptırmasının bir diğer sebebi de Pygela yakınlarında bulunan şifalı sulardır. Sular, askerlerin yaralarının iyileşmesine ve morallerinin düzelmesine yardımcı olmuştur.

kuştur plajı

Pygela Kuşadası gezisi sırasında daha birçok kazılmakta olan alan göreceğinizi söylemekte fayda var çünkü şu ana dek yapılan kazılarda bulunan eserler su kemeri, kilise ve çeşitli konutlardan ibaret ancak çok daha fazlası olduğu düşünülmektedir. Pygela tatiliniz için uygun yerlerden biridir hem yaz tatillerinin vazgeçilmezlerinden olan deniz turizmini hem de kültür turizmini bir arada yaşayabileceğiniz ve çevresinde birçok tatil köyü ve konaklama alanı bulunan bu bölge oldukça güzel.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri