KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Trabzon Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler: Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak bilinen   şehri, yemyeşil doğası ve zengin orman örtüsüyle ilgi çekmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin ekonomik ve turizm anlamında en gelişmiş şehirlerinden biridir. Şehirde görülmeye değer çok sayıda tabiat parkı, şelale, yayla, mesire alanları, ormanlar, tarihi yerler ve müzeler bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’ni gezip görmek ve tanımak isteyenler için birbirinden güzel rotalar sunmaktadır. İşte GeziLinki okurlarına özel Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesi…

Trabzon’da Nereler Gezilir?

Atatürk Köşkü

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Çamlar arasında yer alan Atatürk Köşkü, Trabzon’un Soğuksu Mahallesi sınırlarında yer almaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon’a ilk geldiği zamanlarda bu köşk Trabzon Müzesi olarak kullanılmaktaydı ve Atatürk’ün de Trabzon’daki konaklama yerlerinden biriydi. Köşke hayran kalan Atatürk’e bu köşk Trabzon Özel İdaresince tapu ve anahtar teslimi yapılmıştır. Atatürk, her Trabzon ziyareti esnasında burada konaklamıştır. Ulu Önder’in vefatından sonra burası yeniden müze olarak hizmete açılmıştır. Köşkte, Rönesans mimarisinin izlerini görebilmek mümkündür. Oldukça göze hitap eden, gösterişli bir tasarımı vardır Dış cephesindeki taş işçiliği de ayrıca görülmeye değerdir. İç cephesinde Bağdadi tekniğine özel figürler bulunmaktadır. Günümüzde müzede; Atatürk’e ait tablolar, mobilyalar, porselenler, resimler ve halılar sergilenmektedir. Eğer Trabzon’da tarihi öneme sahip bir yer gezip görmek isterseniz Atatürk Köşkü iyi bir alternatif olabilir. Haftanın her günü açık olan müzeye girişler ücretsizdir. Atatürk Meydanı’ndan her yarım saatte bir hareket eden otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Trabzon halkının şehirde en çok vakit geçirdiği alanlardan olan Zağnos Vadisi Parkı, oldukça huzurlu ve sessiz bir ortama sahiptir. Alanda; çiçekler, yapay göletler, ağaçlar, kuşlar ve kuğular bulunur. Özellikle yaz aylarında, havaların güzelleşmesiyle birlikte aileniz ve sevdiklerinizle birlikte vakit geçirebileceğiniz oldukça huzurlu bir alandır. Burada yapabileceğiniz aktivitelerin başında piknik gelir. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte piknik yapabileceğiniz alanlar ve mangal yerleri mevcuttur. Buna ek olarak burada kamp da yapılabilmektedir. Eğer Trabzon’da ve kısmen de merkezi bir noktada kamp yapmak isterseniz Zağnos Vadisi’ni tercih edebilirsiniz. Zağnos Vadisi’ne direkt olarak otogardan hareket eden minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık bir parktır. Herhangi bir giriş kısıtlamasının olmadığı gibi giriş ücreti de yoktur. Araçlarıyla gelecek olan ziyaretçiler için uygun park alanları mevcuttur.

Ayasofya Müzesi

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde tarihi bir durak olan Ayasofya Müzesi ya da Ayasofya Cami olarak bilinen bu yapı oldukça eski bir geçmişe sahiptir. 1250 ile 1260 yılları arasında Trabzon İmparatorluğu’nun kurucusu Komnisos Hanedanı’ndan İmparator I. Manuil tarafından yaptırılmıştır. İlk olarak manastır olarak kullanılan bu yapı, Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethinden sonra kilise olarak kullanılmıştır. 1584 senesinde yapıya bir minber ve bir de müezzin mahfili eklenmiş, camiye dönüştürülmüştür. Uzun bir süre boyunca ibadete kapalı olan yapı çokça kez restorasyon sürecinden geçmiştir. 1964 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Son olarak 28 Haziran 2013 tarihinde ise yaklaşık 50 yıllık bir aranın ardından yapı yeniden Müslümanlar için ibadete açılmıştır. Geç Bizans kiliselerinin en güzel mimari örneklerinden olan bu yapı yüksek kasnaklı bir kubbeye sahiptir. Üstün bir taş işçiliğinin ve Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslam sanatının da görüldüğü bir tarihi eserdir.

Altındere Vadisi Milli Parkı

Karadeniz’in doğal güzellikleri

Trabzon gezi rehberi kapsamında örnek verilebilecek en güzel yerlerden bir diğeri de Maçka ilçe sınırları içerisinde yer alan Altındere Vadisi Milli Parkı’dır. 1987 senesinde milli park statüsü kazanan bu alan yaklaşık 4 bin 500 hektarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. İçerisinde Trabzon’un en popüler turistik yerlerinden Sümela Manastırı bulunmaktadır. Yıl içerisinde özellikle de yaz aylarında on binlerce turiste ev sahipliği yapan bir alandır. Doğa yürüyüşleri, tırmanış, bilimsel araştırmalar, kampçılık ve piknik gibi aktiviteler için uygun olanaklar sağlamaktadır. Genellikle günübirlik gezilerin düzenlendiği bir alan olsa da kır evi ve bungalov evleri gibi konaklama imkanı da sunmaktadır. Milli park içerisinde onlarca kuş türünü gözlemleyebilme olanağına da sahipsiniz. Doğa gözlemciliği ve fotoğrafçılığı konusunda merakınız varsa bu alan sizin için ideal yerlerden biridir.

Balıklıgöl

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan Balıklı Yaylası bakir kalmış doğal güzelliklerle dolu bir alandır. Yayla içerisinde bulunan Balıklıgöl ise manzarası itibariyle hayran bırakabilecek bir güzelliktedir. Balıklıgöl içerisinde çok sayıda alabalık bulunmaktadır. Bu sebeple de çevrede birçok alabalık tesisi yer alır. Burada harika manzaralar eşliğinde taze ve lezzetli balıklar tüketebilirsiniz. Trabzon merkezden yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan ve deniz seviyesinden ise 1500 metre yükseklikte yer alan gölün çevresi devasa çam ormanlarıyla çevrilidir. Bu alanda doğa yürüyüşlerine çıkabilir, piknik yapabilir, sevdiklerinizle birlikte çadır kampı kurabilirsiniz. Ulaşımın oldukça kolay olduğu bu yaylaya herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Çağlayan Şelalesi

Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde Of ilçesinde bulunan Çağlayan Şelalesi, doğal güzelliğiyle ilçenin en dikkat çeken bölgelerinden biridir. Sessiz, sakin ve oldukça da huzurlu bir ortama sahiptir. Genellikle gençlerin tercih edip vakit geçirdiği bir alandır. Kamp ve piknik gibi aktiviteler için uygun alanları mevcuttur. Genellikle şehre ilk kez gelen ziyaretçilerin ilçede ilk gördükleri yerlerden biridir. Zaman zaman burada oldukça eğlenceli festivaller düzenlenebilmektedir. Festival zamanlarında burada olursanız keyifli vakit geçirebilir ve yörenin kültürüne, yaşantısına daha yakından tanıklık edebilirsiniz. Burada kamp ve piknik gibi aktivitelerin yanı sıra doğa fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü gibi da yapılabilir. Herhangi bir giriş kısıtlamasının olduğu alana araçlarınızla rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Sera Gölü Tabiat Parkı

Türkiye’de piknik yapılacak yerler

Trabzon’un doğal güzellikleri denildiğinde akla ilk gelen alanların başında Sera Gölü Tabiat Parkı gelir. Genellikle kalabalık ailelerin, arkadaş gruplarının şehirde yaz aylarında vakit geçirdiği bir yerdir. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan tabiat parkında birçok aktivite için uygun alanlar mevcuttur. 2010 senesinde “Tabiat Parkı” statüsü kazanmış olup yaklaşık 220 hektarlık bir arazi üzerinde konumlanmıştır. Burada; piknik, mangal keyfi, olta balıkçılığı, bisiklet turu, ATV turu, doğa yürüyüşü, günübirlik gezi, doğa fotoğrafçılığı gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Alanda; çeşme, kafe, otopark, kamelya, büfe, tuvalet, mescit, kır kahvesi, oyun alanı, lokanta, yöresel ürün mağazaları gibi olanaklar da mevcuttur. Sera Gölü Tabiat Parkı, Trabzon şehir merkezinden yaklaşık 12 km ve ilçe merkezinden ise 9 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinden buraya doğru yapılacak bir yolculuk ortalama 15 dakika sürecektir. Tabiat parkına toplu taşımalar ile ulaşım sağlanamamaktadır.

Bu içeriğimizde Trabzon gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında tavsiyeler sıralanmıştır. Siz de şehri tam anlamıyla gezip görmek ve tanımak istiyorsanız içeriğimizi bir rehber niteliğinde görebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri