KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Karadeniz Gezi Rotası: Bolu’dan Artvin’e Adım Adım Karadeniz Turu

Karadeniz'de Gezilmesi Gereken Yerler

Karadeniz’i bir uçtan diğer uca kadar gezmek hemen hemen herkesin yapacaklar listesinde yer alır. Ancak elbette Karadeniz Bölgesi’nin her köşesini, her şehrini arabayla gezmek pek de kolay olmayacaktır. Bunun için gerçekten bir gezi tutkunu ve kararlı olmanız gerekecektir. Bu içeriğimizde Karadeniz’i tam anlamıyla gezmek ve tanımak isteyenler için Karadeniz gezi rotası hazırlanmıştır. İşte Bolu’dan Artvin’e adım adım Karadeniz turu:

Karadeniz Turu

Bolu ve Çevresi

Türkiye’deki bungalov ev tesisleri

Karadeniz turu için muhtemelen ilk durağınız Bolu olacaktır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden tura başlayacak olanlar için Bolu’nun ilk sırada olması kaçınılmaz olacaktır. Şehirde görülmeye değer çok sayıda gezi rotası vardır. Bolu’ya gitmişken; Gölcük Tabiat Parkı’nı, Yedigöller’i, Abant Gölü’nü, Kartalkaya Kış Turizm Merkezi’ni gezip görebilirsiniz.

Safranbolu – Karabük Çevresi

Karadeniz Gezi Rotası

Bolu’dan sonraki durağınız Karabük olabilir. Karabük denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Safranbolu’dur. Safranbolu’da gezip görebileceğiniz başlıca yer ise Safranbolu Evleri olacaktır. Osmanlı mimarisinin izlerini yansıtan bu evler bölgede oldukça ilgi gören yapılar içerisindedir. Burayı rahatlıkla bir gün içerisinde gezebilir ve bir sonraki durağınız hakkında planlar yapabilirsiniz.

Amasra – Bartın Çevresi

Karadeniz Gezi Rotası

Safranbolu’dan sonraki durağınız Bartın ve onun en güzel ilçesi Amasra olabilir. Amasra’ya doğru aracınızı sürerken tepelerden inecek ve harika manzaralara tanıklık edeceksiniz. Eğer akşam saatlerinde Amasya’ya gelirseniz bu güzelliklerin çok az bir kısmını göreceksinizdir. Burada denize girebileceğiniz çok güzel plajlar vardır. Çakraz Plajı, Bozköy Plajı, Büyük Liman Plajı, Tarlaağzı Plajı, Küçük Liman Plajı, Akkonak Çötlük Plajı ve Karaman Koyu burada denize girebileceğiniz ideal yerler arasındadır. Buna ek olarak Amasra’da; Amasra Kalesi’ni, Amasra Müzesi’ni, Çekiciler Çarşısı’nı, Tavşan Adası’nı da gezip görebilirsiniz.

Sinop

Karadeniz Gezi Rotası

Karadeniz gezi rotası için Amasra’dan sonraki durağınız Sinop olabilir. Burası bölgenin en güzel limanlarına sahiptir. Ormanla iç içe geçen plajları, iklimi ve doğasıyla hayran kalabileceğiniz bir şehirdir. Şehirde yazlar serin, kışlar ise ılık geçer. Sinop’ta; Aşıklar Caddesi, Karakum Plajı, Güzelyalı Plajı, Harzana Plajı, Sarıkum Gölü Plajı, Hamsilos Koyu, Gebelit Koyu gibi yerleri gezebilirsiniz. Buna ek olarak ülkenin en kuzey noktası olan İnceburun’u da gezip görebilirsiniz. Burada yer alan ve yaklaşık 60 senelik bir geçmişe sahip olan 12 metre uzunluğundaki fener de görülmeye değerdir. Şehri tam anlamıyla gezmek için en az 2 – 3 gününüzü ayırmanız gerekebilir.

Bafra – Samsun Çevresi

Karadeniz Gezi Rotası

Samsun’un tarihi ve doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan Bafra, kentin en çok turist çeken ilçelerinden biridir. 5 bin yıllık geçmişe sahip olan ilçede; Kuş Cenneti, Asarkale, Bafra Müzesi, Bafra Tütün Müzesi, Ali Kale Turistik Tesisleri, Yeşilyazı Köyü, Batık Minare gibi yerleri gezebilirsiniz. Şehir merkezinde ise Şahinkaya Kanyonu, Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun Amazon Heykeli, Atakum Sahili gibi yerleri gezip görebilirsiniz. Konaklamayı düşünürseniz Samsun’un köyleri güze bir tercih olabilir. Şehri gezmek için 1-2 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Amasya

Karadeniz’de gezilebilecek tarihi yerler

Şehzadeler Şehri olarak bilinen Amasya, Osmanlı Dönemi’nin en değerli şehirleri arasında yer almaktaydı. Şehrin geçmişi milattan önce 60’lı yıllara kadar uzanmaktadır. Durum böyle olunca da şehirde görülmeye değer çok sayıda tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Orta Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Amasya’da gezebileceğiniz başlıca yerler; Yalıboyu Evleri, Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları, Amasya Kalesi, II. Bayezid Külliyesi, Hazeranlar Konağı, Amasya Arkeoloji Müzesi, Şehzadeler Müzesi, Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi, Boraboy Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti ve Aynalı Mağara olarak sıralanabilir. Şehri gezmek için en az 2 gününüzü ayırmalısınız.

Ünye, Fatsa – Ordu Çevresi

Karadeniz Gezi Rotası

Karadeniz gezi rotası kapsamında Amasya’dan sonraki durağınız Ordu olabilir. Şehrin bir kısmı Orta bir diğer kısmı ise Doğu Karadeniz Bölgesi’ne bağlıdır. Şehrin tarihi ve kültürel zenginliği kesinlikle gezip görmeye değerdir. Yemyeşil ormanları, upuzun sahil şeritleri, dağları, vadileri, şelaleleriyle Ordu her bakımdan ideal bir gezi rotasıdır. Şehrin en popüler iki ilçesi Fatsa ve Ünye’dir. Bu ilçelerdeki yaylaları ve tabiat parklarını gezip görebilirsiniz. Buna ek olarak şehirde görebileceğiniz diğer yerlere örnek olarak; Kurul Kalesi, Ablak Taşı, Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi, Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi, Boztepe ve Teleferik, Kordon Tepe, Çaka Plajı, Ordu Kadınlar Plajı, Çınarsuyu Plajı, Çamlık Koyu, Asarkaya Kent Ormanı, Yoroz Kent Ormanı sıralanabilir. Şehri tam manasıyla gezmeniz için ise 2 – 3 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Tirebolu – Giresun Çevresi

Karadeniz Gezi Rotası

Tarihi Antik Çağ’a dek uzanan Giresun şehri, Karadeniz’in doğusunda yer alır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğundan şehirde çok sayıda tarihi ve kültürel durak bulunmaktadır. Şehirde yazlar ılık ve nemli geçerken kışlar serin ve yağışlıdır. Genellikle mayıs ve temmuz ayları arasında ziyaret edilir. Giresun’da birçok plaj bulunur. Denize girebileceğiniz plajara örnek olarak; Arif Kumaş Plajı, Giresun Plajı, Tabya Plajı, Emniyet Plajı, Tirebolu Plajı, Belediye Plajı ve Jandarma Plajı sıralanabilir. Buna ek olarak çok sayıda yaylaya da ev sahipliği yapan şehirde başlıca görmeniz gereken yaylalar; Kümbet Yaylası, Bektaş Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Gölyanı Yaylası, Kulakkaya Yaylası, Paşakonağı Yaylası, Çıkrıkkapı Yaylası şeklinde sıralanabilir. Giresun’u 2-3 günde gezebilirsiniz.

Trabzon

Karadeniz Gezi Rotası

Karadeniz gezi rotası denildiğinde olmazsa olmazlardan biri kesinlikle Trabzon şehridir. Karadeniz’in incisi olarak anılan şehir, adeta turizm cennetidir. Şehirde görmeniz gereken tarihi yerlere; Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Sümela Manastırı, Kızlar Manastırı (Panagia Theoskepastos Monastery), Vazelon Manastırı, Peristera Manastırı, Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi, Trabzon Kalesi, Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) örnek olarak verilebilir. Bununla birlikte şehirde gezebileceğiniz yaylalar da bir hayli fazladır. Lapazan Yaylası, Akçaabat Yaylaları, Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları, Karadağ Yaylası, Pazarcık Yaylası, Sultan Murat Yaylası bu yaylalardan bazılarıdır.

Rize

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Karadeniz’in en karakteristik özelliklerini gösteren Rize dik yamaçlı vadileri, yaylaları, dağları, gölleri, köprüleri, kaleleri ve akarsularıyla gezi rotanızda yer almayı fazlasıyla hak eden şehirler arasındadır. Yaz ve ilkbahar aylarında on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipli yapan Rize içi 2-3 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Rize’de çok sayıda yayla bulunur. Gezebileceğiniz başlıca yaylalar; Gito Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Pokut Yaylası, Ovit Yaylası, Anzer Yaylası, Ayder Yaylası, Elevit Yaylası ve Sal Yaylası’dır. Bununla birlikte; Palovit Şelalesi, Ağaran Şelalesi, Fırtına Deresi, Andon İçmeleri de gezip görmeniz gereken yerler içerisindedir.

Artvin

Karadeniz’de yapılacak aktiviteler

Karadeniz gezi rotası için son durağımız Artvin’dir. Gürcistan sınırında yer alan şehir Karadeniz’in en güzel kentlerinden biridir. Burada; Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Hatila Vadisi Milli Parkı, Altıparmak Tabiat Parkı, Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı, Kafkasör Yaylası, Arsiyan Yaylası, İntkor Yaylası, Sahara Yaylası, Gorgit Yaylası, Sırt Yaylası, Papart Yaylası ve Mençuna Şelalesi gibi yerleri gezip görebilirsiniz. Artvin’i gezmek için 2 gün yeterli olacaktır.

Bu içeriğimizde Ordu’dan Artvin’e kadar uzanan Karadeniz gezi rotası hazırlanmıştır. Siz de Karadeniz’i baştan sona dek gezmek ve tanımak istiyorsanız içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri