KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Akçaabat Gezilecek Yerler: Trabzon Akçaabat Gezi Rehberi

Akçaabat'ta Nereler Gezilir?

Karadeniz Bölgesi’nin en turistik şehirlerinden olan Trabzon, gezi tutkunları için harika rotalar sunmaktadır. Şehirde gezip görmeye değer çok sayıda doğal güzellik, tarihi alan, turistik mekan bulunur. Bu içerikte ise Trabzon’un en güzel şehirlerinden olan Akçaabat tanıtılmıştır. Akçaabat’ta gezip görmeniz her bölge Akçaabat gezilecek yerler listemizde sıralanmıştır. İşte Trabzon Akçaabat gezi rehberi:

Akçaabat’ta Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Hıdırnebi Yaylası

Akçaabat gezilecek yerler

Trabzon’un en güzel ve en popüler yaylalarından olan Hıdırnebi Yaylası, Akçaabat ilçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Metinkale Vadisi’nin bir uzantısıdır. Yaklaşık 1600 metre kadar bir yükseklikte konumlanmıştır. Genellikle yaz kış demeden insanların her mevsim vakit geçirdiği bir alandır. Bölgenin en tanınmış yaylalarından biridir çünkü yaylada çok sayıda tesis ve olanaklar mevcut haldedir. 1998 tarihinde Yayla Kent Projesi kapsamında bölge mimarisine uygun bungalov ev tesisleri inşa edilmiştir. Yaylada her yıl 13 Temmuz – 20 Temmuz arasında şenlikler düzenlenmektedir. Karadeniz festivallerine ilgi duyanlar için Hıdırnebi Yaylası oldukça güzel bir seçenek olacaktır. Yaylada yapabileceğiniz aktiviteler arasında doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, piknik ve kamp yer alır. Eğer doğa içerisinde vakit geçirmek istiyor ve Karadeniz Bölgesi’ni daha yakından tanımak istiyorsanız Trabzon’daki gezi alternatiflerinizden biri olabilir.

Sera Gölü Tabiat Parkı

Türkiye’de termal tatil

Yıldızlı ve Derecik beldelerinin arasında, Akçaabat ilçesine bağlı bir tabiat parkı olan Sera Gölü, Derecik Vadisi üzerinde yer almaktadır. Gölün oluşumu oldukça yakın bir tarihe dayanmaktadır. 21 Şubat 1950 tarihinde Derecik Vadisi yamaçlarından kopan kayaçların, vadi tabanını tıkaması ve doldurması sonucunda Sera Gölü oluşmuştur. Heyelan set gölü olan bu oluşumun tam olarak kendini tamamlayabilmesi 18 gün sürmüştür. Gölün uzunluğu yaklaşık 1.200 metre, genişliği 150 metre ve en derin yeri ise 20 metredir. 2010 senesinde tabiat parkı ilan edilip kamuya kazandırılmıştır. İçerisinde doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz alanlar, piknik yerleri, göl kenarında bulunan sosyal tesisler, kamp için uygun yerler mevcut haldedir. Trabzon’un gezilmeye değer en güzel yerlerinden biri olmasıyla birlikte genellikle Doğu Karadeniz turu yapanlar için de bir başlangıç rotasıdır. Burada konaklamak isterseniz çok sayıda konaklama tesisinin olduğunu ve alternatifleriniz arasında da kamp seçeneğinin olduğunu bilmelisiniz. Alana giriş ücretsizdir.

Kayabaşı Tabiat Parkı

Akçaabat gezilecek yerler

Akçaabat gezilecek yerler içerisinde bir diğer tabiat parkı da Kayabaşı Tabiat Parkı’dır. 11 Temmuz 2011 tarihinde tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Akçaabat’ın Işıklar Mahallesi yakınlarında yer alır ve haftanın her günü, 24 saat hizmete açıktır. 1994 senesinde A Tipi Mesire Alanı ilan edilmiştir. Sadece doğal güzelliklerle dolu bir alan değil tarihi açıdan da önemli bir alandır. 1. Dünya Savaşı esnasında açılmış birkaç siper kalıntısı buradadır. Kayabaşı Tabiat Parkı oldukça büyük bir arazi üzerinde yer alır. Tabiat parkının tamamına yakını ormanlık alanlardan oluşmuştur. Bu sebeple de park içerisinde birçok canlı türü yaşamını sürdürmektedir. Otopark, mescit, büfe, çocuk oyun alanı, mesire alanları, bungalov ev tesisleri gibi olanaklar sunulmaktadır. Bunlara ek olarak tabiat parkı içerisinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz alanlar, bisiklet süreceğiniz parkurlar da bulunmaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık 50 km, ilçe merkezinden ise 39 km uzaklıktadır.

Atatürk Köşkü

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Trabzon’un en popüler gezi rotalarından olan Atatürk Köşkü, 20. yüzyılın başlarında yapılmış tarihi bir yapıdan oluşmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, 1934 ve 1937 yıllarında Trabzon’u ziyaret etmiş ve bu köşkte konaklamıştır. Vefatından sonra köşk, Trabzon Belediyesi tarafından restore ve dekore edilerek “Atatürk Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Günümüzde bu yapının hizmetleri ve bakımı tamamen Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Şehrin merkezinden araçla yaklaşık 10 dakikalık bir mesafede yer alır. Ulaşımın bir hayli kolay olduğu köşke şehir içinden kalkan dolmuş ve otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayasofya Müzesi

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Akçaabat ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan ve şehrin en önemli tarihi duraklarından olan Ayasofya Müzesi, 800 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmektedir. Oldukça devasa bir yapıdan oluşan müzenin içerisinde çok sayıda sanat ve tarihi eser mevcuttur. Tarih boyunca Hristiyanlar için önemli bir dini merkez olarak görülmüştür. 1250 senesinde Ortodoks Kilisesi olarak inşa edilmiş ve 2013 senesinde cuma namazının kılınmasıyla Müslümanların ibadetine açılmıştır. Müze, Geç Bizans döneminin en güzel mimari örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. Üstün bir taş işçiliğinin hakim olduğu yapıda Adem ve Havva’nın yaratılışı kabartma olarak tasvir edilmiştir. Pencere aralarında on iki havari tasvir edilmiştir ve yapının bazı cephelerinde değişik kompozisyonlar yer almaktadır. İsa’nın doğumu, vaftizi, çarmıha gerilişi, kıyamet günü gibi sahneler resmedilmiştir.

Akçaabat Yeme İçme

Akçaabat gezilecek yerler listesi tamamlandıktan sonra ilçede ne yenir sorusuna da yanıt aranmalıdır. Akçaabat denildiğinde akla ilk olarak doğal şekilde Akçaabat köftesi gelir. Akçaabat köftesini şehirde birçok yerde deneyebilirsiniz. Örneğin; Köfteci Ali, Komaroğlu Köfte Salonu, Bitek Restoranı, Saray Köfte Balık Restoranı gibi mekanlar lezzetli Akçaabat köftesi deneyebileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

Akçaabat Konaklama

Trabzon’un görece gelişmiş ve turistik ilçelerinden biri olan Akçaabat’ta konaklama alternatifleri bir hayli fazladır. İlçede oldukça lüks otellerde konaklayabileceğiniz gibi bungalov ev tesislerinde, dağ evlerinde, kır evlerinde, pansiyonlar da konaklayabilirsiniz. Her bütçeye hitap eden alternatifler mevcuttur.

Akçaabat Ulaşım – Akçaabat’a Nasıl Gidilir?

Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alan Akçaabat ilçesi Trabzon Havalimanı’na ise sadece 20 km uzaklıktadır. İlçeye hem karayolu hem de havayoluyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Akçaabat gezilecek yerler için öneriler sıralanmıştır. Daha fazla gezi ve içerik için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri