Gastronomi GezileriGezi MagazinKaradeniz

Karadeniz Yöresel Yemekleri – Karadeniz Mutfağının Meşhur Yemekleri

Karadeniz Mutfağına Özgü Yemekler

Karadeniz’in nesi meşhur diye sorulduğunda akla onlarca lezzet gelecektir. Çünkü ülkemizin en özgün yemekleri ve damat tadının Karadeniz’de olduğunu söylemek mümkündür. Burada hayatınızda ilk kez tadacağınız yemekleri görebilirsiniz. Karadeniz yöresel yemekleri araştırıldığında bölgenin iklim şartlarının, coğrafi yapısının ve kendine özgü üsluplarıyla dikkat çeken halkının karakterlerini taşıdığı görülmektedir. Eğer kapsamlı bir Karadeniz turu yapmayı planlıyor, farklı lezzetler tatmak istiyor ve şehri her anlamıyla tanımak istiyorsanız kesinlikle bölgenin kendine özgü yöresel yemeklerini de tatmalısınız. GeziLinki tarafından hazırlanan bu içerikte Karadeniz mutfağının meşhur yemekleri sıralanmıştır.

Karadeniz’de Ne Yenir?

Hamsi Pilavı

Karadeniz yöresel yemekleri

Karadeniz denildiğinde şüphesiz ki ilk akla gelen yemeklerden biri hamsi olmaktadır. Adeta hamsi cenneti olan bölgede hamsi birçok yemekte kullanılmaktadır. Bu yemeklerin başında ise hamsili pilav vardır. Karadeniz usulü hamsili pilavın, başka yerlerde yapılan pilavlardan çok daha güzel olduğu kabul edilmektedir. Bunun en büyük nedeninin ise hamsilerin daha taze olmasıdır. Ayrıca yörede kullanılan çeşitli otlar ve baharatların da pilava ayrı bir lezzet kattığı bilinmektedir. Hamsili pilavı özellikle Trabzon ve Rize’de birçok restoranda bulabilirsiniz.

Trabzon Pidesi

Karadeniz yöresel yemekleri

Birçok şehirde de aynı adla satışa çıkarılan Trabzon Pidesi ülkeye yayılmış harika lezzetler içerisindedir. Çıtır çıtır ve sıcak şekilde yenmesi tavsiye edilen Trabzon pidesini çeşit çeşit yiyebilmek mümkündür. Kimileri daha hafif olsun diye sebzeli yemek isterken kimileri kıymalı, kaşarlı, pastırmalı ve yumurtalı şekilde tercih edebilmektedir. Trabzon’da bu lezzeti tatmak isterseniz Pekünlü Pide veya Terminal Pide güzel bir tercih olabilir. Pekünlü Pide’de kıymalı ve yumurtalı yuvarlak pide oldukça meşhurdur. Terminal Pide’nin ise pidesi kısmen daha kalın ve daha doyurucudur. Son olarak yolunuz Sümela Manastırı’na düşerse manastır yolu üzerinde Bozo Pide adlı bir mekan yer almaktadır. Burada da kolot peynirli pideyi denemeniz tavsiye edilir.

Hamsi Çıtlama

Karadeniz yöresel yemekleri

Karadeniz yöresel yemekleri içerisinde hamsi oldukça önemli ve özel bir yere sahiptir. Burada hamsiyle yapılmış her şey bulabilirsiniz. Peki Trabzon veya Karadeniz haricinde bulamayacağınız ya da çok zor bulacağınız hamsi çıtlama nedir?  Hamsi çıtlamayı oldukça basit şekilde açıklamak gerekirse soğan yatağında bir çeşit buğlama olduğunu söylemek mümkündür. Hamsi buğlamayı sevmeseniz bile burada bir kez daha şans verebilir ve bu özel lezzeti tam adresinde yiyebilirsiniz. Hamsi buğlamayı Trabzon’da birçok mekanda deneyebilirsiniz. Başlıca mekanlar olarak Bordo Mavi Balık, Kaan Olta Balık gibi yerler sıralanabilir. Buna ek olarak Rize Ardeşen’de yer alan Baba Ahmet Lokantası, Kale Balık Restaurant gibi yerler de buğlamanın hakkını veren yerler arasındadır.

Akçaabat Köftesi

Karadeniz’in en meşhur lezzetleri arasında gösterilen bir diğer yemek de Akçaabat Köftesi’dir. Trabzon’a yolunuz düştüğünde kesinlikle Akçaabat köftesi yemeden dönmemelisiniz. Kolay yapılışı ve hafif bir lezzet olması sebebiyle de birçok insanın ilk tercihleri arasındadır. Köfteyi evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz gibi Trabzon’da yani köftenin ana vatanında yemek isterseniz ilk tercih etmeniz gereken restoranlardan biri Komaroğlu olmalıdır. Oldukça salaş bir ortamı olan mekanda en popüler lezzet Akçaabat köftesidir. Lezzetli ve nitelikli bir yemek için tercihinizi buradan yana kullanabilirsiniz.

Kuymak

Karadeniz yöresel yemekleri

Mıhlama, muhlama ya da kaygana gibi çeşitli isimlerle anılan “Kuymak”, bölgenin en meşhur tatlarından biridir. Öyle ki yalnızca Karadeniz’de değil yurdun dört bir yanında sofralarda sık sık kendine yer bulan lezzetlerden biri olmuştur. Kimileri kahvaltıda tercih ederken kimileri akşam yemeği olarak tercih etmektedir. Lezzetli bir kuymak için olmazsa olmazlardan biri tereyağıdır. Tereyağında kavrulan mısır ununa biraz peynir ve süt eklenerek karıştırılır. Kıvam alana kadar kısık ateşte pişirilir ve servis edilir. Kuymakta kullanılan peynirler, yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Kimileri tuzlu çökelek kullanırken kimileri Trabzon peyniri tercih etmektedir. Kuymağı Karadeniz’de hemen hemen her şehirde, her lokantada bulabilirsiniz. Eğer Trabzon’da denemek isterseniz Hıdırnebi Yaylası içerisinde bulunan Beyza Kafe ya da Düzköy’de bulunan İmera Dağ Kafe Restoran tercih edilebilir.

Sütlaç

Karadeniz yöresel yemekleri

Karadeniz yöresel yemekleri kadar tatlıları ile de meşhur bir bölgedir. Bölgede en meşhur tatlı herkesin de tahmin edeceği üzere sütlaçtır. Ülkenin dört bir yanına nam salan ve çeşit çeşit mekanlara da adını veren Hamsiköy sütlacı adeta ikon haline gelen bir tat olmuştur. Bu sütlacı bu kadar özel kılan 2 detay vardır. İlki pirincin az ve sütün bol olmasıdır. Bir diğer detay ise kıvamı puding gibi doymuş ve tok olmayacaktır. Biraz akışkan ve esnek bir yapıda olmalıdır. İstanbul’da yediğiniz ve Hamsiköy sütlacı olarak satışa sunulan sütlaçlarla alakası olmayan, harika bir sütlaç denemek istiyorsanız kesinlikle Trabzon’da Hamsiköy ilçesinde bu lezzeti tatmalısınız. Trabzon’da denemek isterseniz Osman Usta’nın Yeri güzel bir tercih olabilir.

Tereyağlı Pilav

Bölgenin bir diğer meşhur yemeği de tereyağlı pilavdır. Karadeniz mutfağına bakıldığında birçok tatlının, yemeğin içerisinde tereyağı kullanıldığı görülecektir. Pilavlarda ve çorbalarda da tereyağı sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca kullanılan tereyağının da marketlerde satılan tereyağlarından bir hayli farklı ve ağır bir tadı olduğunu söylemek gerekir. Eğer tereyağından pek hoşlanmıyorsanız pilav biraz sizin için ağır gelebilir. Ancak yine de denenmeye değer bir lezzet olduğundan tatmakta fayda vardır. Rize’de yer alan Liman Lokantası, Lale Lokantası ve Trabzon’da yer alan Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı doğru bir tercih olabilecektir.

Laz Böreği

Karadeniz yöresel yemekleri

Karadeniz mutfağı için bir diğer özel lezzet de namı dört bir yana yayılmış Laz böreğidir. Karadeniz’de kahvaltıların vazgeçilmezleri olarak bilinir. İncecik açılmış hamur arasında pürüzsüz bir muhallebi eklenir. Biraz ağır bir lezzet olsa da kesinlikle denenmeye değer, özel bir tattır. Üstüne de ılık bir şerbet içilmesi tavsiye edilir. Eğer kahvaltıda tüketecekseniz çay daha güzel bir tercih olacaktır. Laz böreğini Trabzon’da Nejla Hanım Ev Tatlıları mekanında ya da Rize’de Dergah Pastaneleri’nde deneyebilirsiniz.

Lahana Çorbası

Karadeniz yöresel yemekleri

Karadeniz yöresel yemekleri listesinde olmazsa olmazlardan biri de şüphesiz lahana çorbasıdır. Karadeniz mutfak kültüründe lahananın özel bir yeri olduğunu, birçok yemekte kullanmalarından anlamak mümkündür. Oldukça besleyici ve bir o kadar sağlıklı olan lahana çorbası Karadeniz’e yolunuz düştüğünde kesinlikle tatmanız gereken lezzetlerden biridir. Lahana çorbasını Trabzon’da Bozo Pide, Sümer Restoran ya da Nihat Usta’da deneyebilirsiniz.

Karalahana Sarması

Karadeniz yöresel yemekleri

Lahana çorbasından sonra lahanayla yapılan bir diğer önemli yemek de karalahana sarmasıdır. Karadeniz bölgesinde bir hayli meşhur olan bu sarmayı Karadeniz şehirlerinin tamamında kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer farklı bir sarma çeşidi denemek ve bu yemeği evde hazırlamak istiyorsanız kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Yapımı asma yaprağı sarmalarından pek farklı değildir. Ara sıcak ya da ana yemek olarak tüketilebilir.

Bu içeriğimizde Karadeniz yöresel yemekleri listelenmiştir. Karadenizin hangi şehrine gidecek olursanız gidin listede belirtilen yemekleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilerseniz bu yemekleri evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve gastronomi içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu içeriğimize de göz atabilirsiniz: Rize’nin Yöresel Yemekleri: Rize Mutfağından Nefis Lezzetler

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri