KaradenizRizeYurtiçi Gezilerimiz

Çayeli Gezilecek Yerler: Rize – Çayeli Gezi Rehberi

Rize’nin çay üretiminde ilk sıralarda olduğu Çayeli ilçesi aynı zamanda Karadeniz Bölgesinin doğal güzellikler bakımından en güzel bölgelerinden biridir. Burası, Rize’nin yüzölçümü bakımından en büyük ilçesidir. Bölgede yaşayan nüfusun büyük bir kısmı, geçimini çay üretimi ile sağlamaktadır. Bununla birlikte ilçede turizmin gelişmiş olduğunu söylemek de mümkündür. İlçe, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları, yaylaları ve çay tarlalarıyla Çayeli gezilecek yerler bakımından birçok alternatife sahiptir. İşte ilgilileri için Çayeli gezi rehberi:

Çayeli Tarihçe

Rize ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Çayeli ya da çok eski bilinen adıyla Mapavri, Lazcada “Efendiler”, “Rahipler” anlamına gelmektedir. Rivayetlere göre Bizans döneminde, Rumların, Lazların, Kafkasların etnik doğu sınırı olduğu için Hristiyanlık Trabzon üzerinden Kafkasya’ya yayılmış ve bu nedenle de böyle isimlendirilmiştir.  İlçe, 6. yüzyılda Laz Savaşları sonucunda Roma İmparatorluğu’nun Karadeniz kıyısındaki en son yerleşim noktası olma özelliğini taşımaktadır. Bölgenin Türk iradesine girmesi ise 1. Dünya Savaşı sırasından sonra, 9 Mart 1918 tarihinde olmuştur. İlçeyi, Rize’ye bağlayan sahil yolu Rus İşgali döneminde inşa edilmiştir.

Çayeli Tarihi ve Turistik Yerler

Zeleki Kalesi

Çayeli gezilecek yerler

Artvin – Rize karayolu üzerinde yer alan Zeleki Kalesi’nin 12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bizanslılar tarafından inşa edildiği varsayılan yapı, günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmayı pek başaramamış olsa da kale görünümü itibariyle hala dikkat çekicidir. Her ne kadar bakımsız ve harabe bir görünüme sahip olsa da yerli ve yabancı turistlerin, Çayeli gezisi esnasında ilk ziyaret ettikleri yerlerden biri olmaktadır. Çayeli’nin eşsiz doğası içerisinde yer alıyor oluşu bu durumun temel sebeplerinden biridir. Kalenin bulunduğu alan son derece yeşil olup çevresinde trekking yapılacak yerler, kamp yapılacak yerler, mangal yakılacak yerler bulunmaktadır. Dilerseniz gün batımını seyredebilir, piknik yapabilir ya da gölde balığınızı tutabilirsiniz.

Senoz Vadisi

Çayeli gezilecek yerler

Çayeli gezilecek yerler içerisinde önemli bir yere sahip olan Senoz Vadisi, sahip olduğu maden kaynakları ile binlerce yıldır insan yerleşimine açık bir bölgedir. Çay ilçe merkezinden başlayarak Madenli Köprüsüne kadar devam eden bu vadi, derenin her 2 yakasından da rahatlıkla görünmektedir. Vadinin, 19. kilometresinde ilçenin en büyük kemer köprülerinden Kaptanpaşa Köprüsünü görecek ve ardından 22. kilometrede Çukurluhoca Köprüsü ve Medresesi ile karşılaşacaksınız. Vadi boyunca çeşitli şelaleler, trekking rotaları, ormanlık alanlar, tarihi yapılar ve camiler görebilirsiniz. Kısacası bu alan hem kültürel bir gezi hem de keyifli bir doğa gezisi niteliği taşımaktadır.

Çayeli Doğal Yaşam Müzesi

Çayeli gezilecek yerler

Burası, Ahmet Hamdi İshakoğlu’nun vasiyeti üzerine çocukları tarafından 2012 senesinde inşa edilmiştir. Daha sonra ise Çayeli Belediye Başkanlığı’na devredilerek 2015 senesinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce özel müze statüsü kazandırılmıştır. Müze içerisinde Rize ve Çayeli’nin doğal yaşantısına, buradaki yöre halkının kullandığı eşyalara ve giysilere şahitlik edebilirsiniz. Müzede sergilenmekte olan her eser, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostüm bölümünün öğretim görevlileri tarafından hazırlanmıştır. Eskipazar Mahallesi sınırlarında yer alan müzeyi ücretsiz şekilde gezip görebilirsiniz.

Caferpaşa Camii

Çayeli gezilecek yerler

İlçenin hemen girişinde yer alan Caferpaşa Camii, Caferpaşa Mahallesi sınırlarında yer alır. Cami, denize hakim bir teras üzerinde kurulu olduğundan çok etkileyici bir manzaraya sahiptir. Caminin hemen yan tarafında oldukça eski bir mezarlık yer almaktadır. Cami, 1467 senesinde Rize Fatihi Cafer Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Cami girişinde bir kitabe yer alır. Mermerden yapılı bu kitabede, caminin 1845 ve 1908 yılları arasında bir onarımdan geçtiği yazılıdır. Aynı zamanda bu kitabede kuzey bölümüne yapılan eklemelerin daha sonra yapıldığı yazmaktadır. Günümüzde bu alanlar Kur’an Kursu amacıyla kullanılmaktadır.

Ağaran Şelalesi

Çayeli gezilecek yerler

Çayeli gezilecek yerler içerisinde doğal güzellikler bakımından en popüler yerlerden birisi Ağaran Şelalesi’dir. İlçe merkezinden yaklaşık 12 km uzaklıkta yer alan bu şelaleye giderken yemyeşil çay bahçelerinin olduğu bir alandan gideceksiniz. Bu bölgede çuval çuval çaylar, kantarlar görebilirsiniz. Ayrıca yine bu bölgede yayla evlerinin hepsinde yük teleferikleri görülecektir. Yük teleferikleri sayesinde evlere götürülen eşyalar bir halat yardımıyla tahta sandığa yüklenir ve böylelikle kolay bir şekilde yukarı çıkması sağlanır. Şelale de adını yüksek ve çetin bir kayadan köpürerek aktıüı için almıştır. Göl üzerindeki taşların üzerinden atlamak suretiyle 50 metre kadar gidebilir ve böylece şelalenin tam altına varabilirsiniz. Çevrede kamp ve piknik gibi aktiviteler yapabileceğiniz uygun alanlar da mevcuttur.

Kuspa Tepesi

Çayeli gezilecek yerler

İlçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta yer alan Kuspa Tepesi, mükemmel deniz manzarasıyla kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Oldukça düz ve geniş bir arazi üzerin de yer alır. Henüz yeni geliştirilen bir proje olduğundan çalışmalar devam etse de sosyal tesisler bakımından yeterli düzeyde olduğunu söylemek mümkündür. Daha çok mesire alanı olarak tercih edilse de aynı zamanda güzel bir dinlenme alanıdır.

Çayeli Yeme İçme

İlçede en popüler yöresel yemek kuru fasulyedir. Bununla birlikte yöresel bir hediye almak isterseniz bu kesinlikle çay olmalıdır. Özel ve şirin paketlemelere sahip hediyelik çayları sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Çayeli Konaklama

İlçede konaklama yerleri bakımından çok sayıda pansiyon, butik otel, dağ evleri ve bungalov evler bulunmaktadır. Üstelik her bütçeye hitap edebilecek çeşitliliğe sahiptir.

Çayeli Nerede? – Çayeli’ne Nasıl Gidilir?

Çayeli ilçesi Rize şehir merkezinden yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Bununla birlikte ilçenin Rize – Artvin Havalimanına uzaklığı 16 km, Trabzon’a uzaklığı 100 km, Ardeşen ilçesine uzaklığı 27 km ve Çamlıhemşin ilçesine uzaklığı 23 kilometredir. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri